Onze Jure ZeeuwscKe Jijken Over groote uitgestrektheden moeten no de winterstormen de buitendijken worden onder handen genomen. Enorme hoeveelheden rijshout worden er aangeroerd om er de zinkstokken uit te vlechten, die voorden dijk in 't water worden neergelaten ter versterking ronden uifgeschuurden ondergrond. Strook na strook wordt gevlochten en daaruit rrordt het zinkstuk samengesteld. ■Bijna ieder jaar hebben de dijken onzer Zeeuw- sche polders langs zee en Sckeldearmen zooveel te lijden van de winterstormen en vloeden of van de snelle strooinen, die den bodem onder de dijken uitschuren, dat de buitenste polders voor zware reparatiekosten komen te staan. De meeste daarvan zijn dan ook tot zoogenaamd calamiteuze polders verklaard, wat medebrengt, dat rijk en provincie voor een gedeelte bijspringen in het onder houd der zeeweringen, ter wijl ook omliggende polders in de kosten der zeewering van den calamimitenzen polder moeten bijdragen. Want overstrooming of IMMMpBI In het water drijvend wordt het zinkstuk afge werkt. dijkbreuk zou immers niet alleen voor den aan zee of Schelde gelegen polder zelf een ramp zijn, maar ook de aangrenzende binnenwaarts gelegen polders ernstig bedreigen. Men beweert van de meest kwetsbare dijken wel eens, dat zij aan aanleg en herstelwerken reeds hnn gewicht aan goud hebben gekost. Dat is natuurlijk maar een spreekwijze, die echter wel typeert, hoeveel er aan het voort durende onderhoud moet worden ten koste gelegd. Maar zijn devies getrouw blijft Zee land tocli de golven de baas en heeft het den waterwolf in de laatste jaren maar weinig terrein meer hoeven af te staan. En gewoonlijk weet men zelfs bij den meest onvoorzienen dijkval nog wel zoo snel in te grijpen, dat de kostbare bodem behouden blijft. Van de jaarlijksche herstelwerken aan de Zeeuwsclie buitendijken geven onze foto's een afdoenden, maar ook kostbaren indruk. En door het met bazaltsteenen te bezwaren, wordt het ten slotte tot zinken gebracht en wordt de voet van den dijk van een nieuwen drempel voorzien. (Eigen opnamen)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12