*1 fit voor firn handel weer tot klsine lijn goudharen gegoten wordt. wordt met zilrer vermengd tot grenaille gegoten dat in Huren uitgekookt en afgegoten fijn goud achterlaat kr wijZe in de utch Chain Works te Voorschoten verlovingsringen uit de platen goud worden gekapt. [Je uitgekapte ringen worden op een andere machine ge stanst en opgerekt tot het juiste gewenschte model. dat zicli daarna in bepaalde zuren gemakkelijker uitkoken laat; het zuur neemt alle onzuivere en onedele bestanddeelen bij herhaald koken on afgieten mee; en het fiju' goud blijft in ruwe korrels over. Dat fijn goud moet eerst nog worden gedroogd, en kan dan weer gesmolten worden tot een fijngoud- baar. Ofwel het wordt, al naar dé fabrikant of juwelier dat ver kiest, door toevoeging van zilver en/of koper en eventueel andere metalen tot een bepaald gehalte teruggebracht, dat de keur van den Waarborg waardig is en on middellijk in de ateliers kan worden verwerkt. En daarmee heeft het goud, dat op deze wijze misschien reeds ge slachten en geslachten van onze voorouders telkens opnieuw heeft gesierd, weer een kringloop vol bracht, en ligt weer stralend en zuiver, alsof het verseli gewonnen was, gereed voor een nieuwen cyclus. De juwelier zal er sieraden uit smeden, waarin hij al de fijn zinnige bekwaamheid van zijn veeljarig vakmanschap zal uitvie ren: een stuk, dat uw smaak en dien van den ontwerper eeren zal. En zie, daar staat een machine en kapt bij tientallen per minuut de verlovingsringen uit de goud plaat. Dgt gaat maar door, dat gaat maar door! Nu ja, een juwelier is ook een mensch. Hij zal de laatste zijn om u in uw verlovingsplannen te dwarsboomen. O, u krijgt er een aardig prijsje voor terug, hoor, als u oud goud inlevert. Maar als u dan beelemaal niets hebt om af te staan, als u werkelijk pas be gint, en u voor den eersten keer verlooft. nou, vooruit dan maar! Maar geen gewoonte van maken, hoor! F. d'ALBEMARLE

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 4