BIJ DE VLASSERS van Zeeuwsch-Vlaand Het booten (van zaad ontdoen) geschiedt in de meeste bedrijven thans machinaal, gewoonlijk in de open lucht, en daarbij kunnen de vrouwen de behulpzame hand bieden. li et is niet alleen in geaardheid, in levenswijze en volksgewoonten dat de Zeeuwsch-Vlamin- gen van het grensgebied veel met hun zuidelijke broeders gemeen hebben de gelijkheid van ligging, van bodemgesteldheid en van economische voorwaarden deed in hun land ook tal van nijver heidstakken ontstaan, die aansluiten op de be staansmiddelen aan de overzijde van de grens. Zoo is 't met de klompenkapperij, met de textiel in al haar variaties. En zoo is 't met de vlasserij en de vlasteelt En al werd er maar zelden een rijk bestaan aan het vlas verdiend, toch breidde van lieverlede de teelt zich meer uit op de Zeeuwsch-Vlaamsche boerenbedrijven en hield daarmee 't aantal, meest kleine vlasserijen, gesta dig gelijken tred. Maar zoo ooit dan is er nu voor de vlasindustrie een goede tijd aangebroken. Want door 't gebrek aan katoenvezel, die niet meer kan worden ingevoerd, krijgen *las en linnen veel grooter beteekenis, en worden zij van weelde artikel weer zooals vanouds een product voor dagelijksch gebruik. We zouden den Zeeuwsch- Vlamingen onrecht doen door te beweren, dat ze er vroeger maar saai en miezerig bijliepen maar dat de gezichten er nu toch wel wat vroolijker staan dan ii\ de jaren van slechten handel en lage prij zen, dat kunt u toch wel van ons aannemen I Eerst worden nu door het brakenwaarvoor verschillende werkwijzen bestaande houtdeeltjes gebroken. Tiet gebrakelde vlas hoopt zich om ten slotte, thans veelal machinaal, gezwingeld te worden, waardoor het van de laatste resten van den stengel ontdaan wordt. De rerspinbare vezel moet nog slechts gehekeld worden om op de spinnerijen tot garen verwerkt en later totlinnen geweren te worden. (Eigen opnamen) Na dauw- of warmwater - root, waardoor de vezels van den stengel worden vrijgemaakt, worden de vlasstengels op de velden gedroogd voor ze de verdere bewerking kunnen ondergaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12