t I T 4^ o op in de riviermonden en vandaar over de velden; daarna draaide de wind naar liet zuiden en joeg het op Leiden aan. Voor het water bang als voor den dood, ontruimden de Spanjaarden vrijwillig de schans hij Lammen, die de Geuzen als den ergsten hinderpaal hadden beschouwd. Op den derden Octo ber kreeg de uitgeteerde bevolking de haring en het wittebrood, die zij zoo ruimschoots verdiend had. De tocht van Hierges Leiden ontzet, Holland gered! De fouten der Spanjaarden vergoedden, wat de opstandelingen in krijgskunst te kort schoten. Requesens had, al direct na den slag op de Mookerhei met muiterij van zijn troepen te kampen, die in maanden geen soldij hadden ontvangen. Valdez had de zijne alleen kun nen in toom houden door de hoop op buit in Leiden. Nu deze was vervlogen, sloegen ook zij aan het muiten en trokken af naar Utrecht. Holland bezuiden Haarlem raakte nu vrij van de Spanjaarden, maar deze stad en Amsterdam bleven in hun handen, en liet noorderkwartier kreeg nog eens een hevigen aan val te verduren van Hierges, die Bossu als stad houder van Holland, Zeeland en Utrecht had ver vangen. Sonoy sloeg dezen met moeite af, maar hij bezoedelde zijn overwinning door zijn optreden tegen de Roomschgezinden, die hij van verraad verdacht en tegen wie hij eigenmachtig een rechtbank instelde, die met zoo groote wreedheid te werk ging, dat Alva er, naar men zeide, nog van had kunnen loeren. Oranje, reeds tijdens het beleg van Leiden geheel hersteld, maakte ook aan dit bedrijf een einde, maar het werpt een schaduw op de heldendaden der Geuzen. Hoe gevaarlijk het was, als men er tegen opzag het land aan de inundatie prijs te geven, bleek, toen Hierges zich wendde tegen Oudewater. Oranje had aangeraden de IJselsluis open te zetten, maar de bevolking zag er tegen op en wilde eerst het hooi binnen halen. Hierges kon nu de stad insluiten en ging op 7 Augustus 1575 tot «Ie bestorming over. Het was op een Zondag en van wijd en zijd, zelfs uit Utrecht, kwam men toesnellen, om den afloop te zien. Het is een typisch staaltje van de gruwelijke gemoedelijk heid, waarmede het oorlogvoeren in dezen tijd gepaard ging. De kijkers kregen maar half waar voor hun geld. Zij hoorden alleen het gekerm en gejammer, toen de tuc.htelooze solde niers het stadje binnen drongen. Alle mannen wer den vermoord. Toen alles was afgeloopen, kwamen de woestelingen naar buiten met de mishandelde vrou wen en meisjes, die zij voor een paar daalders aan dén meestbiedende te koop aanboden. Hierges kon Schoonho ven nog innemen, maar als hij zich tegen Woerden wendt, heeft men de inun datie tijdig in werking ge steld en moet hij overhaast aftrekken. Zooals de Spanjaarden door Haarlem het noorder kwartier van het zuiden van Holland hadden ge scheiden. hoopten zij thans Zeeland af te sluiten van Holland door Zierikzee te veroveren. De ligging op Schonwen-Duiveland scheen de stad onaantast baar te maken, maar „glip pers" wezen D'UUoa den weg. hoe hij met zijn troe pen. van St.-Pliilipsiand 'n schor volgend en tot 'den hals door 't water wadend. De Fransche hertog ran Anjou, door ile Staten-Ge neraal tot landroogd gekozen, deed een onberaden aan ral op Antwerpen. Deze Fran - sche Furie", zooals de over val genoemd werd. vernie tigde zijn gezag geheel. het eiland bereiken kon. In een donkeren herfstnacht werd het plan uitgevoerd. De Geuzen lieten zich sma delijk verjagen, nadat hun aanvoerder bij onge luk of door verraad door een van zijn eigen man schappen was neergescho ten. Met schuiten werden andere troepen aangevoerd en Mondragon sloeg het beleg om de stad. Het werd een ongelukkige episode. Bij een poging tot ontzet sneuvelde de admiraal Boi- sot, de bevrijder van Lei den, in den steek gelaten door zijn eigen schepen, en na negen maanden moest de stad zich overgeven. Maar dan komt er opeens een algelieele verandering in den toestand. Niemand had bij het begin van onzen opstand tegen Spanje kunnen vermoeden, dat de staatsgrens van het toekomstige Nederland zou loopen, zooals wij deze thans op de kaart zien. Na het verlies van Bourgondië. na den dood van Karei den Stouten scheen alles er op te wijzen, dat er een eenheidsstaat zou ontstaan, die alle Nederlandsche irewesten zou Twee vastberaden mannen uit de geschiedenis van de Sleutelstad. De burge meester Pieter Adriaensz. van de Werfj en jonkheer Jan van der Does, die tijdens het beleg van Leiden de uitgeputte bevolking steeds opnieuw moed wisten in te spreken, totdat de benarde stad eindelijk op 3 October 1574 van de belegeraars bevrijd raakte. aanbood, om betrekken. ook het zuiden den strijd te Een valbuks, zooals die in 't begin van den tachtigjarigen oorlog werd gebruikt. omvatten. Oranje, opgevoed in de Bourgondi sche staatsgedachte, had er nooit aan gedacht Holland en Zeeland of het noorden alleen te be vrijden. Voor hem klopte het liart van het „edel Neerlandt soet" in het zuiden en was Brussel de hoofdstad niet alleen van Brabant, maar van het toekomstige staatsgeheel. Onvervaard greep hij de kans, nu onverwachts de gelegenheid zich De opstand in liet zniden Twee gebeurtenissen veroorzaakten deze wending: de algemeene muiterij der Spaansche huur troepen en de ontreddering in het bestuur te Brussel door den dood van Requesens. Maan denlang onbetaald, besloten de muiters het geld zelf te gaan halen, waar het was, in het rijke zuiden, en dit kreeg nu den vollen last van hun ongebondenheid te verduren. De begeerte werd daardoor levendig, om tot een ac- coord te komen met Oranje, die de betrekkingen niet zijn vrienden in Brussel en andere steden nooit had afgebroken. Meesterlijk speelde de Prins zijn spel. De zwakke Raad van State, die het bestuur voerde, werd door zijn aanhangers gevangengenomen en, gezui verd van Spaanschgezinde elementen, riep hij de Staten-Generaal bijeen, die aanstonds besloten tot onderhandelingen met Holland en Zeeland. Nadat de muitende troepen Antwerpen hadden geplunderd in „de Spaansche Furie", kwam bij de Pacificatie van Gent snel de vrede tot stand. Toen Philips daarop zijn halfbroer Don Juan, die als overwinnaar van Lepanto grooten roep liad als aanvoerder, tot land voogd benoemde, kon deze eerst zijn ambt aan vaarden, nadat hij de Pacificatie had bekrach tigd en beloofd had de Spaansche troepen weg te zenden. Don Juan was geen diplomaat, maar een krijgs man, die zonder troepen niets meende te kunnen beginnen. Onbekookt deed hij een aanval op Namen en riep de troepen terug, waardoor het eerst recht een heksenketel werd. De Staten-Generaal riepen Oranje naar Brussel, die daar op 23 September 1577 'n jubelenden intocht hield. Opnieuw woei de ba nier van Oranje van het paleis der Nassaus en alle gewesten vereenigden zich in de Generale Unie tegen de Spaansche tirannie. Oranje had echter van meet af te kampen met de afgunst der liooge edelen, die zich in verbinding hadden gesteld met Matthias, den broer van den Duitschen keizer, om hem te bewegen de landvoogdij te aanvaarden, in de hoop, dat Philips de eigenmachtige keuze zou goedkeuren. De Prins verijdelde dit plan door Matthias, toen hij kwam, geheel onder zijn invloed te brengen. Hij werd aangesteld tot luitenant-generaal, waardoor hij alle draden in handen hield van de nieuwe re geering, die Matthias nu met de Staten-Generaal en een door dezen benoemden Raad van State ging voe ren tegenover de Spaansche van Don Juan. Jaren van groote verwarring volgden. Hoeveel Oranje ook schijnbaar bereikt had, in werkelijkheid was liet staatsgebouw, dat hij had opgetrokken, een kaartenhuis, dat snel ineenviel, toen Parma. even voortreffelijk staatsman als veldheer, na Don Juan's dood de regeering in handen nam en de oorlog voor de Staatsche troepen ongunstig verliep. Van Brussel moesten Matthias en de Staten- Generaal zich na de nederlaag van Gembloux al direct na Matthias' regeeringsaanvaarding verplaat sen naar Antwerpen en liet kostte Oranje boven-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 7