Yeiligiieid IN DE EERSTE PL A A TS: Arbeider* in speciale veiligheidskleedij en maskers bij tie verwerking van lood stof. Bij vatendie zuur bevatten, zijn gum- mihandschoenen en gummischnrten en een veiligheidsbril voorgeschreven. Bril en masker besehermen den labo rant bij het fijnmalen van vergiftige chemische stoffen in een mortier. 1 eiligheidsi asters voor gevaarlijke gedeelten van de machine en bij draaiende onderdeden. Ben goed beschermde eledrische schakelaar voor sterkstroom. Bescherming van tien arbeider in Duitschland In elke fabriek loert de (lood op den onvoorzichtige, die zich binnen het bereik van de snel rond draaiende kamraderen, de wentelende assen, de ijzeren grijpers en de stalen klauwen waagt, die de menscli dienstbaar heeft gemaakt aan zijn moderne productiemethoden. Doch niet alleen de machines vormen een gevaar voor den argeloozen bezoeker, in sommige bedrijven zal hij proestend en kuchend een vertrek verlaten, waar kwade dampen of dwarre lend stof zijn longen hebben belaagd en herademend treedt hij weer in de buitenlucht met de gedachte: hier zou ik niet graag den geheeleii dag zitten. Wie daar-wel den gelieelen dag zit is de arbeider: het is zijn vak ei- te zitten; het is zijn eigen belang, zoowel als dat van liet bedrijf, waar hij werkzaam is, 0111 goed op te letten, dat hem niets overkomt. Maar hij loopt oneindig veel vaker de kans een „slachtoffer van zijn beroep" te worden dan de boekhouder of de ambtenaar, die in een goed geventi leerd vertrek zijn ongetwijfeld eveneens nuttigen arbeid verricht. Hij kent liet gevaar en een gewaarschuwd man telt voor twee. maar ondanks dat is het noodzakelijk dat hij zoo goed mogelijk beschermd wordt. Daarom heeft men in Duitschland verschillende nieuwe methodes in toepassing gebracht 0111 den werkman zoowel voor eigen onvoorzich tigheid als voor onvoorziene onregelmatigheden van de machine te beveiligen. (Foto's Holland) In een fabriek van metaalwaren zorgt een zuig- installatie, dat de fijne splinters onmiddellijk worden verwijderd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 27