GOUD N DE KRINGLOOP VAN ONS inlevert, dan Inn ii nU tegenwaarde den aankoop van een nieuwen armband ecu yauj «tuk een eenvoudige keuring onder de loupe reeds bepalen, wat daarvoor toekomt. lovingsringen maar eerst 'ns in te leveren, alvorens er tot verstrekking van nieuwe kan worden overge gaan. Maar goud wil hij tocli eerst van u zien, eer hij u goud verkoopen zal. Bij verlovingsringen even goed als hij aankoopen van onschuldiger karakter: een armband of een siga- rettenétui. Neen, 't is geen tijd meer om zoo slordig te zijn met verlovingendaar hebben we geen goud meer voor Och, liet oude goud heeft altijd wel een belangrijke rol gespeeld in het juwe- liersbedrijfaltijd weer op nieuw omgesmolten kon het steeds weer tot nieuwe sieraden worden verwerkt. Daarnaast was in norma len tijd altijd nog een belangrijk kwantum nieuw goud noodig. En ook thans |ee, dat gaat zoo vlot niet meer tegen woordig. Vroeger kon je zonder be zwaar om de paar maanden bij je iuwclicr terecht voor een paar nieuwe ver lovingsringen. Och, die kende dat. En deed heel discreet, of ie je nog nooit eerder in een dergelïjken toestand had meegemaakt. Of je 't argelooste groentje was. Geen teeken van herkenning geen knipoogje. En onvermoeid stortte hij dan weer alle traditioneele voorlichting en bescheiden aardigheidjes over je uit en over de versclie wederpartijover oude en moderne smaken en vor men en modellen van ringen, over gehalte en duur- zaamheid van goud en van liefde. 0, je figuur en je reputatie waren volkomen veilig bij hem. En nog, hoor die discretie, daar kunt u nog op rekenen. Maar 't loopt toch stroever. Neen, hij zal u niet op den man af vragen, om 't vorige paar ver- En vergeet u niet, een iden titeitsbewijs mee te brengen bij de inlevering van oud goud, want zonder dat kunt geen oude kostbaarheden un een juwelier kwijt. Grootmoeder was fier op haar gouden Friesche kap maar kleindochter prefereert in ruil daarvoor een gouden sigarettenétui. nog wordt nagenoeg diezelfde hoeveelheid nieuw goud aan de industrie beschikbaar gesteld uit den voorraad, die deels nog hier te lande aanwezig was, deels nog is ingevoerd. Het Non-Ferro-Bureau distri bueert maandelijks aan de verwerkende industrieën nog 90 van haar maandgebruik over 1939. En te hopen is, dat dit zoo blijven kan. Maar nu leven we niet in normale tijden. En nu is het gedistribueerde kwantum niet voldoende meer om collecties en voorraden bij de juweliers op peil Om zekerder te zijn omtrent het gehalte van aangeboden goud wordt dit door den juwelier getoetst. Op den toetssteen worden eenige streken met het gouden vooriverp gezet en daarnaast een gelijk aantal streken met een gouden staafje van een bekend gehalte. Behandeld met bepaalde zuren lost, het goud dan op en verdwijnt van den steen: het eerst natuurlijk het goud van het laagste gehalte. Door vergelijking met staafjes van opeenvolgend gehalte kan zoo vrij nauwkeurig het karaat van het aangeboden goud worden vastgesteld Voor reparaties en ver vaardiging van klein e voorwerpen kan het in gekochte oude goud van voldoende gehalte in het atelier van den juwelier worden omgesmolten onder 'n steekvlam en daarna u it gegoten in kleinen vorm

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2