«LAS WORDT ZIJDE! Interessante fabricatie EenstasziXlen j vijftigduizend j *5. "tg De groote oven waarin de glasspecie wordt gesmolten en die een tempe ratuur ontwikkelt van 1450° G. De deken van glaszijde komt machine te voorschijn alvorens Libbey baar twaalf el le verde van zijn won- derstof, waarvoor zij 25 dollar per el betaalde! En in 'n avondcostuum van deze nieuwe en frap pante stof ver scheen zij, tot aller verbazing, voor 't voetlicht en werd zeer bewonderd. De Spaansche infante Kulalia betaalde in die dagen vijftigduizend gulden voor een fraaie glas-zijden avondjapon! In Nederland echter wordt deze stof voor practi- scher doeleinden aangewend, speciaal ten dienste van de bouwwereld, zooals wij reeds schreven. De techniek verbeterde het product meer en meer. De glasdraden werden fijner en gelijkmatiger. Voor industrie-, scheeps- en woningbouw, bij spoorwegen en andere vervoermiddelen, op labora toria, in chemische en koeltechnisehe bedrijven, in land- en tuinbouw, voor vorstbescherming vond het nieuwe isolatiemateriaal ruime toepassing. Voor eenige jaren werd het Delftsche bedrijf der Vereenigde Glasfabrieken uitgebreid en ingericht voor de fabricage van verschillende glaszijden pro ducten, als isolatiedekens, matrassen, schalen, stroo- ken en platen en wandpleisters, terwijl het bij de bandweverij der firma Vullinghs te Heeze (N.Br.) het glaszijdegaren liet weven tot het isolatieband voor de electrotechniek. Omtrent de fabricage kan nog het volgende wor den medegedeeld Na een zeer zorgvuldige menging van de grond stoffen, waaruit glas wordt gesmolten, brengt men dit mengsel in een oven. die een tempe ratuur heeft van 1450° C. Aan de tegenover den brander gelegen zijde van den oven is een uitbouw aange bracht, waarin het gesmolten glas over vloeit. In den bodem van den uitbouw bevin- uit de ^e" z'c'1 twee of meer openingen. Hierin worden de zoogenaamde „düsen" gemon teerd, bakjes met driehoekige doorsnede, waarin gaatjes zijn geboord. Door deze gaatjes vloeit het gesmolten glas. Onder de platina bakjes zijn stoom-verstuivers aangebracht. De stoomstraal verdeelt het glas in uiterst fijne draadjes (het engelenhaar van den Kerstboom!), die in 'n trechter worden opgevangen en omlaag gevoerd. Daaronder loopt een band, zonder eind. bestaande uit ijzervlechtwerk, waar alle draden worden opge vangen, sterk dooreen gestrengeld, zoodat uit den trechter een deken van glaszijde te voorschijn komt. Naar gelang van het gebruik, dat van glaszijde gemaakt wordt, brengt men onder de deken, of onder en boven haar een papierlaag aan, om de glaszijde gemakkelijk te kunnen vervoeren. In dezen vorm is zij direct te gebruiken, als warm te-isolatie in gebouwen. Voor bescherming tegen geluidshinder, dien we allen in de moderne woningen wel eens ondervinden, dient de glaszijden deken, die zonder papier in apprêt, gaas, wordt genaaid of tusschen metaalgaas, aan te brengen achter een geperforeerden wand. Voorts kan de glaszijde met succes, niet eenig bijmengsel, tot een specie worden bereid, die op wanden en tegen plafonds wordt gepleisterd. In de kantoorgebouwen der Delftsclie fabriek bevinden zich twee hallen, één daarvan is afgedekt met deze geluidwerende platen en men kan daar het verbluffende resultaat, vooral verge lijkenderwijs, uitstekend vernemen. Inderdaad mogen de resultaten van de wondere glaszijde, dit uitnemend acoustische en thermische isolatiema teriaal,, dat warmte vasthoudt en geluid sterk dempt, opvallend wor den genoemd. De fabricage van wandplaten voor geluidsdbuping en 't slijpen van isola tiebuizen. (Eigen opnamen) e techniek is thans tot het on- L geloofelijke in staat! Van zuiver glas wordt, in de W Vereenigde Glasfabrieken te Delft-Schiedam. een prachtige zijde-achtige stof vervaardigd, die er uitziet als witte wollen watten en die dient als isolatie-materiaal, zoowel om warmte vast te houden, om geluid te dempen, als om het vormen van condenswater in bouwwerken tegen te gaan. Deze glaszijde <le fabrieksnaam is COStUUtn van en veel nut ge- gulden! Men weet, dat glas gemaakt wordt uit zand en chemicaliën en wetenschappelijk bezien is het een bijna volmaakt materiaal. Glas heeft een onbeperkten levensduur en vuur en water hebben geen vat op deze materie. Onderzoekers en technici van alle eeuwen hebben zich dan ook met het vraagstuk beziggehouden, op welke wijze men glas kon maken in een soepelen vorm. Het denkbeeld om glasdraden tot een weefsel om te vormen werd in den modernen tijd het eerst in practijk gebracht door den Amerikaan Libbéy. Deze verwerkte op primitieve wijze getrokken -glasdraden met zijdegaren tot een weefsel, waaruit hij lainpe- kappen vervaardigde, die op de wereldtentoonstel ling te Chicago werden geëxposeerd. Een bekende Airierikaansche actrice toonde véél belangstelling voor deze glas-zijde en rustte niet

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 7