12 Gelijkmatig over den rubberdoek in de papier machine verdeeld en snel gedroogd, worden de ver malen distributiebons tot een zacht, vezelig papier.... De meeste waren maar gewone, prozaïsche brood- bons gebleven, al hadden ze vroeger ook linn aspira ties gekend. Maar oeh, het maakte weinig onder scheid. We werden samengevoegd, opgeplakt op groote vellen om zoo weer naar liet distributiekan toor terug te gaan..Wij hadden onzen plicht vol bracht, niemand had meer iets van ons te verwach ten. Wat een verschil brengt dat dadelijk in de bejegening door de menschen. Geknoeid en gekleefd en gevouwen werden we samengebonden met een touw. Niemand die zich nog bekommerde om je uiterlijk, gezwegen maar van je, intrinsieke waarde. Ja, alleen een controleur schonk ons nog een oogen- blik aandacht, maar liet was een blik van louter tO Een under gedeelte der te vernietigen bons komt inde Papierfabriek Gin nep in de zware molens terecht, waar zij. nog altijd onder controle van ambtenaren ter voorkoming van fraudes, tot pulp vermalen worden. 9 Na de eindcontrole worden op het Centraal Distributiekantoor ile op plak rellen met bons tot papiermol verwerkt, die dienst kan doen als emballagemateriaal: een roemloos einde voor een waardepapier. 11 In de zoogenaamde Hollanders jvimlt de papierpulp tot een vloei bare. zuiver verdeelde, vezelige brij. wantrouwen: of we wel allemaal zuiver op de graat waren, of er geen verkeerde elementen tusschen geslopen konden zijnBonnetjes met uitgekrabde of bijgeteekende cijfers, of verknipte en verplakte, en zulk tuig! En nu wacht, ik hier op ons einde. Geen sprake meer van voorkomendheid, laat staan van hartelijkheid. Wij liggen op romme lige, slordige stapels in het stof. Gelukkig maar, dat ik zelf mijn einde niet kiezen of bepalen kan: de keus zou al te zwaar vallen. Want er zijn er, die hier regel recht naar de vernietigingsmachine gaan, om met venijnige mesjes in heel dunne reepjes gekorven tewor- den: dan dienen ze nog als papier wol, als verpakkingsmateriaal. Ja wel: waardepapier. Tot zoo'n lagen staat te moeten vervallen en dan nog voor ieder duidelijk herkenbaar te zijn! Neen, dan geloof ik toch, dat het beter is naar de papierfabriek gebracht te worden. O, het denk beeld is niet verlokkend! En het einde is niet minder roemloos. Maar niemand zal me dan mijn schande kunnen nageven. Daar word je ten minste tot onherkenbaar wor- dens toe vermalen tot één groote, grijze brij, waarin niets van kleur of opdruk meer te onderscheiden blijft. En als er niets dan fijne, grijze vezel van ons over is, dan zal er een vloeibare pap van ons geroerd worden, die opnieuw tot papier zal worden uitgegoten en gedroogd. Als dat zal opgewikkeld zijn, dan zullen we worden versneden tot rolletjes toiletpapier. Een eervol en blijmoedig einde is dat niet voor iemand, die aan stijl en aesthetic* gehecht was. Voor iemand, die met de bankbiljetten en de postzegels op voel van gelijk heid is opgegroeid. Maarten minste zal dan niemand, die mij ter band neemt, mijn schande kunnen zien en kunnen zeggen: ,.Kijk een distributiebonnetje!" F. D'ALBEMARLK Eief-n opnamen) lil ....dal «in /tel miert' ei mie tier machine op zware rollen gewikkeld wordt.... 14 ....die rollet) worden weer afgewondendoor gesneden en op kleinere klossen over gewikkeld, zoodat me voormalige distributiebon netjes nog eenmaal dienst kunnen doen als toiletpapier.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 18