DODEKMESOS..,,, twaalf eilanden Eertijds bolwerk van Europa ué Een der mooiste poorten van Jthodcsuit den tijd van de unie van St. Jan. Eigenlijk zijn het er dertien, nl. Rhodes, Cos, Kalymnos, Leros, Nisyros, Telos, Syuic, Khalke, Astypalaia, Karpathos, Kasos, Patmos en Lipsos, maar omdat de naam Dodekanosos al in de negende eeuw voorkwam (do twee eerste en 't laatste eiland hoorden er toen niet bij, maar wel Nikaria en Castellorizo), heeft men het maar zoo gelaten, niet uit. bijgeloof dus, maar wegens de traditie. En vooral het voornaamste eiland, Rhodes, waar men onmiddellijk aan denkt, indien men over den Dodekanesos spreekt, is zoo vol van „traditie", dat het een prachtig décor f Een wer van zetl- zou vormen voor een historische film. schepen in de haven In de oudheid was de hoofdplaats van het ran /thiol es. Op den eiland, eveneens Rhodes genoemd, 'n belang- achtergrond mule res- rijke havenstad. Aan den haveningang stond tingwerkvn. JJuüsehe gebouwen uit den tijd der kruistochten naast Saraeeensche huizen op Rhodes. toen de beroemde Colossus van Rhodes, een koperen standbeeld, dat tot de zeven wereldwon deren werd gerekend. Het beeld stond, naar men verhaalde, zoo, dat de schepen met volle zeilen tusschen zijn beenen kondon doorvaren. Het zou tweeëndertig meter hoog geweest zijn en toen hot in 672 n. Chr. „voor afbraak" verkocht werd, zou de koopman zeshonderd kameelen noodig gehad hebben om al liet koper te vervoeren. In den tijd der Romeinen was Rhodes een beroem de badplaats, die o.a. door Caesar, Cicero eu Tiberius bezocht werd. Van 1309 tot 1523 vormde de stad liet hoofdkwartier van de Jolianniter- Een moderne wijk van Rhodes.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 14