I 1 -OESaE» Simpangplein te Soerabaia in 1896 en in 1938; links Simpang, rechts Kaliasin. liet huisje- in het midden op de oude foto is het telefoonkantoor, op deze plaats bevindt zich nu de vluchtheuvel voor het groote gebouw op de nieuwe foto. (Foto's I. P. R. S.) organisme, 't geheel van deze doode steenen leeft, leeft bij den dag bijna, of in elk geval bij 't jaar, want na enkele decennia is de stad dikwijls voor iemand, die er geboren en getogen is, en die nog bet beeld der jeugd met zich meedraagt, nauwelijks meer te herkennen. De stad groeit, ja, zij breidt zich uit over deelen van het land, die eertijds nog ongerept waren, maar ook de oude kern ondergaat van jaar op jaar een verjongingskuur en wat ook moge sterven: de stad blijft eeuwig jong, omdat steeds weer jonge geslachten hun woonstee veranderen naar eigen smaak en behoefte. Wat voor ons vaderland geldt, geldt in niet mindere mate voor onze overzeesche bezittingen: de Nederlander, voortreffelijk koloni sator, omdat hij het hem toevertrouwde bezit gebruikt en niet misbruikt, het tot ont wikkeling en bloei brengt, heeft in ons Indië met dezelfde gestadige en bedachtzame vlijt, die hem kenmerkt, ongekende prestaties verricht. Soerabaia en Batavia zijn in den loop van een halve eeuw even onherkenbaar veranderd als Den Haag en Amsterdam en dat is de beste getuigenis voor ons koloniaal beleid De Ohineesche Voorstraat te Soe rabaia. Op de oude foto ziet men nog duidelijk het bruggetje over de Kalimati. Op de nieuwe foto liep dit riviertje voor 't tweede gebouw (in baksteen) van rechts. Ook de bruggen worden gemoderni seerd: de Pasar Baroe (Kalver- straat) te Batavia, vroeger en nu.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3