JAL Bekoorlijk is ook J AL het nieuwe produet der Sunlight Zeep Tabrieken Vfe.Xw:, is een eekhoorntje Vlug en coquet springt hij, haast zwevend, uit de boom en hoe U hem ook beziet, hij 's altijd even elegant. De vakman kent dit merk reeds jaren als het beste. en even sierlijk en coquet. En hoe U 'n Jal schoentje bekijkt, van welke zijde ook, U ziet er telkens weer iets aan, waarvan U zegt: „Kijk es, hoe aardig". Waarvan U tevens met verbazing zegt: „Hoe prachtig ook van kwaliteit en afwerking". Jal is het beste, sterkste schoentje voor Uw schoenenbon en zoo coquet en elegant als U zoudt kunnen wenschen. GEEN ZEEP MEER VOOR DE VAAT NEEM VET-EX THANS TE BAAT Een pak is ruim voldoende voor 25 keer vatenwasschen en kost slechts 20 ct. V"' VET-EX, HET NIEUWSTE PROOUCT, dat de scheikundigen van de Sunlight-fabrieken ten dienste van de Nederlandsche huisvrouwen hebben samengesteld, is het ideale middel voor vatenwasschen! Vet-Ex spaart zeep, die de huisvrouw thans voor haar linnengoed zoo broodnoodig heeft! Potten en pannen, borden en schotels, hoe vet ook, komen in een oog wenk prachtig glanzend uit de Vet-Ex-oplos- sing. Met Vet-Ex is naspoelen niet meer noodig. Vet-Ex breekt het record voor vatenwasschen, wat tijd, doelmatigheid en voordeeligheid betreft. Er is geen middel, dat het van Vet- Ex wint. Enniet alleen geeft Vet-Ex in een oogwenk een prachtig resultaat, maar bovendien kan' Vet-Ex niets aantasten: geen metaal, geen glas of houtwerk. Alles is veilig in de Vet-Ex-oplossing. Voor vatenwasschen voortaan uitsluitend Vet-Ex I menselielijke moeite om de gewesten bijeen te houden. Ook de zelfstandigheids neiging van de gewesten en steden veroorzaakte de ineenstorting van de Ge nerale Unie, maar veel meer de religieuze verschillen tusschen Röomsch-Katho- lieken en Calvinisten, die Panna behendig naar voren schoof. De eersten wilden alleen een staat, waarin de Roomsoh-Katholieke gods dienst de heerschende was, de Calvinisten alleen een staat, waarin de Gerefor meerde religie het alleen recht had. Tevergeefs poogde Oranje door een religievrede, waarbij beide godsdiensten naast elkaar zouden mogen worden uitgeoefend, de geschillen te overbruggen. De Waalsche gewesten scheidden zich af van de Generale Unie bij de Unie van Atreeht en sloten vrede met den koning; de andere sloten zich aaneen tot de Unie van Utrecht, de z.g. Nadere Unie, die bedoelde de Gene rale Unie te verstevigen, maar daarin niet slaagde door Parma's krijgsgeluk. Philips. aan de winnende hand, be sloot aan den opstand een eind te maken door Oranje, dien hij terecht als de ziel van het verzet beschouwde, uit den weg te ruimen. Hij sprak den ban over hem uit en verklaarde liem daa rmee vogelvrij voor iederen sluip moordenaar. Oranje antwoordde met de Apologie, waarin hij zijn houding verdedigde, en de Staten-Generaal braken nu geheel met Philips. Zij kozen een nieuwen landsheer, Anjou. den broer van den Fransehen koning, in de hoop zoo hulp te krijgen van Frankrijk. De 26e Juli 1581. waarop de Staten bet Plakkaat van Verlatinge des Konings bekrachtigden, kan zoo beschouwd wor den als Nederlands Onafhankelijkheids dag, maar het was op dat oogenblik zeer de vraag of deze onafhankelijkheid duurzaam zou zijn. Uit het zuiden kwam Panna dreigend nader en in het noorden, waar alle gewesten na het aftrekken der Spaansche troepen in 1576 van den vijand bevrijd waren en ook Amsterdam zich in 1578 bij den op stand had aangesloten, had de afval van Rennenberg, den stadhouder van Friesland en Groningen, in 1580 aan de Spanjaarden opnieuw een invalspoort uit het oosten verschaft. Tot overmaat van ramp bracht de regeering van Anjou niet wat men ervan had verwacht. De Fransche hulp bleef uit en Anjou, die zich in zijn macht te veel beperkt zag. deed een onberaden aanval op Ant werpen en maakte zich door de Fran sche Furie geheel en al onmogelijk. Antwerpen werd kort daarop ingesloten door Parma en de opstand scheen den genadeslag te krijgen, toen de sluip moordenaar zich opmaakte om den bloedprijs te verdienen, die op het hoofd van den Prins gesteld was. De (lood Wij schrijven 10 Juli 1584 en bevinden ons in liet voormalige klooster van St. Aaclite te Delft, waar Oranje na zijn terugkeer uit bet zuiden in het vorige jaar zijn verblijf gevestigd heeft. Lang slaper naar de Italiaansche gewoonte van dien tijd, waarin zelfs belangrijke zaken door vorstelijke personen in de slaapkamer van het bed af behandeld werden, begeeft de Prins zich pas om elf uur naar zijn werkzaamheden aan de voorzijde van het gebouw, die uitziet op de Oude Kerk. De burgemeester van Leeuwarden, Rombout Uylenburch, de vader van Saskia, die later de vrouw zal worden van den schilder Rembrandt van Rliijn, wordt aangediend. Over de Friesclie zaken is de Prins weldra met hem in een zoo geanimeerd gesprek ge wikkeld, dat de trompet, waarmee het etensuur wordt aangekondigd, al lang geblazen had, vóór de heeren de'trap afkomen om zich naar de eetkamer te begevenGastvrij heeft Oranje den burgemeester, die zijn tijd verpraat heeft, uitgenoodigd om mee te eten. Het gaat er nu zoo eenvoudig toe in de huishouding van den vorst, die in zijn jeugd te Brussel op zoo hoogen voet leefde, dat hij eens in een vlaag van bezuiniging niet minder dan twintig koks tegelijk ontsloeg. Beneden, iu het portaal voorde eet kamer. wacht de prinses Louise de Coligny al. wat ongeduldig om het ver late middagmaal. Maar er komt nog nieuwe stoornis. Een jonge man komt naar voren, zenuwachtig en schutterig in zijn optreden en met een zoo on gunstig uiterlijk, dat Louise huivert als zij hem ziet. Maar de Prins stelt haar gerust. De man is bekend. Het is Framjois Guyon, een arme Hugenoot, die een paspoort komt vragen om naar Frankrijk terug te gaan. De Prins be looft het hem. Het is de laatste maaltijd van den Oranjevorst. Als hij terugkomt en weel de traji op wil gaan naar zijn werk kamer, staat de gewaande Hugenoot al te wachten. Hij is nu niet langer de om den geloove vervolgde Francois Guyon, maar de laaghartige sluip moordenaar Balthasar Gerards en hij doet zijn werk goed. Drie schoten knallen en stervend zinkt de Prins neer in de armen van zijn stalmeester Malderec,die achter hem staat. Ja, de schoten hebben het doel ge troffen. maar zij hebben niet de uit werking gehad, die Philips er van ver wachtte. Zijn vergissing bestond niet hierin, dat hij Oranje beschouwde als de voornaamste drijfkracht van den vrijheidsstrijd, maar daarin, dat hij de kracht wegnam, toen deze reeds andere krachten had in het leven geroepen, die zijn taak konden overnemen. Dr. J. 0. tl. DE PATER Reeds in 1582 werd een aanslag op prins Willem uitgevoerd. Te Antwerpen loste Juan Jauregui een pistoolschot op hein. De Prins werd echter slechts ge kwetst. de pleger van den aanslag werd door toesnellen de hellebaardiers afgemaakt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 8