LICHT, LUCHT EN GEMAK !WK,mm* tot verbeterde volkshuisvesting in Amsterdam'West in de arbeitlerswoning De wasch komt dus niet voor de gespannen, zoodat de buren er leker niet zal spijten. door een deur gescheiden van het „werkbalkon bovendien zijn de wasehlijnen dwars op i 51 het volle gezicht op hebben, hetgeen hun station, bank of raad huis, die zelden of slechts door 'n bepaal de categorie menschen regelmatig bezocht worden. Grootendeels is deze „tegenzin" te wijten aan het voor oordeel, dat zulke wo ningen „toch allemaal gelijk zijn" en dat technische verbeterin gen alleen voor den technicus belang heb ben. Toegegeven, 'n mooi, monumentaal gebouw maakt meer indruk dan een eindelooze rij van dezelfde woningen, doch nogmaals, daar wonen wij niet in. En de verbeteringen, die wij in andere huizen zien, kunnen, als we er zelf oog voor hebben gekregen, toegepast worden in allo nog te bouwen huizen. In vroeger eeuwen Voor velen is het probleem „volkshuisvesting" een vaag, voor anderen een droog en tech nisch vraagstuk, waarin men zich liever niet verdiept, omdat men er toch nooit achter komt, voor derden een kwestie van geld: dit blok mag zooveel kosten als die en die huren ervoor betaald wordendoch de meesten van ons hebben er nog heelemaal niet aan gedacht, dat zoo'n pro bleem bestond. Voor hen bestaat een huis uit een zitkamer, een aantal slaapkamers, een keuken en een veranda en daarmee afgeloopen. Een duur hius is mooier en grooter dan een goedkoop huis, dat is nu eenmaal zoo en als een goedkoop huis leelijk is, komt dat omdat men weinig huur betaalt. Aan dit alles valt weinig te veranderen Jaren lang dacht niet alleen de leek, maar ook de huiseigenaar of do gemeente er zoo over en het resul taat van deze „ge dachten" of liever gebrek aangedach ten zien we in vele wijken der groote steden, zelfs in de tuindorpen aan den rand ervan, hoewel Voorbeeld van een woon balko n aa n. de straatzijde, waar de bewoners druk ge bruik van maken. Het balkon is voor de slaapkamer ge legen, doch uit de woonkamer bereik baar. II et uitzicht op strtiat uit de woon kamer wordt hier door dus niet be lemmerd. deze als „plan" reeds 'n stap in de goede richting beteekenden. Het is eigenlijk heel gek, dat de Nederlander, die zich in het algemeen interesseert voor architec tuur, tot voor kort niet de minste aandacht aan zijn arbeiderswoningen heeft besteed. De huiseigenaar niet, de overheid niet, maar de arbeider, de bewoner zelf, evenmin. En zelfs nu nog ziet men drommen menschen Zondags optrekken naar een nieuw station of een raadhuis, een fabriek of zelfs een bankgebouw, terwijl diezelfde drommen de aan den eenen kant gemakkelijker te waardeeren, immers meer in het oog springende verbeteringen aan woningcom plexen negeeren, afgezien nog van 't feit, dat een woning den spreekwoordelijk zoo huiselijkeu land genoot toch meer aan het hart moest gaan dan een Menige winkelstraat doet rommeligaan doordat de waren en emballage alsmede de vervoermiddelen dikwijls een groot deel van den dag buiten blijven staanzij versperren het verkeer en hinderen de voorbijgangers. Men heeft een oplossing trachten te vinden door overdekte bergplaatsen achter de winkels te bouwen. Het verschil in het stadsbeeld zoowel voor de voorbijgangers als de bewoners is op bovenstaande foto's duidelijk te onder scheiden. Op de eene ziet men een straat, met breed trottoir doch vol kratten, terwijl op de andere een rustige achterstraat te zien is, waarop de bergplaatsen uitkomen. Men lette tevens op het verschil in achtergevels vanbeide woningblokken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2