BRIEVEN VAN DEN DRÉ 10 UL VENHOUT, 5 Juni 1941 Amico, Pinkstertij! Den buiten is op z'n schoonst, non! En als ik 's mergens in de velden koom, als de zilveren koelte van den nacht nog daauwt over de akkers, dan begint al rap het witte goud van den nuuwen dag te laaien en te vlammen aan den kim, waar overheen den dag op d'eerde vloeit lijk over den rand van 'nen vollen bokaal. 't Loof, op vollen wasdom nou, besprankeld mee de zon uit puren Pinksterhemel, flonkert aan 't wiegende hout, beklonterd mee den witten bloesem, in stil beweeg deur de klèèrte van deus waterblanke tij. Hooger rijst 't zonneke uit den gouwen bokaal. En d'eerste zonnepieken schampen langs 't koren, 't Blaauw van de korenblom begint open te gaan. 't windeke scherlt deur de liooge stelen, dan gaat de zon z'n klodderkens goud morsen in 't spulsehe graangewas. Den daauw pèèrlt op m'n sokken. Fluweelen stilte hangt over de wTaereld. Niks is te hooren dan 't windgerucht in 't vezelend koren. En altij rijst de zon hooger van den ender af. die weg- nevelt in 'nen poeier van lichtend stuifgoud. 't. Is Pinkstertij Zoo was 't plazierig aan den arbeid gaan van den mergen. Maar 'n uur later stond 't zweet in m'n klompen. Dan ben ik wat nuuwe groentes gaan uit doen veur m'nen wagel en als Krist Stoffers, onzen kuster, den tweeklank klepelde veur 't Miske van meneer pastoor, dan plukte-n-ik den natten kiel van m'n vel, schupte de rest van m'n kleeren onder 'nen wilden heester en 'k nam 'nen duik in de blaauwe Mark, die koel was lijk puren daauw. 'k Zwom onder den schaduwboog van 't bruggeske, waar ik stillekes dreef, deinend op 't water lijk den groenen schottel van den waterlelie, om zoo de koelte te laten trekken deur m'n vel, tot in m'n kokend bloed, 'k Had kunnen slapen zoo, op deus koele bed van liemelsblaauw Alle moeiheid trok uit m'n lijf, niks dan honger bleef over! 'Nen zwaluw schoot onder 't brugske deur. Dan kreeg ik weer zin in beweging, dook naar den witten bojem, mokte 'n lankzame „glijvlucht" naar boven en voelde, onder water, 't zonneke aankomen op m'n koele vel. En nou 'n bordvol èèrebeesjes, docht ik, onder water nog. Zoóda'k 'n paar minuten later, toen 't consecratieklokske drie keer klepte 'k had 'n kwartier gezwommen dus rap op huis aangong mee m'nen vollen kruiwagel bedaauwde, bros-versclie groentes. M'nen kiel was weer droog, m'n vel koel, den zonnebrand uit m'n oogen. En 'k had 't gevoel van sjuust uit de bedstee te zijn gestapt. Zoo 'nen duik in 't blaauw van den hemel eigens, allee, da's nou den daauw veur den moeien mensch! En als ik efkes later'mee m'n Trui en de jonge gasten aan d'èèrebeesjes zat, sjuust geplukt achter den erf, dan was donzen zomermorgen van zwaren arbeid, van 'n liemelsblaauw bad en 'n papbord vol van bloedrooi, sappig fruit, dan was deuzen zomer- mergen den gouwen bokaal waaruit ik 'm had zien vloeien, meer dan wèèrd! 't, Was 'nen mergen deur Onzen Lieven Heer over d'eerde geschonken tot plazier en tot geluk van al Zijn schepsels - ginnen vorst, ginnen errnen sloeber uitgezonderd! 't Is Piukstertij 't Midden van den dag heb ik deurgebroeht in stad, mee den groentenwagel, maar den avond zit ik hier onder m'nen notenleer deus briefke te potlooien. onderwijl Trui heur fulliton en d'advertenties leest. M'n kruikske dubbel-garste, da'k van den mergen aan 'n touw in den waterput heb gehangen, staat op tafel en d'ondej-gaande zon fonkelt in m'nen pint, of 't gevuld is mee 'nen brok gesmolten avondgoud! Den maerel op den schouw van ons liujs sclialmeit zijnen avondzang over 't durp, zoo schoon, dat zijnen gorgel soms koud over oewen rug titst. Den dag was zwaar. Werm. En 't. is nou of de gloeiing aan de luchten hangt. Zoo groot als 'n wagelwiel, ros als 'n sintelvuur, zoo drijft de zon al zinkend deur de schepping. Rosser, rooier, bloedrood op 't lest, zinkt ze in den peersen ender. Den maerel fluit ze achterna. Wolkentorens, die stille staan teu gen de groenpeerlmoeren locht, zijn ros beschenen van den vuurgloed, die nog nasmeult daar in dat bloeiend zonnewonder. Dieper, dieper zinkt de zon als 'n zware blom, die moei van beuren stengel buigt. Dieper zinkt ze weg, smeltende deur den ender, die deurschijnend is als 'n kerkraam. Den zingenden maerel mokte Trui attent op dieën rossen vuurpoel aan 't westen. En kleintjes tuurt zij zwijgend naar deus scheppingswonder. Dan trekt 'nen zwerm vogels huistoe. De bosschen in. Daar zijn nog anderen, dan Trui en ik, die den zomerdag zagen versineulen. Want van verre, ge dragen op 't avondwindeke, komt aangezoemd den harmonikamuziek van den Blaauwe. Die zit, denk ik, op z'n hukken veur den huis, tusschen Aantje en de kinders, te fantaseeren op zijnen trekzak, die nou klinkt als teer orgelspel in de kathedraal van Gods schepping, waarin sjuust 't licht uit de lxooge boogramen bluschte, mee 'nen lesten schijn op den vuurrooien mantel van God den Vader Zoo was den avond op ons durpke. Trui zit nog altij te zwijgen. Maar ze heeft, daarveur veul reden. Want, ten eerste: ik mot schrijven, ten tweede: zij is doodmoei, ten derde: ze is weggesoesd, mee den vuurrooien mantel uit 't kerkraam nog in heur oogen. En misschient mee nog 'n vleug muziek in 't zielement van mijnen kameraad, van den Blaauwe, die daar wijerop, lijk den maerel op den schouw, den glorieuzen zomerdag te bezingen zit mee 'n hart dat vol vap dank is veur deus sclioone tij van Pinkster. En in m'nen geest zie ik, hoe Aantje den Blaauwe zjjn kruikske leegschenkt, lioe zij lieuren Blaauwe „smeert", want Aantje hóüdt van muziek. En van beuren Blaauwe! Ja die twee hebben 't. aan malkaar getroffen! Maar nou schei 'k er af. eul groeten van Trui, en als altij gin liorke minder van oewen t.&.v, DRÉ (Eigen opnai

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10