DRÉ BRIEVEN VAN DEN was 't veur sommigte „grooten" 'n geliefd kunstje om den kleinen teugenstander in 'nen reuk van onrechtmatigheid te plotsen! Wat den Zeeleeuw op alderhande manieren mee den Blaauwe geprobeerd hee! Den jongen baron, den Blaauwe zijnen advocaat ge wit er alles van - hee de zaak toen omgedraaid. I)en Zeeleeuw zat nou mee z'n gewitwel op de spelden van 't Onrecht. Den eenen dienst is den anderen wèèrd, zeg zelf! Meester van school, in z'n vrijen tijd correspon dent van de krant, had den jonker geloofd en wezenlijk '11 muizenplaag in Ulvenhout ontdekt! Den eigensten avond nog. Dus den anderen avond stond 't „nuuws" in de stadskrant: „Waar Zijn De Katten Van Ulvenhout?" „Natuurlijk in den worst van den Blaauwe," schreef er „iemand" mee rooi potlood bij en zoo gong de krant naar den Zeeleeuw! Nou! Deuzen knaap, sterk in 't maken van circulaires naar de klanten (van den Blaauwe), was er als de kiepen bij, om den Blaauwe z'n klanten te redden van kattenworst, kattenleverpastei, kattenzult en alder hande lekkernijen, die ge van poes maken kunt. Maar hij dee 't „handig". Vaneigens. Ge hebt nie veur niks 'nen bordpampieren president-commis saris. die advocaat is in zijnen vrijen tijd. In de cir culaire wierd dan ook nie rechtstreeks verklaard, dat den Blaauwe zijnen worst verlejen week nog op de daken zat te chausen, maar wél wierd gewezen op de „onhygiënische metho den van kleine zaken". „De Samenwerking" wierd efkes genoemd en aan de circulaire zat gehecht 'nen afdruk van 't kranten artikel: „Waar Zijn De Katten Van Ulvenhout??" Den Joost brocht al rap zoo'n circulaire mee verom van de klanten! Veul kwaad op den Blaauwe, want al den Joost z'11 klan ten begonnen die dagen te miaauwen als ie bij liuilie in de zaken kwam. „Nou," vroeg denTiest: „zijde gij dan nie mans genogt om beleefd terug te miaauwen?" Maar den Joost stond op 't. standpunt, dat ze van hum kunnen zeggen wat ze willen, als ze maar van zijn artikel afblijven! E11 al dit gemiaauw sloeg ken nelijk op zijnen worst en aanverwanten en daarmee was ie gerokt in zijnen ponteneur! Den Blaauwe stond er anders tegenover. Die beweerde: „Joost, ze kun nen veur mijn part zeggen, da'k 't heele ouwemannen huis in den worst verwerkt heb. als ze maar van mjjnen goeieu naam afblijven. Afijn, 't gong er nou maar om, den Zeeleeuw- model te hangen, volgens den jongen baron. E11 daarom moest er geïnformeerd worden of er ook buiten den Blaauwe zijn klanten zulke circulaires waren weggestuurd. Ook dit zocht den Joost uit. Die kende alle klanten van zijnen ouwen baas. En ook <lat klopte. De kattencirculaire was alleen ge zonden aan de cliënteele van „De Samenwerking". Toen hee den jongen baron z'n eige geschoren, afgeborsteld, de franjes van z'n broek geknipt en is toen, zoo uitgedost, gegaan naar 't trimmenaal, naar den officier van justitie. Om, als procureur van „De Samenwerking", klacht te doen wegens „smaad, subsidiair oneerlijke concurrentie" of zoo iets teugen van Wipsnorrum. En. dat lukte! Toen is den jongen baron '11 civiele zaak op gaan zetten, eisch tot schaaivergoeding, omdat de omzet van „De Samenwerking" zoo bar was achteruitgeloopen (in den Vasten....!). Zoo stonden de zaken, als ik bij den Blaauwe binnenkwam, toen ie.daar te fantaseeren zat op de monica. Ulvenhout, 13 Maart 1941. Amico, Als ik toen in die week op 'nen avond van den mulder kwam, liep ik nog 'ns efkens bij den Blaauwe binnen: m'nen weg gong langs hum. Hij zat op 'n kist, in de schuur van de worst- makerij, te speulen op den trekzak, 't Houtvuur onder den grooten vetketel rook lekker deur den stal, schaduwde 'nen rooien weerschijn deur „De Samenwerking". „Allee, den Tiest! Hoe gaat-ie, jonk?" „Karjuu, den Dré! Ga zitten, man, daar staat nóg wel 'n kist." „Is 't verbaal gemokt?" Hij knikte, luisterend naar zijnen eigen muziek, dien ie te fantaseeren zat. Ik gong wat gemakkelijk zitten, knoopte m'n vest los, trok m'n pijp nog 'ns steuvig aan en genoot van den sclioonen muziek, dien dieën Blaauwe daar uit den kop zat te schep pen, onder den vetketel. En nou zal ik oe eerst 'ns vertellen, amico, hoe 't mee die „muizenplaag" is afgeloopen. Ge wit. den Worstkoning had na alderhande fratsen, die stuk veur stuk mislukten, eindelijk 't heele gezag op „De Samenwerking" losgelaten, dat góng zoo in die dagen! Maar hij behaalde er weinig resultaat mee, den Blaauwe lot z'n eigen nou eenmaal nie ondersneeuwen. Daarbijden Blaauwe en den Joost 't zijn twee scherrelèèrs, maar zoo eerlijk- als goud! Zekers den Blaauwe is van 'n klein ge ruchtje nie vervèèrdhij is in staat 0111 tusschen de beenen van 'nen veldwachter deur 'nen haas onderstenboven te paffen, maar jah, wij, boeren volk, wij zien nou eenmaal in 't schieten van 'nen haas nie méér „kwaad", dan in 't plukken van 'n blom en. daar zijn wel deftiger jagers dan den Blaauwe, die happig zijn op goeien buit! Boven dien: 't ouwe zeer: wie gift die hazen en konijnen te freten. De deftigheid? Of den boer! Neeë, veur 'nen mensch die eerlijk deur 't leven gaat (op dieën haas na dan) is nog wel 'n heel klein bietje recht, al.al was 't veur 'nen kleinen ploeterèèr nie altij even gemakkelijk om aan dat kostelijke goed van 't Recht te geraken! Ja, kóstelijk goed! De waereld vecht 'r eigen omtrent dood veur 't Recht! En ómdat 't veur 'nen kleinen mensch altij veid moeilijk was, om dat kostelijke Recht te bekomen, „En nou, Dré," zee deu Tiest, „nou zal 't er nie om gaan of mijn worst - fabriekske opgekocht wordt deur de fabrieken van den Zeeleeuw, maar of den Zeeleeuw z'n worstfabrieken onder „De Samenwerking" zullen terecht komen. Maar. zijnen pels, Dré, zal ik nooit dragen, want ze zijn hier in Ulvenhout in staat om 't velleke van huilie weggeloopen poes dan uit mijnen rug te snijen! Maar 'u puik advocotje hébben we!" Toen de zaken zoo wijd stonden, amico, toen brak den oorlog uit. Den Blaauwe gerokte zonder verkens, „De Samenwerking", 't verkensschavot, wierd al vrij gauw opgeheven. En daar mee ook de rechtszaak. Oclièrm, som- migten méügen nie rijk worden. Da's '11 soortement van liooger (on)reelit, waar teugen ge niks doen kunt En daarmee is 't vertelsel van den Blaauwe z'n worstmakerij ten ende. Ik hoop dat ge 'r leut aan beleefd hebt, net als wij Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRÉ. TILBURG HEEFT HONDERDDUIZEND INWONERS. Met de geboorte van Maria Gertruda Anionia, dochtertje vanj. A. M. van Gooi, chauffeur, ■wonende van Speykstraat 15, en M.J. A. O. Janssen, was dit groote en ronde getal inwoners te Tilburg voltooid. Een foto van de gelukkige familie. De echtgenoote van burgemeester v. d. Mortel bewondert de honderdduizendste. (Eigen opnamen)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10