EEN KIJKJE BIJ DEN POTTENBAKKEK Prachtige pro ducten van pot ten bak kerskunst. De vorm wordt gecontroleerd In de Cerainische Studio Astra", te Maastricht-, wordt, onder meer, het pottenbakken beoefend. Ceramiek is de algemeene naam, afgeleid van het Grieksche woord keramos (klei), voor de techniek, waardoor producten wor den vervaardigd uit aarde, die men eerst vormt en daarna brandt. De naam ceramiek wordt ook gebruikt voor die pro ducten zelf en omvat de pottenbakkerskunst, de oe- ramische beeldjes en de bouwceramiek. Wij nu bezochten den pottenbakker en keken hem de kunst af, 't geen echter niet geheel gelukte! Men zou niet zeggen, dat het werk van den pottenbak ker zulk een kunst op zich zelf is. Het schijnt alles zoo erg eenvoudig. Men ziet de voorwerpen, de kruikjes, Gevoelige hemden draaien een kruik. (Eigen opnamen) De meester draait, de leerling ziet toe. 'ij kt da eenvoudiger n 't is! He t l vazen, potten en schalen, groeien onder de vaardige handen van den bekwamen draaier. Het ging zoo vlot en gemakkelijk, dat wij 't ook gaarne eens wilden pro- beeren. Edoch, we brachten het v, niet verder dan een paar vieze handen en een vorm loos stuk klei. Eigenlijk was het niet vormloos, maar 't bleek allerminst den vorm te hebben, dien wij te voor schijn wilden roepen. Het werd een monstrum, een grillig misbaksel, om mee te lachen! Een beetje beschaamd en met een flinke denk in onzen eigendunk lieten we de plaats achter de draai schijf vrij voor den leerling van den meester, die den slag ook al aardig „beet" had. Het pottenbakken is een mooi en oud vak, dat in on zen tijd steeds meer belang stelling mag ondervinden. Wij plaatsen hier enkele foto's van den kunstigen arbeid De kunst is, om de prop klei in het midden van de draaischijf te krijgen, dan gaan de duimen er in en terwijl de schijf steeds blijft draaien, ziet men den pot groeien.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 21