r mmtk Een bezoek aan de Lij in- en Gelatinefabriek „Delfl" Waar men liever de heetten heeft dan het vleesch Een goede beendereninzameling een nationaal belang. In de Lijm- en Gelatiuefabriek „Delft", te Delft, wordt een groot aantal beenderen verwerkt, waarvan eeliter de aanvoer, door de tijds omstandigheden. sterk achteruitliep 0111 de. vol gende drie redenen 1. De uitvoer naaf Nederland van overzee staat, thans stop. 2. Er is vleesch distributie. 3. De huisvrouw koopt veel beenderen, om er soep van te koken, en deze verdwijnen al te dikwijls in den vuilnisemmer. Het gevolg van dit alles is, dat de Nederlandsche beenderen-verwerkende industrie en voorts de fabrieken en werkplaatsen, die van deze industrie betrekken, met stilstand worden bedreigd. Welke de producten zijn. die uit beenderen worden ver vaardigd? We zullen ze hier noemen: Op de eerste plaats: lijm en gelatine. Vervolgens beenzwart, voor het ontkleuren van suikersappen, technisch vet (grondstof van stearine) en beender meel, dat een belangrijk bestanddeel vormt van het veevoeder. De verbruikers dezer producten zijn: van het beendervet de kaarsenfabriek; van de beenderlijm de papierindustrie, de textielindustrie, houtbewerkingsindustrieën en grossiers en winkeliers. Gelatine wordt voor voedings- en technische doeleinden gebruikt. Uit deze opsomming blijkt dus wel, hoe belangrijk een massale aflevering van beenderen voor de Nederlandsche industrie geroemd mag worden. En wie hebben nu de vlotte voor ziening van beenderen in de hand? Dat zijn onze huisvrouwen, die de uitgekookte beenderen eenvoudig heb ben af te geven aan den schillenboer, die ze ophaalt, verzamelt en aflevert aan enkele groote grossiers, vanwaar ze door de beenderen verwerkende fabriek worden opgehaald per eigen auto- ophaaldienst. Moeder-de-vrouw kan dus thans haar verdienstelijke medewerking verleenen aan de instandhouding van talrijke bedrijven, waar velen hun brood verdienen. Zij zal dit ongetwijfeld gaarne doen en nog ijveriger en zorgvuldiger de gebruik te beenderen bewaren en meegeven met den schillen boer of den gemeentelijken dienst. Over de fabricatie van lijm nog het volgende: Nadat de beenderen op een autoweegbrug zijn ge wogen, worden ze met be hulp van transportgoot en transportband over een sterken magneet gevoerd om de ijzeren voorwerpen, die er tussehen verdwaald zijn geraakt, eruit te halen, vervolgens oppervlakkig met de hand gesorteerd en gebroken met een tanden- De vloeibare lijm giet men in tie mei water geboeide bakken. Dit in de juiste wijze. De beenderen zijn afzonder lijk bewaard en irorden mei den schillenboer meegegeven. II el beenderschroot, voor de gelatine-fabricatie, komt in, de ruim e kui pen. waar het met zout zuur wordt behandeld komende lijmoplossingen worden gebleekt en inge dampt en vervolgens nog warm vergoten in met water gekoelde platte bak ken. waarin de lijm op stijft, vervolgens in stukken wordt gesneden en met ver warmde lucht gedroogd op droogrekken, om daarna in zakken of kisten verpakt te worden. Deze stukken worden ook wel gemalen tot poederlijm. Nadat het lieete water practiscb alle lijm uit het beenderschroot heeft ver wijderd, blijft liet ontlijmde schroot over, dat vervolgens wordt gedroogd en in een kogelmolen gemalen tot beendermeel. Op deze wijze blijft van liet oorspronkelijke been niets over. De gelatine-fabricatie geschiedt als volgt Het beenderschroot wordt met verdund zoutzuur behandeld om er het phospliaat uit op te lossen. Aan het met phosphaat verzadigde zoutzuur wordt ver volgens gebluschte kalk toegevoegd, waardoor het erin opgeloste phosphaat in den vorm van pliosplior- zure voederkalk neerslaat. Het van phosphaat ontdane been, osseïne genaamd, wordt dan gewassclien met water en gedurende lan gen tijd in kalkmelk (d.i. brij van gebluschte kalk) gezet. Gedurende deze kalking wordt de gelatine-stof oplosbaar gemaakt. Na de kalking wordt de osseïne weer met water gewassclien, gebleekt en met chemica liën gereinigd. Na al (leze bewerkingen is de osseïne, die nog steeds den vorm van liet oorspronkelijke stukje been vertoont, elastisch geworden door de verwijde ring van liet phosphaatgeraamte. Van deze smelt- hare osseïne wordt vervolgens de gelatineoplossing getrokken. Bij de gelatine-fabricatie heeft, althans in de modern ingerichte fabriek, het vergieten niet meer in hoofdzaak plaats in gekoelde bakken, zooals bij de lijnifabricatie, doch op een band zonder eind, hetgeen hygiënischer is, maar bovenal het. opstijfprocédë vlugger doet verloopen. hetgeen bij een zeer gevoelig dierlijk eiwitproduct, dat bij onoordeelkundige be handeling sterk onderhevig is aan bederf, van groot belang is. Nu worden de vierkante stukken lijm uit de koelbakken ge nomen het product is nagenoeg gereed. De strooken gelatine op den hand-zonder-einde. (Foto's Panorama) breker tot nootgrootte. Zonder onder breking worden zij met een transport- goot gevoerd in karen van waaruit de extractoren gevuld worden, waarin ze niet behulp van benzine worden ontvet. Uit de oplossing van vet in benzine wordt de benzine teruggewonnen door deze te verdampen, waardoor het vet achterblijft. De benzine-damp wordt in een koeler weer tot vloeistof verdicht. Na de ontvetting is het been geworden tot 'n droog, reukloos pro duct, waarvan de stukjes pijpbeen het uiterlijk hebben van licht ge - klenrd ivoor. Dit tussckenproduct, beenderschroot ge naamd, wordt vervol gens door een zooge naamd trommelen ont daan van de eraan han gende droge vleesch- deeltjes en vervolgens ontlijmd door behande ling met stoom en heet water, waarin de lijm - stof oplost. De eraf Een kijkje in de smelterij der gelatinefabriek

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9