aile ka"ten Veistcpping JtL&llen 'Q cl. per vijf VA IV HOOR EN WIJ, DAT 8 Wie Uwer kent ze nog niet Over heel de wereld worden ze gebruikt. Heeft U zich eenmaal met zoo'n BLAUW MESJE gescho ren, dan is voortaan Uw vraag: ,,'n Pakje BLAUWE GILLETTE MESJES van 50 a.u.b. I deze schoonmaak een VIM- schoonmaak wordt! Want de huis vrouwen vertellen het elkaar: Vim kan voor allerlei schoonmaak- doeleinden zeep prachtig ver vangen. Vim is dus een onmis bare hulp bij de schoonmaak. Vim is nog zonder bon verkrijg baar en reinigt alles, zonder ergens krassen op te maken. Profiteer van de hulp, die Vim U geven kan! Laat Vim U dit jaar eens hel pen bij het reinigen van Uw bakeliet gordijnroeden ledikanten leuningen mangel mica voorwerpen mandenwerk nlkkelwerk onderlagen pomp pottenrekken puddingvormen plateel keukentafel keukenvloer rattenvallen schoorsteenmantels springvormen strijkplank tennisschoenen tuinslang tegels tobben traproeden vuilnisbakken weckketel zeepbakjes zeil, enz. Heeft U al eens geprobeerd, hoe uitstekend Vim is voor het wasschen van vuile handen RADION N. VLAARDINGKN-ROTTERDAM cent Verhelp het euvel, voordat het chronisch wordt, met Leo-pillen, het zuiver plantaardige, zacht-werkende laxeermiddel. 1 of 2 pillen 's avonds voor het naar bed gaan ingenomen, brengen, zonder de nachtrust te verstoren, den volgenden morgen een - pijnloozen, gemakkelijken stoelgang. Verkrijg- baar bij alle apotheken en drogisten r\s\ I in doosjes vanaf ZU Het zag er leelijk uit, maar thans als de volmolen voor do lakenindustrie bleek voor de zooveelste maal over en de houtzaagmolen. Maar meer dan welke schitterende capaciteiten Maurits landbouw en industrie droegen handel beschikte als de nood aan den man en zeevaart hun deel bij tot de alge- kwam. Een oogenblik aarzelde Albertus, meone welvaart. Tot op de versta of hij zou aanvallen of het Staatsolie zeeën woei onze vlag en de oprichting leger eenvoudig den terugtocht afsnij- van de Oost-Indische Compagnie in den. Deze korte tijd was voor Maurits 1602 leverde het bewijs, dat Spanje ook voldoende om zich op den slag voor te in zijn koloniaal rijk de meerderheid bereiden. der Nederlanders moest erkennen. Op Zondag 2 Juli, 's middags om twee Nu de wapens rustten, leek de bloei uur, begon de eigenlijke slag. Het was eerst recht te zullen doorzetten, maar hoog water en de strijd ontwikkelde helaashet Bestand beantwoordde zich daarom eerst op de duinen. De weinig aan die verwachtingen. Het werd Staatschen bleven daarbij in de minder- een tijd van voortdurenden twist op heid en weken terug. Maar Maurits hield kerkelijk gebied tusschen de Remon- liet hoofd koel en wierp op het juiste stranten eu de Contra-Remonstranten, oogenblik zijn ruiterij, die hij in reserve zoogenoemd naar n remonstrantie had gehouden, in het gevecht. De vij- vertoog), waarhij de eersten de Staten andelijke infanterie week uit naar liet van Holland om bescherming hadden strand, maar daar had Maurits het verzocht. Oldenbarnevelt koos hun par- was inmiddels eb geworden zijn tij, daar hij de eenheid op kerkelijk kanonnen in stelling gebracht. De Span- gebied wilde handhaven. Maar zij jaarden, met de zon in het gezicht, raak- waren ver in de minderheid en Amster- ten in verwarring en sloegen, na een dam stelde zich met enkele andere nieuwen ruit eraan val, wanordelijk op steden in Holland tegenover den advo- de vlucht. Albertus zelf ontsnapte ter- caat. Toen hij niet wilde toegeven en nauwernood aan de gevangenschap, ten slotte de Scherpe Resolutie door- Maurits had zijn naam als veldheer, ook dreef, waarbij hij inbreuk maakte op voor den slag in het open veld, voor- Maurits' gezag als legeraanvoerder, goed gevestigd, maar de kostbare on- greep deze in, daar hij vreesde, dat het derneming had wel veel krijgsroem, maar tot openlijken burgeroorlog zou komen, weinig tastbaar voordeel opgeleverd. waarvan Spanje gebruik zou maken. De positie in Vlaanderen was niet Hij liet zich door de Staten-Generaal verbeterd. In het volgende jaar sloten een tijdelijke dictatuur opdragen, de Spanjaarden, die in Spinola een uit- Oldenbarnevelt en zijn voornaamste stekend veldheer hadden gekregen, medestanders raakten in de gevangenis Nieuwpoort nauwer in. Drie jaar lang en de eerste werd door een bijzondere erdedigde het zich heldhaftig. Toen de rechtbank ter dood veroordeeld, stad in 1604 aan Spinola in handen Den 19en Mei 1619 werd het vonnis viel, was zij een puinhoop. op het Binnenhof voltrokken. Een Het Twaalfjarig Restant! tragisch einde voor dejfon grooten staats man, van wien zoo terecht in de Reso- lutiën van de Staten van Holland staat De oorlogsmoeheid deed zich aan aangeteekend„Een man van groote beide kanten gevoelen. In 1608 kwamen bedrijve, besoigne, memorie en directie, vredesonderhandelingen op gang en toen ja singulier in alles. Die staet, siet toe, deze mislukten, werd er een wapen- dat bij niet en valle, ende zij Godt stilstand van twaalf jaar gesloten. sijne siele genadig". Zijn eigen woord Het was niet naar den zin van klinkt van het schavot oji het Binnen- Maurits, die er alleen in had willen toe- hof door de eeuwen heen„Mannen, stemmen, indien de Spanjaarden ons gelooft niet, dat ik een landverrader voor altijd de onafhankelijkheid af- ben. Ik heb oprecht en vroom gehandelt stonden en niet. alleen voor den duur als een goed patriot, en die zal ik van het Bestand. Ilij vond voor zijn sterven." verzet steun bij Amsterdam. Maar Oldenbarnevelt dreef dezen wapenstil- De laatste jaren van Maurits stand door wegens de financieele uit putting van de Republiek eu uit de In 1621 werd de oorlog hervat, maar overweging, dat voortzetting van den Maurits was de oude niet meer. Vroeg oorlog alleen kans op succes bood, oud en gehinderd door een leverkwaal, indien Frankrijk nogmaals openlijk den was hij niet opgewassen tegen Spinola. oorlog aan Spanje verklaarde. Hen- Alleen bij het ontzet van Bergen op drik IV wilde dit echter alleen doen Zoom, zoo bekend door het lied uit als de Republiek hem de, souvereiniteit Valerius' Gedenckklank, toonde hij een aanbood, wat ook Oldenbarnevelt een oogenblik zijn oude geestkracht, te lioogen prijs vond. Tevergeefs sloeg Maar weldra velde hem de dood. De de Fransclie koning aan Maurits voor, Spanjaarden hadden Breda ingesloten, dat hij hem de alleenheerschappij in zijn eerste zoo gelukkige verovering, de Republiek zou verschaffen, als hij Bezig met plannen tot. ontzet, moest de opperheerschappij van Frankrijk hij dit overlaten aan zijn broer Frederik wilde erkennen. Hendrik. Ziek keerde de veldheer op het Maar ook al had Spanje dit niet Binnenhof terug, vol zorg over de zonder meer erkend, het noorden he- toekomst van zijn land en zijn Huis. schouwde zich nu als een Vrijen staat. Frederik Hendrik was. als hij. onge in dien staat rees het patriottisme en huwd en wat zou er van het Oranje- het zelfgevoel. De Nederlandsche taal huis worden, als hij hem niet bewoog werd gezuiverd van vreemde smetten, tot een huwelijk? Frederik Hendrik Dichters en prozaschrijvers schiepen werd naar Den Haag ontboden en luit kunstwerken, die van alle vreemde kwam tusschen de broers tot een heftige woorden waren „geschuimd" ge- uiteenzetting. Maar de jongste gaf zuiverd). Geleerden als Simon Stevin eindelijk toe. Hij koos de knappe versmaadden liet Latijn als voertaal Amalia van Solms tot levensgezellin, en schreven hun wetenschappelijke al was zij uit een verarmd geslacht en werken in het Nederlandseh. Ons land bijna twintig jaar jonger dan hij zelf. begon zich op te heffen uit de ellenden Overhaast werd het huwelijk voltrok- vau den oorlog. De landbouw herleefde ken. Een bruid bij een sterfbed! Veer- en won weldra nieuw terrein door indij- tien dagen later stierf Maurits. Op kingen en ontginningen. De nijverheid 23 April 1625 ging hij de eeuwige werd bevrucht door uitwijkelingen uit rust. in. het zuiden en door nieuwe uitvindingen, Dr. J. C. II. DE PATER

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 8