DE BURGERLIJKE STAAR OAZER VOOR V A REIS E A Een tocht door een onzer Rij ksarchieven Een luchtbel e.n gedeeltelij Do ar go komen Zoo et ito n de eeuwenoude banden in onze archieven verzameldIn elke provinciehoofdstad kunt u deze verzamelingen vinden, slechts enkele groote steden hebben een eigen archief, waarin de archivalia worden bewaard. Commies (I. van Es aan 't werk in de notarieele boeken van 7 archief der provincie Noord-Holland. Nu alom in den lande de belangstelling voor het voorgeslacht is toegenomen en velen zich bezighouden met een onderzoek naar hun afstamming, hebben wij voor onze lezers eens een bezoek gebracht aan een der Rijksarchieven, die men in alle hoofd steden onzer provincies vindt. Wij kozen het archief te Haarlem, dat onder leiding staat van drs. R. D. Baart de la Faille. Men bewaart daar een schat van oude kaarten, gravures, gerechtelijke archivalia en notarisboeken. Doch ons bezoek gold in hoofdzaak de oude registers, waarin alles staat opgeteekend, wat in de eerste plaats van belang is voor den stamboomvorscher. Boekbinder Koegler is bezig met de restauratie van een owl kaartenboek, een werk, dat groot vakman schap en geduld vereischt. den voor schout en schepenen, die daarvan boek hielden. Overlijdensregisters kende men slechts als de overheid een impost", een belasting op het, begraven hief. Aanteekening van begraven werd gehouden door den doodgraver, 't, was tegelijk zijn afrekening aan de kerkmeesters. Erg goed konden de meeste doodgravers niet met de pen overweg en bovendien duidden ze de overledenen vaak voor het gemak met de gebruikelijke bijnamen aan. Zoo kunt u in 't begraafboek van West-Zaandam 'n „Guertje Deventerkoeck" opgeteekend vinden, een „Jan met de Kneevels" en een „Orelis Anthonisz anders ge- naemt moddighe Ceesje". Allemaal lieden, die bij hun geboorte stellig niet zoo zijn ingeschreven. Op 6 Januari 1811 kwam er echter een groote ver andering. Op dien datum werd bij keizerlijk decreet door Napoleon de burgerlijke stand ingevoerd. De oude boeken der kerken en schepenrechtbanken gin gen over naar het Rijk en de registratie van geboorte, doop en overlijden werd voortaan aan de gemeenten opgedragen. Nu kwam er eenheid en ook waren de nieuwe registers veel volle diger. Ze werden van den beginne in tweevoud aange legd, zooals ook thans nog geschiedt. Een exemplaar der registers blijft bij de gemeentebesturen berus ten, 't duplicaat gaat naar de arrondissementsrecht bank. Maar op de rechtban ken heeft men al genoeg papier te bewaren en zoo kon het gebeuren, dat, nog niet zoo lang geleden, de duplicaat-registers over het tijdvak 1811-1842 naar de Rijksarchieven der pro vincies verhuisden, waar ze thans staan opgeborgen naast hun voorgangers, de kerkelijke doop- en trouwboeken. Al gauw kregen de stamboomvorschers daar den neus van en ze maakten een dankbaar gebruik van deze aanwinst.Want denk u in de burgerlijke stands- registers zijn voorzien van alphabetische klappers, zoodat vi in enkele minuten kunt nazien, wat er met uw lreele familie gedurende het tijdvak 1811-1842 in een bepaalde plaats gebeurde. Bovendien zijn bij de huwelijksregisters de oorspronkelijke bijlagen ook meegezonden, zoodat u van elk bruidspaar uittrek sels uit liet geboorteregister en andere extracten aan - treft, die het onderzoek naar 't voorgeslacht ten zeerste vergemakkelijken. En dan vindt u meestal nog een merkwaardig document! In de jaren na 't herstel van onze onafhankelijkheid kon de bruide gom slechts huwen, als hij voldaan had aan de wet op de nationale militie. Een bewijs daarvan moest worden overgelegd en omdat het een militair papier was, bevatte het tevens een signalement. Welnu, als u thans in onze archieven de papieren nasnuffelt, kunt u zien dat uw overgrootvader, toen hij zijn dienstplicht vervulde, één el, zeven palmen en zooveel duim lang was, dat zijn oogen „ligt-blauw" waren, dat hij een grooten neus had en dat zijn kin als „ordi nair!' geregistreerd werd, waarmede dan bedoeld wordt Rat aan die kin niets buitengewoons te ont dekken viel! kunt u bew' Deze zak Daarv< ór gii eens iuhet I vindt i in li liugen Stijn boezen ing ten 8 mrer covien Piete 6 Moslowiti komen en li bij een smid: Amstej iaffi was aapgekc kleed j ti Sai op d' Admii Werk van een pen-virtuoos kunstig i h"t grafboek ran Nieuwer- A mui Soms is het dan weer ine fraai en kun den, dan is i was het paroi pen zwieren, meer geëven die u Panda De boeken zijn niet alle even oud, het spreekt vanzelf dat er bij kerkbranden e.d. veel ver loren ging. Moet u uw voorgeslacht in de stad Hoorn zoeken, dan hoeft u niet te klagen, een dei- trouwboeken gaat tot het jaar 1582 terug, de doopen zijn sinds 1579 geregistreerd. Maar komt n in Hilver sum terecht, dan ziet het er leelijk uit voor uw stam boom het oudste register dateert er van 1766. Gemid deld mag men ech» ter aannemen, dat u tot ongeveer 1675 uw gegevens uit de archivalia kunt putten. Maar eer ,u zoover komt, zult u zich eerst moeten oefenen in het lezen van het oude schrift. Kijkt u maar eens naar het fragment van een doopboek, op deze bladzijden. De rijksarchivaris in de provincie Noord - Holland,drs. K. D. Baart de la Faille, in zijii werk kamer. De oude registers bieden trouwens nog meer moei- lijkheden. Met de spelling der namen werd vaak op de wonderlijkste wijze omgesprongen, achternamen, voor zoover men die droeg, wisselden soms willekeu rig en werden dikwijls weggelaten. En dan kost het veel zoekwerk om uit te maken dat ('laes Jurriaensz de Wolweever, die in 1683 trouwt, dezelfde is als Nicolaas de Rijg- lijfmaaker, die zes enveertig jaar later in het begraafboek voorkomt. Geboorte-aangifte kende men in vroe ger eeuwen niet, slechts de doop werd opgeteekend in de hoeken der kerkelijke gemeen ten. De huwelijks voltrekking werd eveneens kerkelijk geregistreerd. Ten minste, als bruid en bruidegom bei den lidmaat van de G roo te K erk d us Nederduitsch Her vormd waren. Le den van andere gezindten trouw-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 16