MICHEL- AAGELO Een buste van Miehelangelo door Daniele da Voltarra. Ze is geplaatst op zijn grafmonument te Florence. (Foto's Tobis) De, kop van t reusachtige beeld „David melden slinger' door Michelangelo uit een „onbruikbaar" stuk marmer gehouwen. Daarnaast een gedeelte van de field, een werk dat zich in de St. Pieier bevindt en het eenige beeldhouwwerk is, dat door Michelangelo werd gesigneerd Een der grootste genieën der renaissance is Michelangelo Buonarotti, die den 6en Maart 1475 in Caprese, een bergdorpje in de buurt van Florence, werd geboren en den 18den Maart 1564 te Rome overleed. Deze film van zijn werken, onder regie van Curt Oertel, werd door de Zwitsersche Pandora-film A.G. vervaardigd en wordt thans door Tobis in ons land uitgebracht. Het wonder van den zwevenden koepel op de St.Pieter te Rome, een architectonisch meesterwerk vim Michelangelo. Goethe schreef na zijn Italiaansche reis: „Zonder het gezien te hebben, kan uien zich geen voorstelling maken van hetgeen een mensch kan." En deze uitspraak sloeg op het ontzag lijke en indrukwekkende werk, dat Michelangelo Buonarotti tijdens zijn leven heeft gewrocht. Deze reus onder de kunstenaars was schilder, beeldhouwer, architect en dichter en in elk van deze kunsten was hij een meester. ïn werkelijkheid kan men van Michelangelo zeggen, dat hij een zuiver natuurtalent bezat, want reeds betrekkelijk jong en practisch zonder opleiding schiep hij de schitterendste kunst gewrochten. Uit een geweldig blok marmer, dat door zijn tijdgenooten-kunstenaars onbruikbaar werd geacht omdat er een gat in zat, beitelde hij het geweldige beeld „David met den slinger", dat thans nog te Florence staat. De wondermooie plafondschilderingen en het machtige altaarstuk: Het Laatste Oordeel, in de Sixtijnsche kapel te Rome, zijn onovertroffen in schoonheid, terwijl het laatste zelfs het grootste fresco is, dat er op de wereld maar te vinden is. Van de monumentale St.-Pieterskerk te Rome is Michelangelo een der architecten geweest; de geweldige koepel, een wonder der techniek, is door hem ontworpen en uitgevoerd. De makers van deze film zijn zich ten volle bewust geweest, dat een film van de werken van Michelangelo veel interessanter was dan een gefantaseerd verhaal. Dit laatste immers zou nimmer een dusdanig inzicht geven in de werken van dit genie, als een klaar en helder beeld van de scheppingen zelf. En dit nu geschiedt in deze film met een zeer overzichtelijke toe lichting. Het is een cavalcade van 's werelds meest beroemde creaties, door één enkelen man vervaardigd. Een documentair werk van groote waarde, dat direct tot de verbeelding van den mensch spreekt. De mogelijkheden van de camera zijn zooveel mogelijk benut om het geheel tot een boeiend en afwisselend schouwspel te maken. Geen eentonige foto grafieën-reeks, waarvan de toeschouwer moe wordt, doch een spannend epos, dat van dien groote onder de grooten alles zegt wat er van hem te zeggen valt. En daarom kunnen, we dit zeer verdienstelijke werk van harte aanbevelen. Aan vele musea werd een bezoek gebracht om de daar aanwezige beeld houwwerken van Michelangelo op te nemen op de film. Dat er aan de verfilming heel wat vastzat, toont deze werkjoto.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9