T>e heer de Vriexeigenaar van bei museum, vertelt. (Eigen opnamen) er prima onderhouden uit en vormt het museum nog steeds een dankbaar object voor zomertoeristen en vooral ook worden er veel schoolexcursies been ge maakt. Vooral merkwaardig zijn ook de curiosa, die hier op bet gebied van de dierenwereld bijeengebracht werden. Wij noemen daarvan b.v. de grillige speling der natuur, die twee jonge geiten met slechts één kop ter wereld deed komen. De foto, die wij van dit typische geval hiernevens afdrukken, geeft 'n goeden indruk van dit merkwaardige schepsel, dat nog geruimen tijd geleefd heeft. De zoon van den oudenjacht opziener, die de verzameling zoo sterk uitbreidde, heeft ook blijk gegeven van een dosis humor en van liefde voor knutselwerk tevens, want, de grapjes, die bij uit haalde met de geprepa reerde kikkers, vormen werkelijk 'n bizar en lach wekkend tafereel. Niet alleen, dat bij een com pleet k ikkerorkest vorm de, met muziek, mu ziekinstrumenten en muziekstandaards, hij vormde ook verschil lende andere koppels een verliefd kikker- paartje op 'n bankje in het park, een tweetal duelleeren- de langbeenen, met secondanten, dokter enz., een legeraan voerder, die zijn troepen schouwt, en dergelijke. Zoo hebben wij onder de aan wijzingen van den ouden De Vries, den huidigen eigenaar van 't herberg - museum, een paar kostelijke uren te midden van zijn collectie merk waardigheden doorgebracht. Wij heb ben hem bezig gezien met liet tappen van bet bier, omringd door allerlei op gezette dieren en met herten- en reeën- koppen boven zijn hoofd, we hebben hem bezig gezien met de verzorging van zijn dieren een zorgvuldig werkje we hebben hem hooren vertellen van de dagen van het verleden en hem uitleg hooren geven bij de verschillende merk waardige voorwerpen, die er te bewonderei zijn. Kn ook, helaas, hebben wij hem hooren vertellen van zijn zorgen om dit alles bijeen te houden, wantsubsidie geniet De Vries niet voor zijn museum, terwijl bovendien zijn bonderden klanten van de gewone seizoenen hem 't laatste jaar, door de bekende oorlogsomstandigheden, in den steek hebben gelaten. Kn daarom was er zorg in de oogen, waarmee bij zijn bezittingen overzag, bange zorg zelfs. Maar wij zijn er van overtuigd, dat dit jaar weer als gewoonlijk de vreemdelingen en de scholen op zullen trekken naar zijn heiberg en dat zij daar dan weer het vertieren de drukte zullen brengen, die er noodig zijn om liet merk waardige museum intact te bonden. De mnsieeerende kik kers. een ensemble dal met reel geduld werd bijeengebracht en op gesteld. Een merkwaardige speling der natuur tuee geiten met één kop. De tol is reeds lang ver dwenen en ook het tolgaar- dersgezin is er niet meer, maar het huis staat er nog; alleen is het nu een herberg geworden annex natuur historisch museum, dat in den zomerdag veel be langstelling trekt. Soms is het er zoo druk, dat er zich wel honderd menschen ver dringen in de kleine ka mertjes met hun balken- zoldering. En dat allemaal om de merkwaardige die- reu-verzameling, die men er bewonderen kan. Hoe die verzameling daar zoo komt? Dat zullen we u vertellen, lezer. Vroeger, heel vroeger lijkt het niet op bet begin van een sprookje? woon de hier een oude jacht opziener, die tegelijkertijd als tolgaarder fungeerde. Deze man was een harts tochtelijk minnaar van de natuur, waarin bij het grootste deel van zijn leven doorbracht, en van de die ren, die toen en ook 1111 nog de barre vlakten van de „Vale Ouwe" bewoonden. En zoo kwam bij ertoe, 0111 allerlei merkwaardigheden uit die natuur mee te ne men naar zijn huis; eerst planten en steenen, later ook dieren, die liij geschoten had of die welwillende boeren hem brachten. Op de lange winter avonden zette hij die dieren op en zoo kreeg hij weldra een kleine verzameling herten, zwijnen, vossen, vogels van allerlei soort, enzoovoort, enzoovoort. Toen hij stierf, zette zijn zoon, die hein opvolgde, zijn werk voort; hij trad in de voetsporen van zijn vader, breidde de verzameling steeds weer uit en kwam er ten slotte zelfs toe, ook uitbeemsche dieren, schelpen, fos sielen e.d. aan de collectie toe te voegen. Zoo ontstond dan de merkwaardige verzameling, die er thans te bezichtigen is in het natuurhistorisch berberg-museum te Apeldoorn, dat den naam kreeg van den stichter. De beide jachtopzieners hebben reeds verscheidene jaren geleden het tijdelijke met het eeuwige verwis seld, doch de man, die hun huis en verzameling van hen kocht, is voor zijn bezit met dezelfde liefde be zield als zij, die het bijeenbrachten. En zoo ziet alles Links: Ongevaarlijk gezelschap in de gelagkamer: 'n opgezette ros.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 17