DE GEKKO* 'nVerbazend snel voetig en nuttig huisdier in Indië I Je nieuweling, die pas kort in Indië vertoeft, wordt fep<- 's avonds vaak verontrust door ftfif een vreemd, doordringend ge- luid, dat met tusschenpoozen van eenige minuten, tien tot twintig maal achtereen, hoorbaar is. Het is afkomstig van de groote hagedissen, die veel in de Indische huizen voorkomen en die hun naam „gekko's" dan ken aan het geluid dat zij voortbrengen. Het klinkt steeds lang zamer en slepender, totdat het in een dof gesnork wegsterft. Hot zijn precies krokodillen in miniatuur en liun schielijke, vliegensvlugge bewegingen maken liet verklaarbaar, dat dit schrille diertje bij vele Europeanen en inlanders in een kwaden reuk staat. Zelfs tegen de gladste voorwerpen kruipen de hagedissen met verbazende snelheid op: vooral des avonds treft men ze op muren en plafonds aan, terwijl ze zich bezig houden met het vangen en verorberen van allerlei lastige en schadelijke insecten. Veel komt het bijgeloof voor. dat de toké's of gekko's giftig zouden zijn. Misschien vindt dit zijn oorzaak hierin, dat het voor den mensch volkomen onschadelijke diertje met zijn groote, glanzende en uitpuilende oogen. zijn grooten kopen breeden bek. dien hij bij gevaar of angst wijd openspert, nu juist geen aantrekkelijk uiterlijk heeft. Dikwijls laat de gekko zich plotseling vallen, om zich dan krampachtig vast te klemmen aan het voorwerp, waarop hij terechtkomt. Het speeksel van den gekko zou volgens de verhalen, die bij de inlanders nog steeds de ronde doen, door Indische giftmengers gebruikt hij hel schijnsel van ile hunp zijn de gekko' ziet u een stukje van de opgerolde kree geen enkel open Indisch huis ontbreekt. op jacht naar muskieten. Hechts boven (voorgalerij-scherm van rotan) welke in (Foto's I.P. R.S.) worden om de schoonheid van jonge vrouwen te vernietigen. Immers, het speeksel zou zwaar vergif bevatten en vermengd met een of anderen drank zou liet een gevaarlijken huiduitslag veroorzaken. Het spreekt vanzelf dat deze verhalen op de reinste fantasie berusten; de bewoners van Indië hebben integendeel juist veel nut van deze hagedissen. Immers, terwijl wij in Nederland des zomers zelf onze muggen en vliegen moeten verjagen, zorgt in Indië de natuur, dat de insecten- en muskietenplaag vergezeld gaat van den verdelger van dit lastige goedje. Kokkie in de keuken neemt heelemaal geen nota van de hagedissenzij weet maar al te goed, dat de beestjes den mensch geen kwaad zullen doen. De kinderen in de huiskamer zijn al van jongs aj gewend aan de aanwezigheid van de gekko's. Zij zijn er alleen maar be nieuwd naar, welk diertje het eerst den buit zal bemachtigen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 24