JAL SOLIDOX I k Maar ook JAL brengt vreugde müaw LaiiAen, maat WITTE SERINGEN.... tegen tandsteen (luiden als Claes Janszoon, enz. meestal verkort tot Janse of Jans. Janse heet ten echter allen, die een Jan tot vader hadden en in de zich uitbreidende steden was deze aanduiding niet meer vol doende. De toenamen kwamen in zwang. Oin vier burgers te onderscheiden, die allé Pyter Cornelisz heetten, sprak men van Pyter de Langhe (als hij een forsche kerel was), Pyter de Snider (als hij kleer maker was), Pyter de Kempenaer (als hij uit de Kempen afkomstig was) en Pyter de Roode (als hij rood haar of een opvallende gelaatskleur had). Aanduiding naar het beroep kwam zeer in zwang en nog heden ten dage dragen talrijke Nederlandsche families een naam, ontleend aan het bedrijf, dat een voorvader uitoefende. Kr zijn er vele tientallen, noemen wij slechts Brouwer, Kuiper, Olieslager, Visscher, Smid, Potgieter, Oannegieter, De Boer, Zeeman, Slagter, Vleesch- houwer, Paardekooper, Koster, Hout zager. Die namen komen in allerlei spellingen voor, naast De Klerk* staat De. Clercq. Ramaker (hij, die de raderen van een wagen maakte) komt ook als Raemaeker voor, enz. Ook deze namen werden vaak gebruikt om de zonen der oorspronkelijke dragers aan te duiden, vandaar Timmermans, Smits, Kuipers, d.w.z. zoon van den timmer man, den smid en den kuiper. Het bedrijf van den molenaar schonk ons vele familienamen zooals Molenaar, Meulenaar, Muller, Meulemans en ook Van der Molen, Van der Meulen, Ver meulen. Kooplieden zijn er altijd ge weest, Koopman en Koopmans zijn dus gebruikelijke namen, doch ook de oudere vorm Koomen (die nog herken baar is in komenij) komt voor. Een variant is Kramer, doch ook de naam Manger is aan 't koopmansbedrijf ontleendin de middeleeuwen sprak men nog van appelmanger, boekman- ger, enz., waarmede dan de kooplui bedoeld werden, die deze artikelen verkochten. Een bedrijf, dat talrijke achternamen opleverde, is dat van den kleermaker. De vormen Snijder, Snijders, enz. zijn bekend genoeg, doch ook de Schepper behoort erbij, want in het oude Vlaamsch wordt de kleermaker „die Sceppere" genoemd. In 't Friescli noemt men dezen vakman een skroar, in 't Saksisch ook wel schreur. Vandaar dus de vele namen zooals Schreuder, Sehreurs, enz. Soms werden de namen slechts indi rect aan 't bedrijf ontleend, uit de timmermanswerkplaats stammen fa milienamen als Van der Schaaf, Hamer, Nagel e.d. Het spreekt vanzelf dat de titels van allerlei aanzienlijke lieden eveneens als naam in gebruik werden genomen. Hoe talrijk zijn niet de families Keijzor, Koning en Prins? Daarnaast komen namen voor als Jonker, De Graaf (ook wel De Greef gespeld), Baron en Hertog (Den Hartogh). Titels van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders vindt u in de familienamen Bisschop en Cardinaal. Dierennamen (vaak ontleend aan gevelsteenen of uithangteekens) zijn er veelvuldig: Kalff, Schaap, De Leeuw, Schimmel, d'Hondt, Bontekoe, De Vos, Mol. Namen van visschen dragen de families Snouck, Baars, Scholl, Walvis en ook de vogelwereld is ruim vertegen woordigd: De Haan, Nagtegaal, Kievit, Adelaar, Vink, Den Èxter, enz. Als kleuren komen De Wit, De Bruin, Zwart, Blaguw, Groen en Rood voor. Dan volgt er een groote groep namen, die van aardrijkskundigen oorsprong is. Soms is zelfs inden familienaam iets bewaard gebleven van de herkomst van den eersten drager, bijvoorbeeld in De Vries, De Zeeuw, Van Zeeland, De Vlaming, en, wat de buitenlanders aan gaat: De Vranc.krijker, Pruis, Beijer, Spanjaard, Italjaander, De Waal, Van Zweeden e.d. Algemeen zijn namen als Van der Werf, Van der Wal, Versloot, Ver- brugge, Verkade e.a., die slechts aan duiden dat de drager van den naam oorspronkelijk op of bij een werf, een wal. een sloot, een brug of een kade woonde. Kwam men zich in een nieuwe woonplaats vestigen, dan werd men vaak aangeduid naar de plaats van herkomst, dus bijvoorbeeld Crelis Ber- nardsz van Zutfen en soms viel het voorvoegsel van weer weg. Deze cate gorie namen is zeer groot, denkt u maar eens aan namen als Van Gogh, Van Maurik, Steenbergen, Beets, Pij nenburg, Van Zuijlen. Van Ommeren, Van Twisk, Van Stratum, Van Schijn- del, Van Dalsuin. U kunt er van op aan dat u al deze dorpen op de kaart kunt terugvinden. De Friezen hadden natuurlijk weer hun eigen manier om de herkomst aan te geven, zij gebruikten daarvoor het (achtervoegsel stra., zooals in de namen Dijkstra enz. Zoo komt de familienaam Troelstra van het gehucht ter Oele, en Joustra van den plaatsnaam Joure. Door alle eeuwen heen hebben zich vele buitenlanders in onze gewesten gevestigd, Talrijk zijn dan ook de vreemde achternamen, zooals bijvoor beeld de Fransche, die hier veelal door de Hugenoten werden gebracht: Mar- chant, Carpentier, le Comte, Touèsaint, om er maar een paar te noemen. Toch zijn er ook veel vreemde namen op vaderlandschen bodem ontstaan; wij danken ze aan de vroegere ge woonten van allerlei gestudeerde men- schen om hun namen een latijnsehen klank te geven. Zoo werd De Boer ver vormd tot Agricola, Smid werd Fabel en soms Fabritius. In Friesland was men blijkbaar meer op Grieksche uit gangen gesteld, men maakte er namen zooals Gatsonides, Mensonides en Ilila- rides. Soms werd de naam slechts van een latijnsehen uitgang voorzien, zoo werd Hond tot Hondius en van Kuiper kwamen namen als Couperus, Kuperus e.d. Later werden enkele dezer namen onbewust weer tot Nederlandsche ge maakt. Een Zaausch schoolmeester, die Kops heette en zich Coppius noemde, is de stamvader van een uitgebreide familie, die nog steeds in die streek voorkomt en den achternaam Kopjes draagt. L. brengen vreugde bij iedereen in Holland, het bloemenland bij uitstek. vreugde om het bezit van zoon modieus, Van zoo'n verbazend aardig schoentje, dat den voet flatteert. En dat zoo mooi, zoo sterk gemaakt is, dat het nog heel lang nieuw lijkt. Een niet te onderschatten voordeel in een tijd van schaarschte en schoenenbons. De vakman kent dit merk reeds jaren als het beste. Aan den voorkant den achterkant getast door tandstee ZIJ VERZORGT ZE MET OP DE JUISTE WIJZE! tot een vorstelijk bouquet bijeengebonden, werden met een menigte andere bloemen gebracht aan het ziekbed van Diana Sayre. Witte seringen van Michael Ward Maar Diana wilde de stem van haar hart niet verstaan. Zij had Michael lief, doch de oude veete, die tusschen beide families heerschte, belette haar zich vrij-uit te geven. Vergeefs drong Michael er op aan het verleden te laten rusten.... De nieuwste roman van de serie Avonduur-lectuur„Witte seringen....", door Mary Frances Doner, zal door zijn karakterteekening zeer zeker bij eenieder in den smaak vallen. Hij verschijnt volgende week. Verkrijgbaar bij onze kantoren. bezorgers en agenten. Prijs 16 cent. Toezending per post geschiedt alleen na overschrijving van het bedrag, verhoogd met 2xlx cent per exemplaar voor 1 portokosten op postrekening no. 142700 of na ontvangst van postwissel Men kan tanden niet beoordeelen naar de voorzijde alleen. Want tandsteen, het groote gevaar voor het gebit, zit meestal verborgen achter de tanden. Langzaam maar zeker groeit het aan, wordt steenhard en dringt tusschen tanden en tandvleesch. Terwijl zij aan de voorzijde nog mooi wit zijn, raken de tanden los en vallen uit. Bij goede tandverzorging op de moderne wijze wordt het tandsteen doelmatig bestreden! De moderne tandverzorging is... het regelmatig poetsen van de tanden met Solidox-tandpasta, het eenige Nederlandsche tandpasta, dat Sulforicin- oleaat bevat (Nederl. Octrooi 19178), hetgeen volgens wetenschappelijke on derzoekingen tandsteen verwijdert en voorkomt. Begin nog heden met de moderne tandverzorging. Ga Solidox gebruiken! Poets Uw tanden met Solidox, aan de voorzijde en vooral ook aan de achterzijde. Tweemaal per dag poetsen met Solidox en tweemaal per jaar naar den tandarts! Dan bent U zeke van witte en tevens gezonde tanden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15