rusteloos wentelen »'H<^ien?Ukun,P„s(. Twee amateuropnamen van den planetarium - bouwer te Andijk: een fraaie opname van de befaamde zonnevlekken en een foto van de maan, waarop het eigenaardige, kratervormige land schap duidelijk zichtbaar is. arrangement getroffen worden, üe zon, die het middelpunt van het heele tafereel vormt, is namelijk tevens de lamp, die 's avonds de kamer verlicht en zoodoende moet eerst de lampekap er af. Blokker staat onderwijl te doceeren, hij wijst ons Mercurius, die in zevenentachtig dagen den omloop om de zon volbrengt, Saturnus met de ringen. Mars met z'n twee manen en Jupiter, die er liefst elf heeft. „Vier van die manen kan ik met in'n kijker zien." verklaart de amateur-astroloog trotscli. En eens heeft hij zelfs een zonsverduistering op deze planeet waargenomen, de schaduw van 'n klein maantje schoof over Jupiter heen. „Ja, 't moet je even meezitten," zegt hij. Ruim een half jaar heeft hij aan z'n plane tarium gewerkt, maar het resultaat mag dan ook gezien worden. Een datuiuwijzer ont breekt niet en de klimming van de zon valt nauwkeurig in graden af te lezen. Het is alles even kunstig, zelfs de kamwielen van het uurwerk heeft hij zelf gemaakt. Een distri butie-as brengt dan al de planeten in beweging. Hoe wordt die ingewikkelde machinerie in stand gehoudenf Het blijkt (lat mevrouw Blokker de planeten stofschoon houdt. Voor 't opnieuw vergulden zorgt de heer des huizes Rusteloos wentelen de planeten rond, precies zooals in de werkelij kheid. waar van Blokker's pla netarium 'n natuur getrouwe copie is. Waar tie planeten Wat is een mensch zonder zegels verzamelen, u kunt wondermooie schemerlam pen uit triplexhout zagen, of uw rotstuin cultiveeren, u kunt de poppenkamer uwer dochters met het meest fantastische meubilair verfraaien, maar wie bouwt in zijn vrijen tijd een planetarium 7 Daar is wat meer voor noodig dan een beetje handigheid en wat geduld! Toch zijn er zulke vernuftige lieden; één ervan is de heer A. J. Blokker te Andijk- Oost, wien we voor onze lezers een bezoek brachten. Wat een leek van de hemellichamen weet. is. dat ze onwaarschijnlijk ver van ons verwij derd zijn, maar wie het Andijker planetarium bekijken gaat, weet óók van' afstanden mee te praten. Want de maker woont keelemaal aan 't eind van den Enkhuizerdijk vlak bij den vuurtoren. Zijn houten huis staat buitendijks. Blokker is machinist van het proefstation, dat het Provinciale Waterlei dingsbedrijf van Noord-Holland daar bouwde. Op den dag van ons bezoek hebben de golven van het IJselmeer witte schuimkoppen en gieren de regen vlagen over den dijk. Het is er eenzaam en (lat 't in dezen uithoek 's winters soms bar toegaat, blijkt als de machinist z'n foto-album te voorschijn haalt. Allemaal herinneringen aan de strenge winters der afgeloopen jarenhoog stapelt het ijs zich op tegen den dijk, het huisje ligt ver zonken in de sneeuwmassa's, ware poollandschappen zijn het. I)an ko men er foto's van vogels: scholek sters, meeuwen, een kiekendief. „Dat eendje heb ik zelf opgefokt," vertelt Blokker. „Ik voerde 'm zwarte muggen en laugpooten Uren zit hij soms in 'n schuilhut om de vogels te observeeren en, als hij de kans krijgt, te fotografeeren. Maar dat wordt nooit veel. ,,'t Is of ze je kunnen ruiken," zegt Blokker spijtig. Intusschen. we zijn gekomen voor het planetarium. Het is een heel gevaarte en het hangt aan den zolder van de huiskamer, keurig afgewerkt en met allerlei teekens beschilderd. We zien de planeten, die als vergulde bollen hun banen beschrijven, en in een hoek zwaait de slinger van liet uurwerk, dat het kunstige mechanis me in beweging houdt. Maar als de fotograaf z'n eerste opname wil maken, moet er een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2