VOORWERELDLIJKE DIEREN TE KOOP DruteUe handel in fossielen en gipsafgietsels Reconstructies van menscheKjke hoofden uit verschillende tijdperken. Van I. n. r.: Neandertalmensch van La Ghapelle, de Cro-Magnonmensch en een Longobard als het moderne mensehentypé. Een reuzenhert, waarvan de ontbrekende deélen door den restaurateur zijn aangevuld, zoodat men den in - druk krijgt van een volledig geraamte. (Foto's Stapt) De versteeningen-collectie. Op <len voorgrond de schedel van een sabeltijger uit de Zuid-Amerikaansehe jyampas- formatie, op den achtergrond een dinosauriërschedel. Bij een (oeht door de stad Bonn kan het den argeloozen wandelaar overkomen, dat hij voor een villa komt te staan met het naambordje „Rheinisches Mineralienkontor Dr. F. Krantz". Dat dit naambordje een firma aanduidt, die tot de merkwaardigste ondernemingen op de wereld be hoort, is slechts den ingewijde bekend. De eigenaar van deze zaak heeft in zijn huis alle curiositeiten van de vroegste geschiedenis onzer aarde verzameld en wat er aan origineelen ontbreekt, heeft hij aan gevuld met modellen. Bladert men den catalogus van dezen „winkel" door, dan ziet de verbaasde bezoeker dieren aan geprezen, die niet meer op aarde voorkomen, die zelfs voor duizenden of honderdduizenden jaren al uitgestorven waren. Keuzenolifanten, mammouths dus, enorme voorwereldlijke reptielen als de sau riërs, schedels van oermenschen worden aangeboden naast meteoorsteenen van bijzondere grootte of samenstelling. Er bestaat geen universiteit, en nauwelijks een middelbare school, die niet eenige preparaten van deze firma bezit. Meer dan vierduizend verschillende gesteenten liggen op planken en in laden gesorteerd. Oneindig schier is het aantal fossielen. Kristal modellen uit hout, glas, karton en ijzerdraad worden hier vervaardigd en de microscopische preparaten van mineralen, gesteen ten, fossielen en ook van ertsen zijn bepaald be roemd. Hier zien we reuzen hagedissen ons aangrijnzen en een sauriër van voorden zondvloed verspert ons den weg; ginds ontwaren we een schedel van een olifant uit het tertiaire tijdperk. Van heel zeldzame voor wereldlijke dieren is slechts het gipsafgietsel voor handen, doch deze zijn van het origineel nauwe lijks te onderscheiden. Doch alles is te koopWant deze geheele, voor den leek onbekende sprookjes- of misschien liever nog „nachtmerrie"-wereld dient het onderwijs en de wetenschapde mineralogie, geologie, palaeontologie en anthropologic. Zoo vindt men hier dan het heden en verleden der aarde en der menschheid, wezens, die millioenen jaren in „ouderdom" verschillen, naast elkaar uitgestald in één huis. Een tertiaire zoogdier schedel uit Dakota. U. 8. A., wordt onder zocht. De grootste goudklomp. „Weieome", 70,9 kilogram zwaar, die in 1858 in Victoria, Australië, gevonden werd, is in verguld gipsafgietsel in vele mineralogische musea aanwezig.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 23