F V mmmm VtF De gotische bevolking vischt met de meest zonderlinge middelen. f 1.— tot f 1.50, worden vele malen overtroffen door de opbrengst der gevangen visch. Van heinde en verre stroomen de inlanders toe; velen loopen een halven dag en meer om er maar bij te kunnen zijn. Op kleine vlotten begeven zij zich een eindweegs van den oever op het meer, waar zij hun kruisnetten laten zakken, of hun werpnetten uit werpen. Anderen, die niet het voorrecht bezitten over zulk fraai vischmateriaal te beschikken, stellen zich tevreden met schepnetten, waarmede zij zoover mogelijk het water in waden. En zij die zelfs geen schepnet bezittenwetendit handig te vervangen door een van grof riet gevlochten mandje, waar mede zij de visch uit het water scheppen. Hier te lande zou dit natuurlijk weinig of in het geheel niets opleveren, maar in Indië maakt de vischrijkdom ook dit mogelijk. Zeiden wij u niet reeds, dat gij uw voorstellingsvermogen geweld aan zoudt moeten doen? Rondom het meer hebben koop lieden hun tenten opgeslagen; in de practijk wil dit meestal zeggen, dat zij hun primitieven, draag baren winkel aan den kant van den weg hebben gezet, en er naast hur kend op koopers wachten. Soms slaan zij van bamboe een primi tieve kraam in elkaar, maar dat zijn dan ook de grootbedrijven! Van alles is er te koop, maar voor namelijk is de belangstelling van het publiek natuurlijk wel gericht op de eetwinkeltjes. In dat opzicht is het in Nederlandsch-Indie al net zoo als hiervisschen is een bedrijf waar men honger en niet te ver geten dorst van krijgt. Er zijn echter ook verschillenDe Indische vissoher behoeft in don regel geen fantastische verhalen te verzin nen, want hij vangt wérkelijk groote visschen! Zooveel vangt hij er zelfs, dat er geen sprake van kan zijn, dat alles versch geconsumeerd wordt. Een gedeelte wordt in de zon gedroogd, een ander deel wordt gerookt. Maar het ovcrgroote deel komt toch Belangstellende kij kers ontbreken niet als de vangst aan land wordt gebracht. niet zoover, want niet alleen de vi3- schers lusten visch, de niet-visschers even goed, met het gevolg, dat er het noodige verhandeld wordt Zóó zijn de visch- feestelijkheden in Tjiboeri. Met twee netten vang je meer dan met één. Draagbare „winkel tjes" zijn overal aanwezig. (Foto's I. P. R. S.) r.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3