1 \il VRAGEN RIJZEN ROND HET PESTHUIS TE MAASTRICHT Bederft het 9t stadssehoon? Bel Maastrichtsche Pesthuis als paardenstal. Men heeft in de laatste jaren het oude, bekende Pesthuis te Maastricht vele bestemmingen willen geven. Een laatste bericht, dat de ronde deed, was, dat men dit huis, met zijn leelijken naam, zou willen inrichten als glasbranderij en kunstenaars atelier. Het zou dan een waar kunstenaarscentrum worden, Parijs' ,,Montmartre" in miniatuur! Op zichzelf bestaat hiertegen geen bezwaar. Het is mooi en romantisch ge noeg gelegen, de omgeving kan in elk geval uiterst geschikt genoemd worden. Maar.het bekende „maartje" moet hier weer gelden. Het Pesthuis staat de monumentale Helpoort in den weg. Telkens als men, van eenigen afstand, de Helpoort wil bezien en bewonderen, stuit het oog op gedeelten van het vervallen Pesthuis, die den aanblik grootendeels storen en bederven. Tóch zal men eens moeten beslissenofwel het Pesthuis tot den grond toe afbreken, zoodat de schoonheid van de poort ongerept kan worden ge noten, of een goede restau ratie, maar dan spoedig en Het Pesthuis aa/n de voorzijde Men ziet het: de fraaie Hel- poort gaat half schuil achter de hoornen van het Pesthuis tl I ai f: i Over het water gezien staat het Pesthuis óók in den weg. ingrijpend, vóórdat Vader Tijd er de laatste hand aan legt. 't Zal in elk geval nog wel even duren, alvorens de kunstenaars hun intrek kunnen nemen in 't voormalige Pesthuis. Thans wordt een deel ervan gebruikt alspaar denstal, zooals een onzer foto's toont. De overige foto's laten zien, welk eensta-in-den-weg het Pesthuis is voor de Helpoort, het fraaie bouw werk, een der historische monumenten, waaraan Limburgs hoofdstad zoo rijk is. (F.itren opnamen) Langs het Pesthuis stroomt de Jeker.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 21