BRIEVEN VAN DEN DRÉ Gemengd Fotonieuws 20 ITLVENHOUT, 27 Maart 1941 Amico, fetillekes drijft 't witte wolkendons langs den hoogen voorjaarshemel, die blaauw gekoepeld staat over de wije velden. Laag over d'èèrde beieren de sneeuwklokskes onder t straffe windeke, dat uit den malschen westhoek komt gewaaid, mee den sparrengeur daar uit de don kere bossehen. Ja, den eersten bloei is al te bespeuren. Uit den T lvenhoutschen bosehbojem springt los den witten bloei van 't lelieke der dalen. De boschanemoon ver wacht ik mee Paasch, 'k heb 't Zondag gezien, als ik op kuier was. 'k Gong diep de bossehen in, waar den bojem nog vochtig was, zacht van 't vergaande herfstblad, dat zwaar en rinsch te geuren hong om de zongevlekte boomen. Den mergendaauw sprenkelde op 't lage gewas. De stilte kost ge snijen. En als ik kwam bij 'nen plas, die blonk in feilen spiegelglans en waarin den room te druipen hong van blossemtakken, waarin 't nuuwe voorjaar lijk gepoetst koper spiegelde in de donkere Winkings van 't ouwe sparren loof, waarin den melk dreef van 't witte wolkenspul, dan zag ik op 'nen kleurenpracht, diewel, dan keek ik op 't palet van Onzenlievenheer. Den sluierenden lichtwemel van deuzen Zondag kost ge vastpakken haast. Ik vóélde 'm flieren om m'nen kop, waarin de stilte suizelde. Alleen 't gewiek van 'n koppel houtduiven klapte daar hoog over de boomen 'k Gong zitten op 'nen graspol. M'n zielement vol drinken uit dieën glansenden kleurenplas. En als ik m'n oogen toedee, om de schoonheid van deus brok Zondag te ontwikkelen in de donkere kamer van m'n binnenste, de opname vast te leggen veur altij, dan hóórde ik 't windeke slijpen over 't water! Paaschtij. Den akkergrond is opengeploegd, ten binnenste buiten gekeerd onder den voorjaarshemel, die zijnen vruchtkracht in den èèrde sproeide. In groene vegen waast 't prille spruitsel over de wije akkers, 'nen kijk diep. Want deuraderd mee den fijnen haarwortel van 't jonge zaaisel, die lijk 'n zenuwenstelsel deur den wermen èèrde vroet, scheurt den grijzen grond open, onder 't droge windeke, dat uit de zon te waaien lijkt. Ieder klonterke van den akker wierd gebroken. Wierd opengescheurd onder den ontembaren drang van de haarfijne wortelzenuwkens van 't. gewas, dat uit den donkeren èèrde dringt naar omhoog, naar de zon, naar 't Licht van den Hemel. Passietij. 't Is nog weinig weken gelejen, dat dieën eigensten akker, hard als graniet, bevroren lag, 'nen meter diep. Onvruchtbaar, ongenaakbaar, één woestenij! Maar hij is zacht gedooid onder 't Nuuwe Tij. En 'k heb 'm opengeploegd tnee ijzers, die blank wierden in den schorenden grond, 'k Heb 'm opengescheurd, voor na voor, in vette reepen. 'k Heb 'm verklonterd mee de ijzeren klaauwen van de egge. Zoo wierd den akker geteisterd, gekloofd; vermurwd lijk ijzer in 't vuur! Zoo wierd ie gelouterd, geschikt gemokt veur den uitzaai mee 't beste, t uit-ge-zochtste zaaigoed. En in groene vegen waast nou 't. prille spruitsel over de vrije akkers, 'nen kijk diep. Passietij. als de dag ten ende gaat, den avond pur pert over de schepping, dan komt den ouwen winter over de weareld gegluipt. En 's mergens vroeg zien wij bezorgil naar de witte sporen, die 'm verrajen. Maar den goeien akker en z'n krachtig gewas weer stonden den steeds korteren en zwakkeren greep van den duvelschen Izegrim, die wijken mot, in den vroe gen niergen al, als t Licht van den Hemel over den ender vloeit lijk over den rand van 'nen boordevollen, gouwen kelk, bezet mee allen kleurigen edelsteen van den opbloeienden dageraad Zoo gongen m'n gedachten daar bij dieën glanzen- den boschpias, waar den blossem al vlinderde om wintersehe twijgen. Want den buiten, den altij wisselenden buiten is ie nie lijk'neri wijzen Boek, die altij ombladert, en ons lezen laat zijn wijze lessen? En bestaat er nie 'n wondere overeenkomst tusschen deuzen Boek van den buiten en dieën van de Evangeliën? Maar hoe kan 't ook anders't Is allebei Gods woord! Den eenen boek, hij is van letters. Den anderen? Van louter schoone prenten! Samen; woord en beeld van Zijn bedoelingen. En als ik, daar op dieën graspol gezeten, docht om m'n akkers, die 'k tevoren geschouwd had op den jongen kiem, die gekomen was weinig weken na den harren winter als ik nóg den granieten woes tenij" daar liggen zag onder de lage loehten zwaar van sneeuw, gejaagd deur den bijtenden noordooster, als ik den akker dooien zag, 'm dampen zag onder 't ploegen, opnemen 't rijpe, deugdelijke zaad als ik den groenen daauw van 't pril gewas nou pèèr- len zag 'nen kijk diep blaarde, dan blaarde den Boek steeds verder; en dan dan keek ik 'ns ver derop in den Boek - ge dóét dat als 't verhaal oe boeit en toen, als 't windeke slijpend over den spiegel van den boschpias trok, dan zag ik 't blonde koren golven deur de Hooimaand, dan zag ik den Oogst Zoo zag ik 't jaar, prent na prent, van Passietij tot Oogst. 't Heele inenschdom ondergaat, in schrikkelijk lijden, weer z'n Passietij. Nóg zie ik nie den Oogst. Maar ik vertrouw op mijn twee Boeken. Die van de Vier Evangeliën, die van de Vier Jaargetijen. Want zoo natuurlijk als de overeenkomst is tus schen die twee Boeken van God, den Boek van 't woord, den boek van 't beeld, zoo overeenkomstig is de Levensroman van Christus en die van.alle mensclien En zoo goed als in die twee Boeken op 't Passietij de overwinning van Paasch en den Oogst volgt, zoo goed zal veur deus ongelukkige menschdom volgen 'nen waarachtigen Paasch! Zoo zag ik in den prentenboek, daar aan dieën glanzenden boschpias, die blonk in feilen spiegel glans, waarin den room te druipen hong van blossem takken waarin 't nuuwe Voorjaar blonk, waarin den melk dreef van 't witte wolkenspul. Ik zag. wel. ik keek op 't palet van O.L.H., waarmee Hij die schoone prenten kleurt! Zoo heb ik stellige hoop op 'nen Paasch, op 'n Wederopstanding van 't ongelukkige menschdom. Zoo durf ik hopen op 'nen spoedigen Pahnpaaseh waarin 'n gelouterd menschdom, in liefde tot den evennaaste, God, den Heer van Vrede, weer zal toe jubelen mee den wuivenden palmtak! Zoo heb ik Zondag zitten peinzen bij dieën schoo- nen Voorjaarsvijver in ons boschzoo heb ik zitten blaren in den Prentenboek van den boer, die dan wel 'nen boer slechts is, maar die heel z'n leven van dag tot dag Gods platen beziet. Kom, ik gaai 'ns 'n pijp opsteken. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t,. a v. DRÉ. Op '20 April a.s. hoopt het te Boxtel zoo bekende echtpaar Chr. Snelders en Petronella v.d. Eer den het gouden huwelijksfeest te vieren. Het zal hen dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De echtgenooten v.d. IIeuvel-van Maren. Longest raat te Tilburg, deelden een halve eeuw lief en leed. De getrouwen. „Emma" De heer ALage- veen. te Heerlen, is op 6 April 25 jaar in dienst der staatsmijn De zilveren jubilaris. Vit het mandenmakersgebied. Bij Heusden treft men uitgestrekte velden aan, waar de teenen of twijgen groeien, ten behoeve van de mandenmakerij. De teeuen worden in tonnen gestoken, voor het sorteeren van lange en korte biezen. Een d ia ma n ten san - gerOp den 2den Paaschdag is de heer Henricus Broe ders zestig jaar trouw lid van het zangkoor te Eden- howt. Onze geluk- wenschen. bp De eerwaarde zuster Norbertina Fra n - ciseu Noest e n berg uit Tilburg) zed, 19 April, haar 50- jarig kloosterfeest vieren in het Bint Elisabeth-gasthuis te Amsterdam. Op de hoeve Pannenschop"te Mechelon (Wittem), van den heer Alex Jaspar, kon men dit bijzondere tafereeltje aanschouwen: Een merrie, waarvan het veulen een dag na zijn geboorte stierf, voedt een twee ling van een koe, die op denzelfden dag geboren werd als het veulentje. Oe gouden jubilaresse. (5 foto's Panorama, 1 foto Het Zuiden, 1 foto Alberts)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 20