ZEELAND KOMT IN 'T GEWEER Voor den productieslag De zaaimachine heeft steeds meer ingang gevonden en bespoedigt het werk, wat bij de groote drukte van dit jaar een uitkomst moet heetten. Zoo gaat het aardappelen poten vlug in zijn werk land- en tuihbouwonderwijs zoo intensief als hier. Geen wonder dus. dat zoowel de rijkscon sulenten als de organisaties hier gelegenheid vonden oni voor den productieslag 1941, die ons land voor het kotnende jaar voldoende voeding moet waarborgen, al spoedig de juiste maatregelen in te voeren en de volledige medewerking te verkrijgen. En het is verrassend te zien, hoe vindingrijk onze boeren blijken om de opbrengst van den grond te verlioogen, wanneer maar eenmaal de dreiging van overproductie en vernietiging, die we de laatste jaren kenden, is weggenomen. Gras- en weideland scheuren is natuurlijk een voor de hand liggende maatregel. Wel bestaat de Zeeuwselie bodem voor slechts een kwart uit grasland, maar daarvan is toch een zevenhonderd ha omgeploegd. Men gaat zich toeleggen op de teelt van aardappelen, die '11 ruime opbrengst waarborgenbruine boonen nemen vaak de plaats der suikerbieten in, fruitkweekers gaan in hun boomgaarden een onderteelt van peulvruchten toepassen, de roggeteelt neemt in Zeeuwseh-Vlaan deren sterk toe. En in stad en dorp wordt allerlei braakliggend terrein verbeterd, schoongemaakt en in cultuur gebracht: de bolwerken van de Hulster stadswallen worden tot groentetuinen ingericht, bouwterreinen weer in de productie ingeschakeld, fabrieks- 1n geen ander gewest van ons land is de organisatie van den landbouw en van den tuinbouw, niette vergeten zoo strak, zoo volmaakt geworden de laatste jaren, als juist in Zeeland. E11 in geen andere provincie is het Over heel de provincie ziet men overbodig grasland scheu ren en in akkers omzetten terreinen zelfs bewerkt en beteeld. Het instituut der volkstuintjes beleeft een nooit gekenden bloei en zelfs de bloementuinen van particulieren worden tot groentekweekerij bestemd. Eu het rijkslandbouwconsulentschap werkt onder hoogen druk. Adviezen samenstellen, proeven beoordeelen, be mesting controleeren, gegevens ver zamelen het is een omvangrijk maar een dankbaar werk. Neen waarlijk, aan de Zeeuwen ligt het niet, wanneer de productieslag 1941 niet glansrijk gewonnen wordt! (Eigen opnamen) De kunstmeststof jen worden thans op zoo oordeelkun dige en doelmatige wijze aangewend, dat men er de productie met vrij groote zekerheid door kan beheerschen. Het Zeeuwsche landbouwpaard heeft meestal den tractor weer rerdron gen Ook voor de aardappelcultuur waren de proeven van belang, die in den Wil- helm inapolder genomen werden groote hoeveelheden worden hier jaarlijks als proef materiaal uiige poot. Een aanschouwelijke les op het landbouwproefbedrijf in den Wilhelminapolder, dat zijn rijke ervaring van jaren thans te algemeenen nutte kan doen strekken: aan de leerlingen der landbouww intercursussen wordt gedemonstreerd, hoe het zaaigraan kan worden ontsmet, zoodat de kans op een mislukking van den oogst tot een minimum wordt beperkt en de productie tot een maximum wordt opgevoerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 12