Een millioen eenten per week K 9', Na het gloeien is het „blanchement" of wel het zuurbad aan de In een stoompan met beurt. Eet metaaloxyde wordt van de muntstukken verwijderd. dubbelen bodem wordt zoodat ze blank worden. Na het beëindigen van dit proces wordt dagelijks 'n „kapitaal" 't toekom stige geld in emmers weggebracht om gedroogd te worden. drooggemaakt. De Rijksmunt werkt onder hoogen druk Een der vele ponsmachines, waar uit platen brons de veel gevraagde pasmunt met drie stuks tegelijk wordt uitgestampt. een cent, al ver- tegenwoordigt hij dan ook geen groote waarde, kun je vree- selijk verlegen zitten. Vandaar dan ook, dat men in winkels en oafé's, in trams en aan het spoor, van oudsher dol is op ronde cijfers. Dit nobel streven is echter den laatsten tijd hi de war gestuurd door de omzetbelas ting, die alle op een nul of 'n vijf eindigende bedragen heeft mis vormd tot sommen waar steeds centen aan te pas komen. Ook de rijwielplaatjes worden in de Munt gemaakt. De machine heeft het druk, want dit jaar moeten er 3.8 millioen afgeleverd worden. Op deze foto zien wij reeds het belastingmerk '41-'42. Plotseling zijn wij dus erg op centen ge steld om te kunnen „passen" en de vraag naar deze onaanzien lijke munten werkt door tot in alle lagen en ten slotte dringt de algemeene centennood door tot de Nederland- sche Bank en de Rijksmunt, waarop de laatste instelling snel aan het werk gaat om een tekort op te hef fen of te voorkomen. Onze geldfabriek is echter voor geen klein tje vervaardmet een millioen centen per week is zij in staat genoeg pasmunt te vervaardigen om ieder een in staat tè stellen rustig zijn „laatsten cent uit te geven". Om de mislukte exemplaren op te sporen gaat de heele productie nog eens over den loopenden band. Op de transportafdeeling gaat „heel wat geld om een waarde van f 50.000 aan pasmunt vervoerd. Op het kleine wagentje wordt voor (Foto's de Keyzer)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9