DE VARENDE DOKTER S» avl --v- Het ranke scheepje vent dr. Bes, dat hij zelf heejt ontworpen. Dr. Bes, vroeger scheepsarts op de „Springfon tein", is nu dokter van de schippers der binnen schepen in de Amsterdamsche haven geworden en bezoekt zijn patiënten met een eigen motorboot, die hij eveneens „Springfon- tein" heeft gedoopt. Dagelijksch zieken bezoek op het IJ I)e IJdokter op zijn bootje, de „Springfon tei n". hij keat het water, hij kent de zor gen en moeilijkheden van een beurt schipper, hij is een huisvriend en een helper in den nood, zooals de „land"-dokter dit alleefl nog maar in kleine dorpen kan zijn. Hij heeft gezag en weet dat uit te oefenen als het noodig mocht zijn zijn bootje, dat behendig tusschen slepen en ponten, tusschen platte schuiten en hooge stoomschepen doorvaart, is een bekende verschijning in het zoo schilder achtige havenbeeld van bedrijvig Amster dam. liet Jioode-kruisteeken op den boeg ran 's dokters „waterautomobiel", de „Springfontein". IMet is geen gemakkelijke praktijk, deze „praktijk op het water", die dr. Bes, de IJdokter, heeft opgebouwd, omdat er naar zijn meening behoefte bestond aan een arts, die in staat was snel de zieken te hel pen, die op de moeilijk bereikbare schepen in de zoo uitgestrekte Amsterdamsche haven vrijwel geïsoleerd liggen. Op het IJ kan het nog flink spoken, al is het dan maar een binnenwater, en als het vriest, is een tocht door de ijsschotsen verre van gemakkelijk, doch de dokter is een oude zeerob, „zijn hart ligt op de baren" en hij houdt van zijn boot, waarop hij zijn eigen kapitein en zijn eigen scheepsarts is. Hij kent de ligging der schuiten op zijn duimpje en zelfs in het donker weet hij zijn weg te vinden: hij klautert trapje op, trapje af, duikt in roefjes en kajuiten, onderzoekt zijn pa tiënten bij het spaarzame licht en schrijft zijn recept „op den tast", maar hij geniet het volste vertrouwen van de zieken, niet alleen omdat hij ze geneest, maar ook, om- y)e dokter schrijft in de kajuit het recept ('om dat hij als één der hunnen beschouwd wordt; een patiënt, dien hij pas bezocht heeft. Aanleggen en vastmaken is een klein kunstje voor dezen arts. die ook van de techniek ran het varen <joed op de hoogte is. „En goed gorgelen, hoor!" De dokter neemt ajscheut van één ran zijn patiënten. (Foto's Colson)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 9