OUDE GEBOUWEN MAASTRICHTS Wordt de Bonnefantenkazerne kunstnijverheidsschool Het oude, altijd nog imposante gebouw der kerk van de Zusters van het H. Graf (Sepulchrienen), aan de Ezel- markt te Maastricht, kan mét het klooster bogen op een bewogen geschiedenis. De historie dezer bekende gebouwen, die in den volksmond steeds de Bonnefantenkazerne worden genoemd, komt neer op het volgende: Oude sternen, bij het gebouw. in schilderachtige groepeer!nq. De nog steeds indruk teek kende voorgerei der Sepulehrienenkerk non tie Ezelmnrkt te Maas tricht. <Eit;en opnamen) De achterzijde van het gebouwdie de /linke ruimte goed weergeeft. Op de binnenplaats der Bonnefantenkazerne, waar licht en schaduw een wisselend spel spelen, liechts: Een aardig doorkijkje op oud- Maastrickt. uit de kazerne. In de 17e eeuw werden kerk en klooster op de bouwvallen van een oude ver sterking opgetrokken. De oorspronkelijke bouwwerken zijn echter door brand verwoest. In 't begin der 18e eeuw herbouwde de bekwame architect Gilles Doyen de complexen in een fraaien en degelijken stijl, waarvan nog de indrukwekkende voorgevel getuigt. Circa honderd jaren lang bewoonden bovengenoemde zusters het klooster. In Napoleon's tijd werd het klooster opgeheven en de kerk tot kazerne ingericht. De Bonnefantenkazerne ontleende haar naam aan de zusters van het klooster, die ook wel „Les bons enfants" werden genoemd. De militairen kregen later een betere huisvesting en zoo bleven de gebouwen ongebruikt staan en werden geleidelijk rijp voor den slooper. Maastricht is echter zuinig op zijn oude, historische gebouwen en laat het zoover niet komen. Daarom werd een bestemming gezocht voor kerk en klooster. Nu is het zeer waarschijnlijk, dat de Maastriclitsche kunstnijverheidsschool er in gevestigd zal worden, na den ombouw volgens de plannen van ir. M. Klijnen en ir. Jos. Muré. Bij een goede renovatie en een practische inrichting zou deze school daarmee zéér gehaat zijn. Zij is thans gehuisvest in overdekte speelplaatsen, een noodgebouw en enkele kelders van scholen! Ondanks deze bekrompen behuizing bloeide de school, die vele toegewijde en begaafde leerlingen heeft en had. Mogen de plannen spoedig werkelijkheid worden. Er blijft dan een historisch bouwwerk gespaard, dat tevens nuttige diensten bewijst aan cultureel Maastricht

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 20