BRIEVEN VAN DEN DRÉ Het wielercriterium te Valkenburg. Links: de winnaar Jac. Seyenuit Maastricht, wordt met bloemen gehuldigd. Hij legde het parcours aj in 2 uur, 52 min., 12 sec. Hechts: de renners in de bocht, onder de Grendel/poort. 2 foto's Hot Zuiden, 1 foto Pax-Holland mergen op Notsal weer muisjes motten leveren, jonk, bij ons kinders!" En den Jaan weer van z'n eigen naar den Blaauwe, vice versa. „Wéét ik," zee den Fielp strak. „Wéét ik?" vroeg den .Taan, „H allicht, 'k Breng toch m'n brood bij jouw Mieneke! Ge verslet me toch nie veur 'nen blind-aas, oop ik?" Afijn, als we daar op 't Kerkplein nog wat stonden te klasjeneeren en d'eerste Zondagssigaren den Meiliemel in te blazen, dan kwam ons pastoorke tiaar aangedribbeld. En achteraf begrepen we, kwam ie bedanken veur de blommen. Och ja, zoo is ie. Wat g'aau Onslievrouwke doet, aan de Meikoningin, dat doet ge aan hum! En zoo ben 'k dan eindelijk gekomen op m'n veuniemen van deus heele maand, om nog 'ns iets te zeggen van den Mei. Van de maand van Ons lievrouwke Op den oogenblik zweeft ze, op 'nen wolk van blommendons, overgoten mee den tintel van gouwen kèèrsenlicht, daar in ons kerkske, waar tien bloei van Mei al gekropen is over de trejen van d'altaren, naar den zoom van Keuren blaauwen mantel. 'Nen schuim van rhododendrum, van hortensia, van violen hebben we gebrocht aan Heur voetekes. En deur heel deuzen kleurenboekee slingeren de sprankels van wel duuzend rozenhoeikes, alles gegroeid en gebloeid in den èèrde en in de harten van El venhout. Ja de Mei! Hard was den winter weer. Eu somber de tijen. Maar uit 't „ilooiste" hout is den bloei weer gebroken. Maar in de geurende blommen- wolk van daarsjuust leeft weer goeie hoop, opgehan gen aan de rozenhoeikes, die tusschen den blommen- schuim verscholen zijn Kier in den huis staat 'nen zonnigen rust, gelijk den fonkel in m'n barasteenen pijp. 't IJle windeke kroezelt koel in m'n sokken, hier onder de tafel. 'Nen gezegenden Meidag, deuzen Dag van 's Heeren Hemelvaart. 'Nen dag als 'nen blossemtak, zoo schoon, zot» vlokkend van wit blommenschuim, zoo rein, da'k 'in alleen aanraken wil mee 't licht van m'n oogen. 'Nen dag lijk 'nen blossemtak, waarop de zon gesprenkeld ligt lijk pèèrlenden daauw. 'Nen blom- mentak van den Meimaandboom, zoo is deuzen dag, waarvan tien zoeten blommengeur wordt wegge dragen op 't ragdunne windeke, dat deur tien buiten fliert. En over alles blankt den klèèren dag van deuzen Hemelvaart in 'n schoonheid, die 'k mee deus groffc potlood nie benaderen kan. En daarom, amico: Veul groeten van Trui, Dré 111 en als altij gin liorke minder van oewen t.a.v. DE ft ULVENHOUT, 22 Mei 1941. Amico, De Mei blossemt deur den buiten. Vlinderteere blomblaaikes flieren rondomme lijk glanzenden confetti, gestrooid in 't stoeigrage windeke, dat gin- nen rust ként. Trui's blommenhoveke ligt daar even bezijen den zongespikkelden schaduw van den noten- leer, in éénen bonten hlt>ei van tie teere tinten van Mei. Ah! Daar is ze fier op, m'n goeie wijf, op heur bloinhofke. Stijf, stram als den ouwen dag heur mokt, ze kan 't nie nalaten te hovenieren op'tstukske grond tiaar bezijen op den erf, dat gaandeweg Trui's onvervrimdbaren eigendom wierd. Daar kan hier zelfs de kat van meepraten, die ééns van d'r leven zóódanig bij den stèèrt uit de blommen is gesleurd, dat ze tie smoor heeft gezien aan alles wat op 'n blom lijkt. Sinds dieën oogenblik, dat ze in den letterlijksten zin van 't woord „in tien rug wierd aangevallen" en den mestkuil opgeslingerd - Trui doet de dingen nou eenmaal nie half - sinds tlieën oogenblik wierd hier in den huis nooit meer gesproken over „de kat haren stèèrt", maar van de „kat haar handvat". Neeë wat dat blommenhoveke aanbelangt, liee de kat gin stripke veur op mij. Want als ik maar 'ns gebukt sta over de blommekes, dan komt ze kwansuis naast me staan. En zoo is 't me éénen keer gebeurd, als ik m'n hand naar 'n blom uitstak, dat ik op onverwachte manier zoo'nen steuvigen douw teuge m'n ribbekast kreeg, da'k van de been gong en over den erf rolde. Ja, ze is fier op 'r lioveke! En als ge ooit 'ns hier komt op de stee en ge wilt 'n goeie beurt maken bij Trui, bepluim dan heur blommekes. Maare. pluk We plaatsen hier nog enkele jota's can het tjiuede. internationale Can berg -criteriumte- Valkenburg ver reden en gewonnen door den Maastrichtenaar Jac. Seyen. Het peloton op den beruehten Cauberg, die zestienmaal werd „genomen" er gin af veur oew knoopsgat, want ik staai veur de gevolgen nie in, man. Ze zit op den oogenblik in de kerk. ter gelegenheid van Hemelvaart. En zoo is deuzen oogenblik mee 'n sclierke geknipt om 'nen brief naar oe weg te schrijven. Daarstraks, als ik uit de kerk kwam, wachtte ik op den Fielp. 'k Moest 'm cfkes hebben. Daar kwam ie aan, hoog en breed boven alle kerk gangers uit en onder den lioogen hoed vanweuge den bijzonderen feestdag. Allee ge zijt. collectant, of ge zijt 't nie! En den bakker houdt wel van 'n bietje decorum. En wij We nemen hum dat nie kwalijk, integendeel! Want den Fielp is zooveul als 't feeste lijk weermanneke van Uvenliout. Aan zijnen witten voorschoot, glanzend gesteven jaske en den bolhoed kunde zien, dat 't Zaterdagavond is! Net zoo goed, als ge aan 't vuil worden van z'n bakkerscostuum kunt bespeuren, dat de week alweer flink opschiet. Gaat ie op den middag blinkend-geschoren, omlei den bolhoed en in colbert, mee 'n groote sigaar in den kop over den weg. dan wacht ons den anderen dag 'n leutig stuk in de krant, want dan is er Raads vergadering! En daar vliegen de spaanders wel 'ns af. Vooral als 't teugen den Fielp gaat, want hij gift gin kamp. Veural nie teugen den burgemeester, die in den Fielp meer 'nen concurrent ziet dan 'nen medewer ker. Neeë den burgemeester bakt nie, lijk den Fielp, maar den Fielp hee op Ulvenhout nou eenmaal 't meeste te vertellen. Want. en dat wéten wij, hij hóudt van ons durpke! Hij is er fier op, werkt er dag en nacht, veur, zoogaauw ie gereed is mee den oven Daarom: als wij hum zoo 's middags over den weg zien gaan, achter z'n groote sigaar, dan hebben wij al stillekes plazier in de krant die komen gaat mee ons raadsverslag. Ja, ja, daar kwam hier al zoo iets kijken, toentoen de annexatie nog deur 'n liandsvolleke durpspolitiekers wierd behandeld. De spaanders vlogen in de rondte! Maar ik wil maar zeggen: aan den Fielp z'n „uitmonstering" kunnen wij zien, wat er veur ons, veur Ulvenhout, veur de kerk aan de hand is! Hij is ons feestelijk weermanneke. Daar kwam ie dan aan, liooggehoeid, weer dig, sjuust of ie den dag van Hemelvaart op gank gezet had. „Ahden Dré!" „Mergen, den Fielp!" Ook den Jaan kwam afgezet, mee den Blaauwe, ge wit, de twee opa's! Ze waren wat aan den seer- jeuzen kant. „Fielp," zee den Jaan, „ge zult vandaag of

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10