De Nederlanden maken zien los van Spanje Y 4* Het water werd onze bondgenoot i ONS LAND ™-1;fce ver*tand *e!,a,L EN ZIJN door Requesens, die het HISTORIE! Hij was de onderbevel- f&i jfejisi fnfdlUlMllffi? De bevrijding van het noorden. Uitbreiding van den opstand over het zuiden. De hans op het samengaan van alle gewesten. Mis lukking van deze plannen en de dood van Oranje. <le krijgstactiek van dezen tijd lag niet in liet winnen van veldslagen, maar in het veroveren van steden, die steunpunten boden aan de opstandelingen. Don Frederik had daarbij de methode van den bliksem- oorlog gevolgd. Vreesaan- jaging en zoo noodig be schieting en bestorming. Maar het was een dure methode gebleken. te duur voor de ontredderde Spaansehe financiën. Daar om had Alva een anderen weg aangewezen: inslui ting en uithongering. Yaldez sloeg dezen thans in. In 'ngrooten kringleger- de hij zijn soldaten om Lei den. In Den Haag vestigde hij zijn hoofdkwartier en tot bij Bleiswijk en Hille. gersberg wierp hij ver schansingen op om alle strategische punten langs dijken en wegen te blok- keeren. Ontzettend leden Den Haag en het platte land van de vernielzucht der Spanjaarden en tot overmaat van ramp brak de pest uit. die tallooze slachtoffers maakte. Vijf maanden al duurde het beleg, toen Valdez onverwacht aftrok 0111 te helpen bij den afweer van den inval van Lodewijk van Nassau, die nogmaals '11 poging waagde 0111 het zuiden in opstand te brengen. Hij hoopte, dat Maastricht het sein zou geven en liij daar over de Maas kon ko men. Maar de stad roerde zich niet en een poging bij Roermond had evenmin gevolg. Ten einde raad trok hij voort langs den rechteroever van de Maas, om het lioogerop te probeeren en, daar de kans op een opstand in het zuiden vervlogen was. zijn troepen naar Holland, naar den Prins toe te voeren, die hem, ten zeerste teleurgesteld door het verloop van de zaak, tot Bommel tegemoet trok. De afloop werd '11 ramp. D'Avila kwam bij Grave 't eerst over de Maas en hij vernietigde 't invalsleger op deMooker- lieide. Lodewijk en Hendrik van Nassau sneuvelden. Valdez had niet zooveel moeite hoeven te doen. De strijd was al beslist, vóór hij er aan te pas kwam. Hij haastte zich nu. om de oude kwartieren weer te bezetten. Er was hier ergerlijk verzuim gepleegd. Men had zich niet de moeite gegeven om de Spaansehe versterkingen te slechten. Het stadsbestuur van Leiden had den tijd niet gebruikt 0111 de stad van levensmid delen te voorzien, maar wel de bezetting weggezonden. Er hangt over dit alles een sluier. Het stadsbestuur Was eigenlijk maar half met den opstand ingenomen. De Prins had beter gedaan met ook hier, zooals in Haarlem, de wet te verzetten, dat wil zeggen, een nieuw bestuur aan te stellen. Maar hij deed dit ongaarne. Zulke maatregelen waren immers in strijd met de privileges, die hij juist wilde liet duurde tot 't jaar lóf8, voordat Amsterdam zich hij den opstand aansloot. Zeer hijzonder is dat dit feit zich voltrok zonder bloedvergietenDe Spaan,ach- gezinde regèeringsleden werden buiten de Anthoniespoort gebracht en daar vrij gelaten, enkelen hunner begaven zich per schuit naar Haarlem. handhaven. Alleen was op zijn aandrang Pieter Adriaensz. van de Werff tot burgemeester benoemd, maar hij behoorde niet tot de patricische vroed schapsfamilies en had, hoewel een dapper en trouw man, te weinig autoriteit 0111 de noodige maatregelen door te zetten. Gelukkig waren de edelen Janus en Jan van der Does, de stads secretaris, Jan van Hout en de commissaris van den Prins Bronck- horst vastberaden lieden, maar zij konden al evenmin de fouten voor komen. De distributie der levens middelen werd veel te laat inge steld en van meet af was er een partij van defaitisten, de zooge naamde „glippers", die het beleg een heldhaftige dwaasheid vonden en Valdez op de hoogte hielden van den toestand in de stad, die Weldra hopeloos scheen te worden. Weer werd het water te hulp geroepen. De dijken werden door gestoken. Wij schrijven dit zoo gemakkelijk neer en het behoort tot die feiten uit onze geschiedenis, die ieder Neder lander van de eerste klassen van de lagere school in het geheugen geprent zijn. Maar men moet zich eens even indenken, wat het beteekende voor de bevolking, dat men wijd en zijd om Leiden de vruchtbare akkers voor jaren onbruikbaar moest maken. Het teleurstellende was, dat de pessimis ten, die hadden gewaarschuwd, dat het water de stad niet kon bereiken, omdat Rijnland hooger lag dan Sehieland en Delfland, gelijk schenen te krijgen. De Prins lag onder dit alles te Rotterdam doodziek aan galkoorts en het mag een wonder heeten, dat het zoo goed is afgeloopen. De geuzenvloot onder Boisot deed haar beroemden tocht over het polder land. Maar wat een getob 0111 over het laag staande water vooruit te komen. Halfweg Leiden, bij Zoeter - meer, bleek, dat men niet verder kon en een wijden omweg moest maken, om de landscheiding tusschen Delfland en Rijnland over te komen. Het was eén geluk, dat het weer ten slotte te hulp kwam. De noordwesterstorm joeg bij springtij het water hoog Ken papieren noodmunt, door de Leidenaars gebruikt tijdens het beleg in 1Ó74. Ons land is een waterland en het water bleek ook onze beste bondgenoot in den strijd tegen de Spanjaarden. Van de zeezijde af kwam de bevrijding. De inneming van Den Briel, Vlissingen en Enkhuizen bracht de monden van Maas en Schelde en de Zuider zee in handen der Watergeuzen. Dat Haarlem het beleg zeven maanden wist te doorstaan, kwam, doordat de stad in verbinding stond met. de Haar lemmermeer; eerst toen Bossu daarin wist door te dringen en de geuzenschepen vernietigde, kwam de beslissing. Dat van Alkmaar de victorie begon, liet was te danken aan liet water, en dat Bossu's plan mislukte 0111 de blokkade van Amsterdam te breken, het was alweer te danken aan een overwinning te water, den slag op de Zuiderzee. Alva, de generaal, had van zeezaken niet het riiilips verving hem wel scheen te hebben. hebber geweest iu den zeeslag bij Lepanto. waarin Spanje een klinkende overwinning bevocht op de Turken. Maar het bleek weldra, dat het vechten in de Holla ndsehe en Zeeuwsche wateren nog iets anders beteekende dan liet aanvoeren van een vloot in de Middellandsche Zee. Ook de Watergeuzen hadden een nieuwen admiraal gekregen. Lumey, die in 1572 was aangesteld tot luitenant- generaal van het zuiderkwartier van Holland, had zich aan zooveel wreedheden schuldig gemaakt, dat de Prins hem niet kon handhaven. Aan zijn handen kleefde het bloed van de Gorcumsclie martelaren en van den achtenswaardigen prior van het St.-Aachte- klooster te Delft, Cornelis Muis (Musius), dien hij. op een valsehe beschuldiging van een aanslag op Oranje, had laten ophangen. De Zeeuw Louis de Boisot verving hem als aanvoerder van de Water geuzen en hij vernietigde in den zeeslag, bij Reimers- waal alle hoop van Requesens op een contact met het door de Geuzen ingesloten Middelburg. Mondra- gon gaf de stad over en geheel Walcheren viel daar mede in de handen der rebellen. Het ontzet van Leiden Opnieuw toonde het water zich een voortreffelijk bondgenoot, toen Leiden en daarmee het geheele zuiden van Holland in gevaar kwam. Francesco de Valdez sloot de stad in, maar hij volgde daarbij '11 nieuwe tactiek, waarvan Alva nog vóór zijn vertrek de lijnen had aangegeven. Ons land is behalve een waterland ook een steden - land en de tachtigjarige oorlog was een vesting- oorlog. Het zwaartepunt in Don Louis de liequesens ha<l in den zeeslag bij Lepanto lauweren verworven en werd daarom door koning Philips naar <le Nederlanden gezon den. Doch hei rechten op de Hollandsehe en Zeeuwsche wateren bleek andere rischen te stellen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 6