HET HART VAN SYRIË De oudste stad ter wereld een tuin in de woestijn politieke leven der Mohammedanen een vruchtbaar dal gelegen het lag op een kruispunt van handelswegen, die door dorre landen voerden, het was éën reusachtige oase, die tevens de poort vormde tusschen oost en west. Zoo werd de stad zoowel voor de Bedoeïnen der woestijn als voor de Syrische boeren een centrum, waar ze de weelde vonden, die hun in hun dagelijksch leven ont zegd was, terwijl de kara vanen hier hun dool vonden na een tocht vol ontbering over de droge zandvlakten. Damascus was onder de Assyriërs reeds een belang rijke stad, als Timasku wordt het door de Egypte- naren vermeld en ook in den bijbel komt de naain voor. Maar het kwam op vele wijzen tot bloei tijdens het Perzische rijk, het werd een vooruitgeschoven post van dit reusachtige impe rium, en hier kwam de Perzische beschaving in aanraking met die der Grieken en Egyptenaren. Voor de Romeinen en ook voor de Byzantijnsche kei zers was Damascus een grensplaats, die, hoe bloei end ook, toch nooit het belang kon hebben van de hoofdsteden, maar in economisch opzicht ging het de stad steeds beter, handel en industrie bereik ten een ongekende hoogte: vooral het staal en linnen werden beroemd en zelfs in onzen tijd spreekt men nog De fruitkoopman op de markt in Da mascus bedient zijn klanten. met eenigen eerbied over damast, terwijl een ridder in de middeleeuwen zich niet op zijn gemak voelde als zijn zwaard, dolk en wapenrusting niet van Damascener staal vervaardigd waren. Toch is Damascus in de eerste plaats de stad van den Islamde Islam heeft deze ongetwijfeld be langrijke stad niet alleen veroverd, maar er hot centrum van hot Panorama van Damascus, „de geur van het paradijs"het „aroma van alle schoonheid op aarde' Damascus, de residentie der Omayaden, het hoofdkwartier van Saladin in zijn oorlogen tegen de kruisridders, van drie kanten door bergen omgeven, doortrokken met koele bergbeken, die rond om de stad de weelderigste boomgaarden tot bloei brengen, Damascus, het summum van alle paradijsheerlijkheden voor den Arabischen dichter, ligt voor ons gevoel in een raar uithoekje van onzen aardbol, achter een hooggebergte verscholen, zoo- dat de toegang naar zee tamelijk lastig is, aan alle kanten omgeven door kaal land, dat weinig waardevols voortbrengt. En toch is liet Ontstaan van een stad op (leze plaats wel te verklaren; Damascus zelf is immers in Damascus wordt bevloeid door de Barada, een rivier met rood water, die, verdeeld in duizend kanalen, hel water levert voor den gordel van groen, voordat zij zich in de woestijn verliest. De nauwe hoofdstratenvan Damascus zijn overdekt met op staken gespreide zeilen oen de wandelaars tegen de al te felle zon te beschutten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 26