BRIEVEN VAN DEN DRÉ 10 ULVENHOUT, 24 April 1941. Amico, Den langen, steuvigen winter zette onzen arbeid op den akker nie veuruit. Lank zat den vorst in den grond en bleef 't weer venl schraal. Ge zult dus wel efkes langer op den nuuwen patat te wachten hebben van 't jaar. Ik zeg: ,,éfkes langer", want 't is op den buiten altij wel zóó: op 't end wordt den achterstand gemeenlijk zoo goed als heelemaal ingehaald! 'k Heb 't in m'n lange leven, mee verschillende strenge winters, mee late nachtvorsten, mee veul hoog water en alderleie op 't eerste oog rampzalige dingen nooit anders ervaren, dan: op 't end kwam alles weer terecht! En hoe onwer den mensch wordt, hoe rus tiger liij dan ook teugenover teugenslag komt te staan. De jeugd, die dat nie verstaat, is nog al 'ns rap geneigd om zulke „ouwe" gelatenheid te verslijten veur gebluschte levenskracht, maar mee dat gedacht timmert ze 'r eigen dan toch wel 'ns danig op den duim 'Nen ouwen, op zijn manier wijzen hond, zooals mijnen Blek om 'n veurbild te noemen, sterk als 'nen beer ge most 'ns kunnen voelen hoe ie den zwa- ren wagel uit oew knuisten trekt zoo'nen ruigen, rustigen beest gaat op den kuier naast zijnen baas vort mee den eigensten, rustigen stap van zijnen meester. Na uren komen ze samen thuis, rustig, onvermoeid, koel, lijk ze van huis gongen. Den jongen, onwijzen keffer daarentegen, die ginnen boom mee rust lot, rent, tobt, hijgt drie. vijf tot tien keeren den weg heen en terug, en komt op 't end, mee de tong op z'n teenen en 'n razend kloppend hart, weer thuis mee den baas en't onervaren dier heeft uren noodig om weer op verhaal te komen. Wordt ie te laat wijs, dan komt z'n broerte te vroeg afijn, net als bij de menschen! Hiermee wil nie gezeed zijn, dat de jeugd mee 'nen grijzen baard deur 't leven mot stappen, maar wel ditte: dat jeugdige heetgebakerdheid nog gin vlam mende levenskracht is. Maar genogt, 'k ben ongemerkt wijd afgedwaald van m'n èèrpelland. 'k Heb daar, begin verlejen week, m'n poters uitgezet over 'n ruimte 'nen kijk wijd, want ge wit: eerpel en koren zijn deus tijen nie genogt- te oogsten! Daar komt bijDré 111 is van plan om in ons gewilde „zandjannen" veul zaken te doen. Mee deus groote artikel wil ie over enriigte maanden 'nen steu vigen verkoop en nuuwe klanten foreeeren! 't Is waar, mee zijnen auto kan ie kolossale vrachten rap wegrijen en wat ie er mij allemaal van vertelde. Nou, 't jonk zit vol plannen en ideeën. Mijnen kop tolt. als ie uitgepraat is! Hij ziet de dingen van de toekomst allemaal nog wat simpel. Hij ziet 't zóó: de huisvrouwen hebben eerpel noodig en koopen 't liefst nie duur en goeie waar. Dré I is boer genogt om te zurgen veur goeie en concurreerende waar; ik heb eigens, zoo redeneert ie, 'nen schoonen wagel en 'n ijverig knechtje, den Eeker, dus dus ik verkoop eerpel zooveul als ik wil Tot nou toe zijn die soort van redeneeringen dik- kels uitgekomen, want. eh. 't jonk heeft alles méé! Z'nen plazierigen kop, z'n kustelijke „brutali teit", waarin ie eigens gin erg heeft, z'n afijn z'n heele jeugd, waarmee ie z'n klantjes inpalmt. Maar toch ookz'n onverwoestbaar vertrouwen in z'n pro ducten. z'n eigen en. in z'n geluk! Als hij 'n benneke groentes vasthoudt en zegt„Mevrouw, zóó van 't veld. kek. d'n daauw fonkelt er nog op, zoo'n zooike groentes hebt ge nog nooit in oew keu kentje g'had," dan - dan méént ie dat! Want ginmensch kweekt malscher spul dan opa! En als ie 't benneke in twee handen ronddraait onder de voor jaarszon. dan begint zoo'n aanstaand klantje 't gevoel te krijgen, dat ze 'r eiges tekort zou doen, als ze deus zooike groentes veurbij liet gaan. Wat dat in den handel veur 'n geheim is. amico, dat deurgrond ik nie precies, maar ik wéét: de ma nier waarop d'n een of d'n ander iets vasthoudt en toont, die manier gift aan dat „iets" altij meerderen of minderen luister. In ieder geval, den Dré verstaat 't kunstje 'nen kool, 'n benneke spruiten, 'n benneke. eiers zóó vast te houwen en onder oew neus te draaien, dat ge 'r trek in krijgt! Nouja. - 't zal daarmee zóó zijn: 'nen vlotten prediker, die alleen uit z'n knap verstand prikt, zal op 't end minder zielen oogsten, dan den minder begaafden predikant, die ten volle uit z'n hart sprikt. Die.... 't rotsvaste geloof heeft. Dré III gelooft, neeë, hij witz'n spullen komen van eerste klas fabrieken, van den aller bes ten akker en van de gezondste beesten! De menschen gelóóven 'm als ie z'n lange wimpers opslaat en mee z'n goud bruine oogen zoo frank en vrij, zoo vast in huilie zielement ziet. En zoo verkoopt ie overal waar ie aanbelt en kitsige dienstmeskes drie, vier keeren opnieuw naar „binnen" lot gaan (wat ze dikkels geren veur 'm over hebben!). Zoo verkoopt ie aan de huisvrouwen, die 'm vertrouwen en soms.'m nie deur willen sturen! Den Eeker is nou ziV^k. Die. kan nou nie mee den Dré er op uit. Nou zit den Jaan op den bok naast m'n baaske. 't Manneke, dat Janus als veldwachter vroeger zoo dikkels achterna gezeten heeft ge wit nog wel da's nou den Jaan z'nen baas! ,,'t Gaat wel," zee Dré III, „al mis ik onderweuge veul mijnen Eeker. Maar witte wat zoo broerd is, opa? Telkens als ik veur 'nen stadschen diender mot stoppen, m'n pampieren laten zien, deurrijen, ieverans ariders parkeeren ge ként al die moeilijk- liedens in 't verkeer dan wal den Jaan mee die pliesiemannen gaan debatteeren! En als ik 'ni zeg: gij wit van al die verkeersregels toch niks af, Jaan. dan zee-t-ie ijskoudik ben eigens dertig jaren bij de pliesie gewist en ik wacht van die jonge gas ten, die stuk veur stuk nog nooit 'nen moord hebben uitgezocht, gin complimenten af!" Ik schoot in den lach. Dieën Jaan. Hij ver andert nooit. „En 't ergste is. opa, als 't hum dan „hier" zit. lijk ie 't noemt, dan wil ie den wagel uit, om dat vertelsel te gaan doen aan zoo'nen stadschen agent." Gisteren kwam Dré III alleen thuis. „Waar is den Jaan. Dré?" „Die zit in stad op 't pliesiebroo, te vertellen hoe ze moordzaken op motten helderen." „Ik begrijp oe nie. ,,'k Moest daarstraks 'n andere straat inrijen; den weg wijerop was opgebroken, denk ik. Wij rijen deur, zee den Jaan teugen dieën diender: gij hoeft mij niks te vertellen, snuiter. Toen gij nog in de luren lag, had ik m'nen zeuventienden inbreker en achtsten moordenèèr al achter de spijlen. Gas, Dré!" „En toen?" „Toen moest ie uit stappen. Om dat op 't broo te gaan vertellen, aan den commissaris." „En gij zijt deur- gerejen?" „Ikke wel! Ik kén die vertelsels!" „Moeste gij dan nie getuigen?" „Misschient wel. Maar ik mocht daar nie blij ven staan mee mijnen wagel en toen 'k den Jaan kwijt was en den wagel op gank had, toen had ik zoo'nen honger, da 'k maar deurgerejen heb Als die muis 'nen stèèrt beeft, hoort ge 'r nog van, amico! Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, Dré. Ill en als altij gin liorke minder van oewen t.a.v. DRÉ. Drie van den productie slag, op het Brabantsche land (Foto Het Zuiden)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10