VM KERK TOT RAADHUIS Een ongewone metamorphose Men heeft in ons land reeds verschillende soorten gebouwen tot raadhuis ingericht. We kennen allen de kasteel-raad- huizen, b.v. te Helmond en Vught, prachtige, historische bouwwerken, die een practische, nuttige bestemming kregen. Er is zelfs, in Tilburg, de jongste stad der honderdduizend, een paleis-raadhuis! Het oude paleis van Z.M. koning Willem II werd voor eenige jaren omgetooverd in een modern, up to date raadhuis, met zeer gedistingeerd ex- en interieur. Maar erzijn nogfrappan- ter gevallen te vermelden. In Leerdam vergaderen de vroede vaderen in. den watertorenPanorama bracht destijds de eerste zitting in levendig beeld. Thans kan wederom ge wag gemaakt worden van een zeer uitzonderlijk ge val de gedaantewisseling van kerk tot raadhuis! In het rustige, landelijke Brabantsche dorp Middel- beers, dat met de buur dorpen Ooster- en Wester- beers één gemeente uit maakt, van circa vijftien honderd zielen, staat een oud en afgedankt kerkje aan den rand van de dorpskom. Met den fraai- en en nog gaven toren, levert de in Romaanscli- Gotischen stijl opgetrok ken kerk, dateerend uit de er enkele plat ter aarde liggen, be vindt zich in de directe nabijheid der kerk. Meer dan tien jaar is die kerk thans buiten dienst het dorp kreeg inmiddels 'n nieuw en flink Godshuis haar globale uiterlijk echter is, ondanks het diepe verval, nog steeds I indrukwekkend. Dak, ramen en muren zijn bescha digd, wind en regen bedierven veel, maar de schoonheid van stijl, de kracht en eenvoud der lijnen bleven in hun geheel bestaan. Droevig is het ook gesteld met liet interieur. Men kan zich, bij den ruïneu- zen toestand, haast niet indenken, dat deze ruimte ooit het stemmige en sereeue verblijf is geweest der geloovi- gen, die hier devotelijk den dienst des Heeren bijwoonden. Enkele fragmenten, zooals pilaren, bogen, het koor, bleven nog intact, doch de verwoesting in het schip der kerk mag volkomen worden genoemd. Ook de fraaie, gebrandschilderde ramen leden veel schade. De gebrandschilderde ramen wer den zeer gehavend. vijftiende eeuw, nog oen kloek en indrukwekkend gezicht, op. Kerk en toren worden omgeven door hooge booinen, die nu oprijzen in hun winterkleed. van dor en donker spich tig tak werk. Het kerkhof, met vele steenen kruisen, waarvan Een nieuwe bestemming Tóch wil men deze kerk, zoowel uit- als inwendig, restaureeren en haar een practische en origineele bestemming ge ven. Men moet namelijk weten, dat liet gemeentebestuur en zijn administratie gehuisvest zijn in 'n ruimte, die onmoge lijk den naam van raadhuis kan dragen. Ken hoekje met overblijfse len der vroegere schoonheid. Het dak verliest steeds meer leien. Het oude, stijlvolle kerkje van Middel- beers, dal deerlijk door den tand des tijds is aangetast en waarvoor men thans een nieuwe bestemming meent te hebben gevonden. Het is een stee nen gebouwtje, dat het midden houdt tusschen een huis en een schuur en dat, als gemeente huis, de drie flinke dorpen eigenlijk ge heel onwaardig is. In deze bekrom pen behuizing, waarvan we ook de foto geven, ze telt de burgemees ter met zijn staf. Het is begrijpe lijk, dat men reeds lang uitzag naar een verandering, die tevens een flin ke verbetering zou be teekenen. En zie, daar rees het plan om de oude, stijlvolle kerk te doen herstellen en haar gelijkvloers in te doen richten als gemeentehuis. De burgemees ter, de E.A. heer J. W. A. Smulders, die tevens het se cretariaat der drie Beerzen waar-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2