mSBÊÊ het aantal gaf dikwijls den rijkdom (aan graanschu ren) weer van den drager. De werking van de oude sloten, hoe primitief ook, mag ingenieus genoemd worden en het type van drie- a vierduizend jaar geleden is hoe wonderlijk! de voorlooper geweest van een onzer meest moderne cylindersloten Houten sloten en sleutels werden ook gebruikt in Arabië, Marokko, in Nederlandsch-Indië en op de Faröer-eilanden ten noorden van Engeland. Op de houten sleutels volgden die van ijzer en staal en ander metaal. Interessante exemplaren uit den Griekschen en Een fraaigotisch sierslot Duitschland Een cylinderslot van onzen tijd. Zoo ziet een modern tijdslot er uit. Romeinsehen tijd kan men in het Lipsmuseum bewonderen, van nog simpelen vorm. Toch vond men reeds naast het schuivend-werkende type de draai- béweging. De middeleeuwen kunnen als een tweede periode in de geschiedenis van den sleutel en het slot, worden be schouwd. Waren deze tot dusver eenvoudig, wat betreft con structie en afwer king, nu komen de- gelijkheiden vooral sier nog meer tot uiting. In 1411 stelde KarelVIinDuitsch- land den meester titel in voor den be kwamen smid-slo tenmaker, die ver kregen werd door proefwerk in orna ment, kunstsmeed werk en het ver vaardigen van kunstsloten. ei malen van sleutels en sloten -Sa 1500 kwam firma Lips te Dordrecht. de invoering van open slot werken, zoodat de werking van alle werkende slot- deelen zichtbaar werd ge maakt waardoor niet alleen het sierlijke van de slotkast, maar ook de kunst van samenstelling der binnen- deelen van het slot te voor schijn trad. Een uitgebreide collectie siersleutels en -sloten uit dezen tijd en latere eeuwen, alsmede een aantal interes sante hangsloten kan men in het museum aantreffen. Van enkele fraaie sleu tels, zooals die van Sint Servaas en van Sint Joris met den draak, vindt de lezer de afbeeldingen. De eerstgenoemde sleutel werd gevonden in het graf van Sint Servaas, in het jaar 726. De bisschop zou hem in het jaar 376 van paus Damasus hebben on t vangenals hooge on der scheiding, op een pelgrims tocht naar Rome. Ook het slot van de hoofddeur van het raadhuis te Mons (België) is een meester werk. Het is in koper uit gevoerd en keurig bewerkt. De moderne sloten echter zijn meer praetisch dan sierlijk. Wij onderkennen de kla vier- en cylindersloten. die wederom een verhooging der veiligheid brachten. De pin-sluitwijze der Egyp tische sloten werd. door L. Yale Jr. in 1848, overge bracht op een cylinder met pinstiftenWe zien het dus er is geen nieuws onder de zon. Yale beoogde daar mee een groote zekerheid tegen onbevoegd openen, het verkrijgen van een liandigen, kleinen sleutel en algemeener toepassingsmogelijkheden. Hij bracht hiermede als 't ware een revolutie in de slóten- industrie. Ten slotte willen we nog even wijzen op de nieuwste sloten voor veiligheidsinrichtingen. Deze zijn de cijfer- en letter-combinatie- sloten, de safe-deposito- sloten, de tijd- of chrono- metersloten en automaten voor deuren van bank kluizen. 58i De oprichter der Lips fa brieken te Dordrecht, de heer J. Lrips Bzn., die van eenvoudig smid grootfabri kant werd van sloten en sleutels, brandkasten, enz. als grootbedrijf. Krokodillen als bewakers van oostersehe schatten. Kog thans wordt deze merk waardige methode toegepast, o.a. in An nam. Zeer vernuftig zijn hier van de samenstellingen en zij toonen den enormen ontwikkelingsgang aan der sloten en sleutels, door alle tijden, en demonstreeren de vindingrijkheid en den ijver der menseben om waardevolle bezittingen veilig te stellen tegen on waardige elementei - Toch is, bij alle vinding rijkheid. bijvoorbeeld de werking van een tijdslot zeer eenvoudig. Wenscht men 's avonds om zes uur te sluiten tot den volgenden morgen negen uur, 'n tijds verloop dus van vijftien uren, dan worden de chronometers voor vijf tien uur opgewon den. De sluiting van het schoten stelsel derkluisdeur wordt bewerkt door de greep of kruk buiten.op de deur. daarna sluit het tijdslot dan auto matisch, doordat de schijf met de ingefreesde klauw- opening door een veer wordt omge draaid'en het gat der slotkast op die wijze is versperd, zoodat de sluitstift van het schotenstelsel in dien stand niet in die opening kan schuiven. Ook van zulk een tijdslot geven wij hier een afbeelding. Oud zijn de sleutel en het slot, maar toch. welk een groot verschil tussehen den sierlijken sleutel der middeleeuwer en dit product van onze moderne sleuteltech niek! H. Si. Joris niet den draak. Een gesmeed-ijzeren sleutel uit de Kie-lte eeuw. Een kijkje in ile bunkwerkerij van de (Foto's Panorama)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3