v«* KRUSCHEbJ WETENSCHAPPELUK ONDERZOEK TEN DIENSTE VAN DE HUISVROUW RESULTAAT: het nieuwe produet der Sunlight Zeep Tabrieken 15 voorzichtig neerzetten, anders viel ze of bezeerde zij zich aan een gevorkten tak. De trommels galmden in de leegte van haar binnenste. „Mevrouw!" Zij kreeg het gevoel, dat er uitkomst school in dien roep. Er begon weer iets in haar te leven, te roeren. Zij keerde zich om en keek naar omlaag. Zij zag, verkort, gedrongener dan ooit, Jantje Jones staan. Wat wou hij van haar? „Mevrouw," zei hij met zijn goed aardige stem, „u bent tot nu toe een waard elooze, nuttelooze vrouw ge weest. Een gevaar en een plaag. U hebt flinken kerels 't leven gekost." Zij richtte zich op met vermoeide waardigheid. „Is dit een moment om mij te belee- <ligen?" „Ik zeg alleen wat u bent en geweest bent, mevrouw. Maar er zit iets beters in u. U hebt een sterke ziel, mevrouw, en een mooi lichaam. IJ zoudt een nut tige taak in de wereld kunnen vervullen. Ik ben maar een stakkerig mensch, voor wien, zooals u gezegd hebt, 't leven niet veel beteekent. Ik heb niet eens een zoon om voor te leven. Laten we 't op een accoordje gooien, mevrouw. Gaat u terug naar uw eigen wereld en vervul daar uw taak als vrouw. Houd op met die dwaasheid, na te apen, wat u niet bent. Ga terug, en trouw, en word moeder. Moeder van tweelingen liefst onk den tijd in te halen, dien u verknoeid hebt, en de levens, die u uit ijdelheid hebt vergooid. Zweer, dat u het doen zult, mevrouw, en ga dan." Hij keek, als steeds, door haar heen. In een oogwenk, alsof een duistere begoocheling van haar week, herleefde lady Cynara, vond zij haar „ik" terug, met trillende opwinding. Haar vertrou wen was niet ijdel geweest: zij had 't wel geweten, dat zij te elfder ure gered zou wordenDe gedachte kwam niet in haar op, zijn offer af te wijzen, want zij vond dat het natuurlijkste, mooiste, bekoor lijkste offer ter wereld. Ondanks al haar waagstukken was zij nog steeds een zeer vrouwelijke vrouw. Zij zag haar redder door een nevel, een regenboog van tranen. Hakkelige zinnen dankten en zegenden hem, zin nen die mooi waren in hun benauwde onbeholpenheid. „Zweer het, mevrouw." Zij legde den eed af. Hij trad naar voren en sprak tegen de wezenlooze toeschouwers in hun taal van geknauwde keelklanken. Zij luis terden, sirih pruimend. In lady Cynara kwam de gedachte, dat: zelfs de sterren luisterden. Voor 't eerst van haar leven misschien riep zij in ernst God aan, ge hoor vragend voor die toespraak van Jantje Jones. Hij zweeg, f.ady Cynara daalde naar hem af. Zwijgend, naast elkaar, wacht ten zij op het besluit van den raad. Een oude man met geweerhaakte speer en een hoofdtooi van krijgsroem trad op hem toe en sprak heel even. „Mevrouw," zei Jantje met een bitter lachje, ..ze aanvaarden het vrijwillige offer. U kunt gaan." Toen schreide lady Cynara als een verdwaald kind. „Mag ik je een kus geven, en zeggen: tot weerziens, Jantje?" Hij rechtte zijn korte lichaam en zag haar aan met geheimzinnige oogen. „Bewaar uw kussen voor den man, dien u zult vinden, mevrouw. Aan mij zijn ze niet besteed. Maar wacht u even, ik wou u iets meegeven." Hij sprak tegen zijn bewakers. Zij maakten zijn handen los. Toen haalde hij een notitie boekje te voorschijn en beschreef met vaste hand een paar blaadjes. Hij scheurde die uit, sloot ze in 'n enveloppe, die achter in 't boekje zat, en plakte den I brief dicht. „Voor Thompson, den controleur," zei hij. „Wilt u hem dien geven? Er j staat alles in, wat hij hoeft te weten. Hij moet maar zien, wat hij met de Yamadi doet. Maak u geen zorg over 1 mijn huis. Dat is toch al geplunderd. Verlaat Nieuw-Guinea en houd u aan uw eed. En nu, vaarwel, mevrouw." Toen, zonder haar nog aan te zien, begon hij den berg te beklimmen. Ziek van outdaanheid keek ze hem na. Bo venop bleef hij stilstaan, tot de wilden zijn lichaam aan den boom hadden ge snoerd. „Zorg maar, dat ik de laatste ben, die voor u sterft, mevrouw," riep hij, „en ga nu!" In de taal der inboorlingen riep hij iets, op een comulandotoon. De bruine knuisten omgrepen op nieuw haar armen en zij werd wegge leid. Zij liep met de blinde stappen van een slaapwandelaarster. En plotseling klonk in haar ooren 'n lachende, deinende tonenreeks van de fluit, als een zilveren draad glinsterend door het purper en scharlaken van haar gemoed. Lady Cynara keerde zich om, met de zilte tranen op haar lippen. Hoog op zijn doodsberg stond Jantje Jones; hij hield zijn groote hoofd met genegenheid neergebogen over de glim mende fluit, zijn lichaam was stijf tegen de dikke boomkolom gebonden. De gesneden beelden loerden naar hem hij scheen te hangen in den helder be sterden hemel. Er kwamen mannen naar den brandstapel toe, vlammende toortsen dragend, als bloemen der hel. Haar knieën begaven haar, maar de bewakers draaiden haar om en dwongen haar door te loopen. Haar voeten hiel den maat met het wijsje, dat Jantje Jones, schril en uitdagend, speelde. Voor zij in de volle diepte der dichte wildernis kwamen, schoot er een breed, rood schijnsel over hen heen, iederen tak en ieder blad fel verlichtend. Toen zweeg de fluit. Op de veranda van zijn magazijn zat Jantje Jones uit te rusten, nadat hij zich had vermoeid met het uitdeelen van vele geschenken uit zijn voorraad. Er stond een glas whisky naast hem. en hoewel hij alleen was, sprak hij hard op, zooals eenzame menschen dat doen. „Bar slecht voor 't prestige, David," zei hij. „Meer dan slecht. Zou Thompson iets doen, als hij mijn briefje heeft? Zal wel niet 't is een ambtenaar. Ik zal hier 't land wel uit moeten, deuk ik maar ik heb gedaan wat ik moest. Ik voelde wel, dat ze vroeg of laat aan de Sepik zou komen. Móést ze wel, zoo'n vrouw als zij. Ik begrijp best, dat je 't er niet mee eens bent, David. Jawel, je bent razend op me. Maar ik heb 't recht over mijn eigen zaken te beslissen, en misschien ben je blij, dat. ze zooveel fut toch nog had. Ik heb 't niet alleen gedaan om je te wreken, David. Ik deed 't voor die andere jongens, zulke jongens als jij, David, die vandaag of morgen óók de dupe zouden worden van haar kunsten, net als jij. Ik heb haar een lesje gegeven, David laten we hopen, dat 't helpt. En wees niet kwaad op me, jongen." Tegen wien Jantje Jones 't had? Tegen zijn zoon natuurlijk, wiens lichaam, ruim twee meter lang, en zoo recht als een kaars, begraven ligt in het stof van Midden-Australië. David was een der vliegers, die omgekomen waren, toen ze op zoek waren naar lady Cynara. Door dat verlies was Jantje Jones een beetje vreemd geworden. Maar hij zou in zijn schik zijn, als hij wist van die I tweelingen. Bi) apothekers en drogisten 11.62, f 1.47, f 0.76, f 0.41 onder voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker Onze scheikundigen te Vlaardingen hebben zich bezig gehouden met het vraagstuk, een doelmatig product voor vatenwasschen samen te stellen zonder zeep. Na lang durige onderzoekingen ontdekten zij het nieuwe product Vet-Ex, dat wij thans aan de huisvrouwen aanbieden. Met Vet-Ex gaat het vatenwasschen verbazend snel en doel matig, door de bijzondere vetoplossende bestanddeelen, die het bevat. Al het vaatwerk komt prachtig blinkend uit de omwaschteil met de Vet-Ex-oplossing en bovendien is Vet-Ex volkomen veilig in het gebruik. Vet-Ex zal niets aantasten, geen metaal, glas of kristal, geen houtwerk, hoorn of celluloid. Voorts geeft Vet Ex geen reuk en smaak aan glas of porcelein. Probeer Vet-Ex eens voor Uw kristallen glazen, waar U zoo trotsch op is. U zult verbaasd staan over het resultaat. Vet-ex is een ware uitkomst in de moderne huishouding. En zoo voordeelig. Eén pak Vet-Ex is voldoende voor 25 keer vatenwasschen. NU GEEN ZEEP MEER VOOR DE VAAT NEEM VET-EX THANS TE BAAT

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15