De Haagsche Schooljeugd AAN 9T GROENTEN TELEN 9 -i •ïrVvV-.- Links: Bakjes niet sterrekerszaad worden uit gereikt: daar heelt meester zijn helpers voor. JJe Haagse,he schooljeugd in 't gelid voor den productieslag. De Haagsclie schooljeugd geeft 't voorbeeld. Dat heeft ze trouwens al sinds meer dan twintig jaar gedaan. Want het is van Den Haag uit, dat na den vorigen oorlog het instituut der school- en kindertuinen het land veroverd heeft. Daar werd voor 't eerst door het aanstekelijk enthousiasme van directeur Herweijer en zijn staf van leiders de schooljeugd op groote schaal aan 't tuinieren gezet. En zulk een omvang heeft daar in den loop der jaren deze bijzondere paedagogisohe instelling door de belangstelling van ouders en leerlingen gekregen, dat er thans jaarlijks 5600 kinderen (d.i. ca. 70 der aanvragers uit vijfde en hoogere leerjaren) een eigen tuintje op gemeentegrond te bewerken krijgen. En het is niet alleen kennis, wat de schooljeugd hier op doet het is ook liefde en eerbied voor de natuur, gezondheid, rust en concentratie: het is een op voedingswerk met veelzijdig resultaat. En dezen keer staat de jeugd van de Haagsclie school- en kindertuinen in de voorste gelederen bij den productieslag. Honderdeenentwintig hectaren worden er dezen zomer door de schooljeugd beteeld, hoofdzakelijk met voedingsgewassen, waarvoor de bloemen thans grootendeels moesten wijken. Die komen weer aan bod in tijden van grootere welvaart dezen keer is het voedingsvraagstnk het albeheer- schende. En zoo kunt u ze nu avond aan avond en op de vrije middagen in al die vele over heel de stad ver spreide, tuinen bezig zien: daar worden aardappelen gepoot, sterrekers en radijzen gezaaid, allerlei soorten boonen, en velerlei groenten geplant. Want dit leeren is spelen maar geen spelletjede teelt is zeer intensief en zeker drie oogsten worden er na elkaar uit dezelfde tuintjes gehaald. Het voorbeeld der schooljeugd heeft in de Resi dentie zelf al zoo aanstekelijk gewerkt, dat de gemeen te reeds zestig hectaren braakliggend terrein aan armlastigen en nog veertig hectaren als volkstuintjes heeft moeten uitgeven, waarop de schooltuin - directie eveneens het toezicht heeft. Zou zulk een voorbeeld ook niet elders tot navolging prikkelen? Op regelmatige afstanden en netjes langs gespannen lijntjes worden de tuinboonen gezaaid: dan ziet de tuin er straks ordelijk uit en is het gewas goed te onderhouden. Ken. ilie den productieslag zeker niet te licht opneemt Links: De sterrekers wordt ouder gewoonte in letter vorm gezaaid: eerstkijken, hoe meester de letters in den grond trekt, en voorzichtig wordt het fijne sterre kerszaad nu in de getrokken lettervoren gestrooid. (Eigen opnamen)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 11