e?c esc In Syrië is de zijdeteelt een der voornaamste talken van nijverheid. De kunstzijde-industrie is echter een groote concurrente, zoodat in de laatste jaren de handel in dit natuurproduct begint te kwijnen. A - j. Zooals in vele zuidelijke steden moet men in Damascus geen prachtige gevels zoeken, die van de straat af te zien zijn. Damascus heeft een zeer gemengde bevolking, hetgeen, gezien de geschiedenis der stad, niet te verwonderen is. Ken huis in de Koerdische wijk. dedigers van hot Mohammedaan - sche geloof, koos zijn hoofdkwartier in Damascus en vorsloeg de Fran kische ridders in den beslissenden slag van Hattin bij Nazareth in 1187. De dappere sultan werd in de stad, waarvan hij een basis voor zijn operaties gemaakt had, begraven. Eerst de handel, dan de be schaving, daarna de strategie: zoo verloopt de geschiedenis van Damascus in drie woorden. Tijdens de vele eeuwen van haar bestaan hoeft de stad alle stadia gekend, welke'n plaats groot kunnen maken De binnenplaats van de beroemde in de wereldgeschiedenis; na Saladin bleef echter alleen de strategie over, de Mongolen en Turken beschouwden de plaats alleen als onmisbare vesting, doch verwoestten overigens alles wat handel en be schaving in den loop der jaren hadden opgebouwd. Nog had de stad zich wellicht uit haar verval kun nen opheffen, wanneer niet na de ontdekking van Amerika eenige eeuwen lang de aandacht der vol ken en de-gebeurtenissen der wereldgeschiedenis zich van de Middellandsclie Zee, de oude wereldzee, had den afgewend en verplaatst naar den Atlantisclien Oceaan. Maar opnieuw is thans de Middellandsclie Zee haar oude rol gaan spelen in de worsteling van de volkeren, en daarmee krijgt ook Damascus opnieuw een belang en een faam. Omayaden-moskee met prachtig bewerkte pilaren. (Foto'v Alliane De bron op de binnenplaats der Omay aden-moskee, een der beroemdste heiligdommen van den Islam. van gemaakt. Hier aanvaardden de ongeletterde woestijnbewoners de erfenis der klassieke bescha ving: de philosophische, aardrijkskundige en tech nische werken der oude Grieken werden in bet Ara bisch vertaald. Doch de leerlingen werden leermeesters en weldra namen de Arabieren een eerste plaats in onder de beoefenaars der astronomie, mathematiek en geogra- phie. Damascus werd het centrum der Arabische beschaving, de residentie der Omayaden, de eerste kaliefen, bier bouwde men universiteiten, hier ook ontstond de eerste groote moskee, van Damascus uit begon de Islam de wereld te veroveren. Na de verplaatsing van het hof der kaliefen naar Bagdad verloor Damascus zijn groote beteekenis als centrum der Arabische beschaving, doch éénmaal nog zou bet beteekenis krijgen als militair steunpunt der Mohammedaansche wereld tegen de kruisvaarders. Op het oogenblik, dat deze laatsten op het punt stonden de twistzieke en elkaar vijandige sekten van den Islam den laatsten slag toe te brengen, vereenigde Saladin voor het laatst nog eens de fanatieke ver-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 27