hoven in <le k leine torenkamer speelt <le lieer Vincent De trommel voor heele en halve uren en kwartieren, ■vanwaar - op de speeltafel voor het persoonlijk spel. Boven in uit de stalen draden loopen. die de klokken automatisch in den toren galmen en klinken de klokken over het beweging zetten. De bekende Nederlandschc beiaardier, de wijde, vlakke land van weiden en water. heer invent, verstelt een der pinnen op ih' trommel. Van den ingang leidt de weg onmiddellijk in deze ruime hal. De m uren zijn sober wil. de schouw van binnen met ruw-roodbruine steen en be kleed. Zware tafel en met leer bekleede stoelen, koperen luchter. Ben m ilieu uit het beste tijdperk van onze his torie. (Foto's Ass. Corr.) tegelwerk en schilderijen aan van groote bin nen- en bnitenlandsehe meesters, kostbare kristal len en koperen luchters, een wapenzaal met maliën kolders, speren en musketten uit de middeleeuwen. De buitengewoon dikke slotmuren laten ruimte over om ruw steenen „geheime" trappen te bouwen. En last, not least een carillon, dat voor enkele maanden in den toren werd geplaatst, zoo fijn en zuiver van klank, dat de klinkende klanken wijd over liet lage Ftrechtsche land te hooren zijn. Velen hebben liet kasteel van N yenrode bezocht nadat bet in 1935 voor het publiek werd opengesteld. Heden is, zooals wij reeds zeiden, bet kasteel deels leeg, maar daardoor misschien nog indrukwekkender. De vele details van wanden en bodem en plafond vallen meer op. men kijkt met grooter zorg en aan dacht. en lioopt dat ook de komende eeuwen het slot zullen bewaren, zooals het verleden, niettegenstaande stormen, verwarringen en vele wisselingen van bezit ters. dit bijna unieke juweel voor ons Ne.derland bewaard beeft. met Bernard van den Bongard, zoodat wij 1111 bet geslacht van den Bongard op Nyenrode krijgen. Intusschen is liet iets rustiger rond Nyenrode gewor den, zoodat de kleinzoon van Bernard van den Bon gerd, eveneens Bernard genoemd, zelfs kans krijgt liet kasteel te verfraaien, o.a. bet mooie ingangspoortje met het jaartal 1632 en daaronder bet monogram van Bernard van den Bongard en zijn eclitgenoote Maria van Lookhorst. Weer komt door huwelijk een vreemde in Nyenrode, ditmaal Gerard Adriaan van Reede. zoon van den gelijknamigen Gerard van Roede, die de dochter van Josina van den Bongard gehuwd bad. Gedurende bet verblijf der Reedes wordt Nyenrode voor de derde maal verwoest, dit keer door de Fransehen. En nu komt de familie Ortt, met als eerste Johan Ortt, die het bij transport van 10 Februari 1675 krijgt; bij bouwt bet op, en bet blijft tot 1S53 in bet bezit van zijn familie. Dan komt Willem Ilendrikus de Heus, ook weer bij transport van 19 April 1854. Hij laat bet door den Utrechtscben architect Van Lunteren in den toen in smaak zijnden Tudor-stijl met gekantelde dakmnren restaureeren, en aan liem is het te danken, dat bet kasteel niet. zooals belaas met zoovele andere kaRtee- len in ons land 't geval was, iii den loop der 19e eeuw in sloopershanden terecht kwam. In 1903 komt het bij transport aan den zesden niet-Nyenrode, met name Gerardus Laurentius Mari- nus van 'Es, en daarna komt Michiel Onnes in 1907, aan wien wij wederom dank verschuldigd zijn we gens de prachtige restau ratie van bet oudste slot deel, namelijk dat ontstaan is in bet midden van de 13de eeuw. In 1930 ging 't kasteel van Nyenrode over aan zijn zevenden eigenaar. Inmiddels is men beden bijiia gereed met de laat- ~ste restauratie, de moder niseering van badkamers, centrale verwarming, elec- trisch licht; veel van de prachtige meubels zijn opgeborgen en bet slot staat geheel gereed, maar niet geheel gemeubileerd, klaar voor een volgenden eigenaar. Om vele redenen, o.a. omdat de groote kunstschatten, die in den loop dezer stormachtige eeuwen in bet kasteel vergaard waren, op bet oogenblik daar niet aanwezig zijn. willen wij hierover slechts weinig vertellen'. Vele stijlen treft men in de vele vertrekken aan, vroeg middeleeuwsche vertrekken, zooals de keuken en de kemenade, een ro- coeo-zaal in blauw en goud.een Louis- XVI-salon. 'n rid derzaal en heeren- kamer, die 't mooi ste toonen wat Hol land aan binnen architectuur kan voortbrengen. Men treft er Delftscb IJ et beroemde poppenhuis run Bkmuw van Gooilust hij 's-Graveland. dat twee jaar geleden in hel kasteel Nyenrode werd geplaatst. In de deur van hel poppen huis bevindt zich een ver geeld papier, waarop hel volgende gedicht: Al wat men hier op Aerden siet, Is poppegoet en anders niet. De m-ensch, al wat hij daarvan vint. Die speeUer mee. gelijk een kint. Hij heeft het lief een korten tijt Dat hij daarnaar licht van hem smijt. Zoo is de inensch dan. als men vindt. Niet tweemaals. maar altijts een Icindt. Zoo breed en dik zijn de muren, dat deze trap uit die muurdikte is uitgespaard.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3