„LANGEN JAN"? Wtit gaat er gebeuren met den Weerts afgewaaide toren Om den torentand wordt een muurtje gemetseld tegen den regen Het is au al weer geruimen tijd geleden, dat de woedende wind liet speeiaal gemunt had op den hoogen toren van de Limburgsche stad Weert, welke toren in de wandeling de „lange Jan" werd genoemd. Wij weten allen nog wel, lioe de spits van den toren afknapte als een rietstengel en gedeeltelijk terecht kwam op den bijbouw van het hotel „De Vesper", die deerlijk werd gehavend. Gelukkig vielen er geen persoonlijke ongelukken voor. De windstoot onthoofdde den toren, die thans geen „lange Jan" meer is. Er zijn menschen, die hem nu mooier en stijlvoller vinden dan voorheen. Doch deze beoordeelaars zijn sterk in de minderheid. De meeste inwoners van Weert willen hun hoogen, slanken toren terug, die zulk een fier aspect gaf aan hun stad, al was de spits dan ook, wat het materiaal betreft, niet volwaardig, daar zij in hoofdzaak van hout bleek te zijn. Het is vanzelfsprekend, dat velen zich thans belangstellend afvragen: „Wat gaat er met den „langen Jan" gebeuren?" Dat de toren spoedig zal worden hersteld mag wel uitgesloten worden geacht. Er worden reeds gelden bijeen- gebracht, opdat men later niet met leege handen staat. Dan zal de trots van Weert in al zijn j glorie worden hersteld en met een I massiever en degelijker spits, die tegen een stootje kan! Aan den toren wordt thans wel gewerkt. Men heeft op het afge knotte gedeelte een stevigen vloer Hk gelegd en alles water- en wind- dicht gemaakt, zoodat de elemen- .;J1K ten niet méér schade aan het mo- numentale bouwwerk kunnen be- wï? rokkenen. Onze foto's toonen den stand ■BK van zaken aan en tevens laten zij zien, hoe Weert er met zijn Ipk „dikken", in plaats van „langen In de Langstraat levert de onthoofde toren n typisch gezicht op. Arbeid op den toren. Men ziet hier Ie afmetingen van een .pinakel. (Eigen opnamen) De gaten in het kerkdak, waardoor een pinakel viel, zijn waterdicht afgedekt. Bet liüeeken, dat de torenspits naliet in de omgeving.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10