Onrustig en Gejaagdl /W» akkertje Dat, wat je niet ziet, is dikwijls van groot belang. 1éqer\tat\dstéen De Nederlandsche Pijnstiller Wanneer U zich zenuwachtig, overspannen of gejaagd voelt, zorg er dan voor dat U weer spoedig de noodzakelijke rust terugvindt. U moet hiervoor zorgen met het oog op Uw eigen welzijn, maar U zijt het niet minder verplicht in het belang ook van Uw omgeving. Dank zij de bijzondere samenstelling zijn "AKKERTJES" in staat verrassend snel het overprikkelde zenuwstelsel te kalmeeren. Dan zult Ge U weldra als 'n ander mensch voelen Aan den voorkant wit, aan den achterkant AANGETAST DOOR TANDSTEEN (Wat de tandspiegel te zien gaf) De meeste menschen denken, dat hun tanden gezond zijn, als zij er aan de voorzijde mooi wit uitzien. Zij weten niet, dat de mooie witte tanden aan de achterzijde soms ernstig aans getast zijn door tandsteen, den grootsten vijand van ons gebit. Tandsteen zet zich als een weeke substantie tusschen en achter de tanden af, waar het een harde, bruine korst j gaat vormen, die leidt tot ontsteking van het tandvleesch en ten slotte tot losraken en uitvallen van de tanden. Solidox, het niet» l z:;~z we Nederlandsche tandpasta, verwijdert f tandsteen, omdat het een geheel nieuw jf bestanddeel bevat, n. 1. Sulforicinoleaat. j Alleen Solidox bevat dit nieuwe prepa= raat, dat zooals wetenschappelijke proefnemingen hebben aangetoond in> derdaad tandsteen verwijdert en voors komt, zonder het tandglazuur aan te tasten. Vang nog heden aan Uw tan= den de Solidoxsverzorging te geven poets ze tweemaal per dag met Solidox en bezoek Uw tandarts tweemaal per jaar. Alleen Solidox bevat Sulforicinoleaat Ned. Oclr. 19178), dat land- steen,de oorzaak van ver schillende landziekten, voorkomt en verwijdert. CENT PER TUBE VOLDOENDE VOOR 60 X POETSEN miDox Maar kort na elkaar sterven zij alle drie en voor de Nederlanden wenkt het ver schiet, dat hun toekomstige heer koning van Spanje zal worden. Voegt men daarbij, dat Maximiliaan in 1496 keizer van Duitschland is geworden, waardoor de mogelijkheid rijst, dat ook zijn zoon of zijn kleinzoon tot deze waardigheid door <le keurvorsten kan worden geroe pen, dan lijkt het uitzicht voor het vorstenhuis bij het einde der eeuw vol beloften. Of het dit ook voor de Neder landen zelf was, is een andere vraag. Een nieuw gevaar komt nog eenmaal de Bourgondische macht in de. nog zelf standige gewesten in het noorden be dreigen. Karei van Egmond wordt her tog van Gelderland en in dezen „middel- eeuwschen despoot in zakformaat", zooals Busken Huet hem heeft genoemd, krijgt het verzet tegen den Bourgon- disehen eenheidsstaat voor het laatst vorm en gestalte. Groningen biedt hem in 1514 de heerschappij aan en de eind strijd zal aan zijn naam verbonden blijven. Philips de Schoone is dan al gestorven, in 1506, en Maximiliaan moet voor de tweede maal liet regent schap aanvaarden, nu voor zijn klein zoon Karei, in 1500 te Gent geboren. Met Karei V raken de Nederlanden verstrikt in de groote wereldpolitiek. Karei wordt ook keizer van Duitsch land en koning van Spanje. De we reldheerschappij lijkt voor hem weg gelegd en alle vorsten, die zich daar door bedreigd gevoelen, in de eerste plaats de koning van Frankrijk, die zelf keizer had willen worden, komen tegen hem in het geweer. De strijd wordt uit gevochten in Italië en Karei kan het niet dulden, dat aan de noordgrens van zijn gebied nog zelfstandige staatjes hem hinderen. Gesteund door zijn bende- hoofden Groote Pier en Maarten van Rossem woelt de Geldersche hertog tegen hem in Groningen en Friesland en in zijn eigen gebied. Maarten van Rossem, die .plunderen en blaken het sieraad van den oorlog" acht, brengt met zijn „zwarte bende" schrik en nood over 's keizers landen. Het eerst komt Friesland tot bezin ning. Overheerd te zijn door de roover- benden van Karei van Egmond is voor de vrije Friezen minder aanlokkelijk dan te gehoorzamen aan Karei V, die toch ook keizer is, waardoor aan de eer is voldaan. Groote Pier, de boer, die zich, half in ernst, half in scherts, had gesierd met de allerdwaaste bijnamen als: „koning der Friezen, hertog van Sneek, kapitein-generaal der Zuiderzee, kruis der Hollanders", geeft het verzet op en Friesland onderwerpt zich (1523). Dan volgt Utrecht, waar men met „den kwaden Gelderschen duivel" al even droevige ervaringen had opgedaan. De hoofdstad van het bisdom laat de Bour gondische troepen hinnen en de bis schop doet, daartoe gemachtigd dooi den paus, met wien Karei V in dezen tijd op goeden voet staat, afstand van de wereldlijke macht, waardoor ook het Oversticht (Overijsel) aan dezen in han den valt. (1528). Een twist met Dene marken, waar Karel's zwager Chris- tiaan II verdreven was, die zijn troon van Holland uit poogde te veroveren, brengt Deensche troepen in Groninger land, die spoedig met de Geldersche „beschermers" gemeene zaak maken. Roovend en plunderend maken Denen en Gelderschen het gewest onveilig, dat zich ten einde raad aan Karei over geeft (1536). Alleen Gelderland zelf rest nog. Maar Karei van Egmond sterft in 1538, en als zijn opvolger, Willem van Gulik-KIeef, zich aansluit bij Karel's vijand, den koning van Frankrijk, komt Karei zelf met een leger en dwingt Willem tot het Verdrag van Venlo (1543). De gang naar de eenheid is daarmede volbracht. De afstand van Karei V Maar al was Karei er in geslaagd heer te worden van alle Nederlanden, zij vormden slechts een klein onderdeel van zijn politiek. Als wij deze willen begrijpen, moeten wij letten op zijn titel van keizer. Wanneer wij hem noe men keizer van Duitschland, dan druk ken wij ons alleen kortheidshalve zoo uit. De volledige, titel luidde: Keizer van 't heilige Roomse,lie rijk der Duit- sche natie, en 't woord Roomsch daarin beteekent- Romeinsch. Het geeft aan, dat dit rijk eigenlijk de voortzetting was van het Ronieinsehe rijk, dat eens de gelieele bekende wereld belieersehte. Wel was de macht van den keizer lang zamerhand beperkt tot Duitschland alleen, maar de gedachte was blijven leven, dat de keizer de eerste monarch was van de christenheid en dat de andere koningen slechts souvereinen tweede, klasse waren. Karei V had zich als ideaal gesteld die gedachte opnieuw tot werkelijkheid te maken. Zijn onderdanen in de Nederlandsche gewesten trachtte hij te doordringen van het besef, dat zij een eenheidsstaat vormden. Met strenge hand vervolgde hij de afwijkenden van de kerkleer, om dat gedeeldheid in godsdienstig opzicht de pas verworven eenheid weer direct in gevaar zou brengen. Voor liet be stuur, de wetgeving, de rechtspraak en de financiën had hij bepaalde, lichamen aangewezen, die zeggenschap hadden over alle Nederlanders gelijkelijk, tot welk gewest zij ook behoorden. Daar hij er tot zijn bittere teleurstelling niet in geslaagd was zijn zoon Philips te doen aanwijzen tot zijn opvolger als keizer, had hij gezorgd de verhouding tot het rijk zoo voordeelig mogelijk te regelen. De teleurstelling over de mislukking van zijn wereldpolitiek had Karel's kracht gebroken. Bij zijn leven nog deed hij afstand van zijn waardigheden. In de groote zaal van het paleis te Brussel droeg hij op 25 October 1555 de heerschappij over deze gewesten over aan zijn zoon Philips. Nog maar 55 jaar, was de keizer een oud en ge broken man. Steunend met de eene hand op een stok en met de andere op den schouder van zijn jongen gunsteling Willem van Oranje, strompelde hij de zaal binnen, waar al de pracht van Bourgondië voor het laatst was ten toon gespreid. Als kind van zijn tijd hield de keizer van dergelijke indruk wekkende vertooningen. Maar hijzelf dreigde het tooneel te bederven. Met zwakke, trillende stem sprak hij zijn afscheidsrede uit, bijziende door zijn bril turend op de notities, die hij in de bevende hand hield. Juist die hulpeloos heid roerde echter de aanwezigen. Men voelde de oprechtheid van zijn betui ging, toen hij, met een door tranen verstikte stem, sprak van de liefde, die hij, de geboren Nederlander, aan deze gewesten toedroeg. Hoe viel de zoon af bij den vader. Nederlandsch kende hij niet en zelfs het Fransch was hij niet voldoende meester, om zijn onderdanen toe te spreken. Granvelle deed het voor hem, maar zijn toespraak, hoe sierlijk ook, kon de ge dachte niet wegnemen, dat een vreem deling, een Spanjaard, het bewind had overgenomen. Laag hingen de wolken op dezen herfstdag boven Brussel. Het was als een symbool van de in nevelen gehulde toekomst. Dr. J.'C. 11. DE PATER

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 8