EISCHT KALZAN Minder boter, minder kaas, eieren, enz. 15 De namen beginnende met. te, ter of ten komen het meest voor in het Saksische gedeelte van ons land, dus in Overijsel en Gelderland. Een voor beeld is de naam Ter Braak, waarbij we begrijpen moeten dat braak gelijk staat met het Hollandsehe woord broek, zooals we dat kennen uit Broek op Laugendijk, Broek in Waterland, e.d. Typisch Twentseke namen zijn Ten Kate en Ten Ca te. Het woord kate heeft hier de beteekenis van hut of kleine boerderij, vergelijkt u maar eens de verwante woorden kot en keet. Ten Kate kon dus ieder genoemd worden, die in een dergelijk huis woonde. Samen stellingen vindt u in de namen Ten Bruggenkate, Van Molenkate, enz., waar dus de bewuste kate nabij een brug of een molen stond. Daar <le Saksische a ook wel als o geschreven werd, behoort bij deze kate-namen ook de familienaam Oldenkot, d.w.z. oude kate. Kenmerkend voor dit gedeelte van ons land zijn ook de namen eindigend op inl:, zooals .Makkink, Alberdink, enz. Zulke typische streeknamen komen overal in ons land voor en berusten over 't algemeen op de verschillende gouwspraken, die er inheemsch zijn. Zoo zijn de Friesche achternamen ge makkelijk te herkennen aan den uit gang op inga, sma en stra. Zooals we weten is de uitgang inga gelijk aan het Saksische ink en den Vlaamschen uitgang ynck. waarmede oudtijds het begrip ,,zpon van" werd aangegeven. De uit gang sma is een nieuwere vorm. die hetzelfde uitdrukt en stra geeft de geografische herkomst aan, zooals bij voorbeeld de naam Stienstra wijst op een afkomst uit de gemeente Stiens. Een enkelen keer komen naast deze duidelijk herkenbare Friesche namen ook andere voor, die in de steden naar Hollandsch model ontstonden, zooals Gosses, Doedes, Louwes, enz., die van Friesche voornamen zijn afgeleid. Ook is er nog een kleine groep namen, waarvan het Friesche karakter blijkt uit de gebezigde woorden. Zoo is de naam Bargeboer slechts te begrijpen, als men weet dat barg het Friesche woord voor varken is. De uit het noorden van ons land stammende geslachtsnaam Gorter is ontleend aan 't beroep van den grutter, die in 't oude Friesland gorter werd genoemd. Friesch lijken ook enkele namen, die in werkelijkheid Groningsch zijn. Men kan ze echter herkennen aan 't feit dat de uitgang sina hier als sema wordt geschreven, zooals in Geertserna, Hoek- seina eii Roelfzenia. Ook de namen eindigend op tjer zijn typisch Gro ningsch, bijv. Duintjer, Woltjer, Veen- tjer, die uitdrukken dat de oorspronke lijke dragers dezer namen afkomstig waren uit de duinen, een boscli en liet veen. In de friso-saksische gouwen van ons land, d.w.z. de noordoostelijke provincies, wordt in uitspraak en schrijf wijze ou vaak vervangen door ol. Uit die streken stammen familienamen als Eekholt en Nieholt (d. i. Eikenhout en Nieuwliout). De namen, die elders op wonde eindigen, worden hier geschreven Xiewoldt. Groenewold, Verwolde, enz. Ook de u wordt vaak o. Starkcnborgh beteekeiit dus sterke burcht, en Borg- greve heet elders Burggraaf. Ook Drente kent typische streek namen, het zijn de namen, eindigend op ion. waarmede '11 verkleinvorm wordt aangeduid; voorbeelden zijn de namen Boertien en Lukkien. Onze zuidelijke Nederlanden vorm den lang met Vlaanderen ('én cultuur gebied en liet spreekt dus vanzelf, dat cv ook in de namen overeenkomst is. Kenmerkend voor de Vlaamsehe namen is de we zouden haast zeggen uitbundige spelling: men schrijft daar De Cneninck, Raeymaeckers, Van Suetendaele en Dirickx, terwijl De Koning, Ramakers, Van Zoetendaal en Dirks ook al voldoende zou zijn ge weest. We moeten echter in aanmerking nemen, dat in de Zuidelijke Nederlanden de gewoonte. 0111 vaste achternamen te dragen, eerder in zwang kwam en tevens dat de officieele spelling er langer „ouderwetsch" bleef dan in de noor delijke gewesten. Bovendien werd het vaak deftig geoordeeld de namen op z'n Franseli te spellen, een mode, waaraan ook Zeeland meedeed, getuige de daar inheemsche namen De Olercq, Schuurbeque, Snouck enz. Kenmer kend voor Zeeland zijn tevens de vadersnamen, eindigend op se, zooals Japikse en Flipse. In Brabant en Limburg is het aantal namen op inans erg groot, zooals Heuvelmans, Bemmelmans, Mosmans, Rooymans, Schuurmans. Ook dragen enkele namen de sporen van de in 't zuiden heerschende gewoonte 0111 steeds te spreken van d'n Jan, d'n Fielp enz. Want achternamen zooals Smulders en Smolders heteekenen niets anders dan samentrekkingen van des mulders of molders zoon. Enkele andere voorbeelden zijn de namen Swevers. Swolfs en Smesse- maeekers. Dat de i in enkele Brabantsehe gewesten als e wordt uitgesproken, ziet u in de familienamen Temmermans, De Smet en Selversmet (smid en zilver smid). Zijn de namen in 't zuiden vaak nogal breedvoerig, de kortste vindt men in de Zaanstreek en het Noorder kwartier. Zeer grqot is daar 't aantal familienamen van drie letters zooals Kes, Top, Tol, Rot. Ris, Keg, Pit, Bot. Daarnaast komen enkele namen van slechts twee letters voor, zooals Eg en Al. Kampioene is echter de familie, die men enkele keeren in de oudere registers van de Zaanstreek aantreft eri die kortweg O heet! CORRESPONDENTIE Naar aanleiding van een vroegere publieati- heeft een aantal lezers ons vragen gesteld, die wij hieronder beantwoorden. Mcj. I. V. tr Rotterdam. Gelijkheid van ach ternaam behoeft geen familieverwantschap ii te sluiten. Er waren oudtijds in Frieslaiu natnnrbjk verschillende mannen, die Sikke Siceo heetten en waarvan het nageslacht ziel dus met recht Siccama, Sikkama of Sikken 1. kon noemen. (Die spelling wisselde vaak en wer< vrij willekeurig gebruikt.) Ook de familienainei Siekinga en Siekesz hebben denzelfden oor sprong, daar zij eveneens de beteekenis hebben zoon van Sikke. Bij de in Kollum voorkomend» Sicca ma's kwamen de voornamen Louwe Elze- «•n El/.e Louwes voor. J.-K. te Amsterdam-O. Oudtijds werd tusschei de letters i en j geen verschil gemaakt, zoodit de naam Kopjes ook wel Koppies werd g» schreven. Over het tijdvak 1811-1812, toei do spelling der namen dus geregeld was, kon in de registers van den Burgerlijken Stand Zaandam de naam Kopjes vier maal voor en »i schrijfwijze Koppies vijf maal. Ook in de andei Zaangemeenten vindt u den naam regelmate terug in de oude kerkregisters zooals o.; blijkt uit het huwelijk van Hendrick Direk Kopjes en (Biertje Thijs ..be ij de te Westsaen op 7 Januari IfiDó. De schoolmeester, die ziji naam Coppius schreef, was'gchuwd met Met je Rams, uit welk huwelijk te Koog omstreeks hei jaar Ï700 kinderen werden geboren. Al dez« archivalia kunt u inzien in bet Rijksarchief in provincie Noord-Holland te Haarlem. .7. I. F. te Nijmegen. De naam Eeddes behooi inderdaad tot de z.g. patronyraiea en is afgeleid van den mansvoornaam Fcdde. Van denzelfden naam komen Feddens. Feddcma en Fcddingu J. L. de tr Assen. K olie wijn (ook vooi komende als Kolde wijn) is een verbasterd» vorm van Koelewijn. Er zijn meer achternamen, die afgeleid zijn van tiranken. Zoo bestaan ook de familienamen Ooelenbier, Zuurbieren Klnun of Kluin. Kluin was een bijzonder soort bier. dat oudtijds te Groningen gebrouwen werd en daar uiteraard Kluun werd genoemd. Dus minder calciumMaar Uw lichaam blijft dezelfde eischen stellen. En eisch nummer één is voldoende calcium. Daarom is het juist nu zoo noodig, dat U Kalzan gebruikt. Kalzan is het calcium-natrium- voedsel. dat geheel door het lichaam wordt opge nomen. Kalzan heft dus het dreigende calcium tekort op. Begin nog heden Kalzan te nemen, Uw apotheker of drogist verkoopt het. het kalk houdende versterkingspreparacrt. Ua's nog de oude kwaliteit. Meneer Dat vindt U nergens meer! Dat zeggen ze van Tweka ook. Maar dan begrijpt ook iedereen direct, dat er iets heel goeds aangeboden wordt. Maar mocht U 'toude Tweka niet meer kunnen krij gen, dan is 't moderne Tweka 't beste in moderne kwaliteit. IS— Dit ondervinden vooral de huisvrouwen, die steeds trouwe verbruiksters waren van de zoo populaire producten: SUNLIGHT ZEEP, RADION, RINSO, LUX, LUX TOILET ZEEP EN REXONA Al kunnen wij deze huisvrouwen niet zooals vroe ger helpen aan deze zoo gewilde artikelen, toch kunnen wij haar, doordat wij overeen uitgebrei- den staf van waschdeskundigen beschikken, van waardevol advies dienen bij alle zeepmoeilijkhe- den,die zich mochten voordoen. De ervaring van onze deskundigen is geheel gratis tot l w beschik king. Ondervindt l moeilijkheden bij de be handelingvan de wasch of bij het reinigen van.1 w Iniis en l w vaatwerk, wend» dan gerust tot onze §?- b SUNLIGHT ZEEP FABRIEKEN NUGHT li A DiO V O ER VICE VLAARDINGEN - POSTBUS 46

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15