ALLEN KAY HEY AERZAI De heer van der Hoef te Zeist heeft zich toegelegd op het verzamelen van allerlei soorten pijpen. zekei eens gesel is do dragi de zin d hist- lenis n de ve die- de [vallei lijksc even, de gi lieden glas, dronl leze d vadei it van denis Doch is dez gesch vorscl wel v meer verza liaw.lt en t.a; De heer Geytenbeek te Amster dam heeft een groot aantal ver schillende vliegtuigmodellen ver vaardigd, die samen een geweldige verzameling vormen. Het verzamelen van autonummer platen vergt veel energie en vooral ook tact! Men moet n.l. den eigenaar van den auto er toe brengen zijn nummer af te staan als hij het niet meer noodig heeft of dit te ruilen. Eigenaar van deze collectie is de heer Stoel He Utrecht. Ook bierviltjes ver zamelen is op het eerste gezicht nogal eigenaardig en de eigenaar van deze collectie zal dan ook geen wetenschappelijke waarde aan zijn liefhebberij toekennen. In lucifersmerken vindt men heel wat verscheidenheid. Dat kan u de lieer Huk lm, tl etsen verzameling, een collectie van historisch waarde volle voorwerpen, van porselein, van oude wapens, van Japansche prenten, schelpen, desnoods post zegels, daar kan ik nog inkomen, maar doodgewone gebruiksvoorwerpen of zelfs dingen, die je heelemaal niet kunt gebruiken, wat heb je daaraanf Wat heb je aan oude kranten, aan fleschjes, aan pijpon, aan autonummerplaten, aan lucifersmerken, vliegtuig modellen, asclibakken, klokken, fietsen, gapers, vloerkleedjes? Het merkwaardige nu is, dat alle voorwerpen belangwekkend worden, zoodra men er maar een groote verscheidenheid van heeft. Het materiaal, de ouderdom, de afwerking, het land van herkomst vormen samen een bron van studie en dwingen den verzamelaar onwillekeurig zich op een breeder arbeidsterrein te begeven dan alleen het domweg bij elkaar zoeken van de afzonderlijke, stukken. Wil hij niet gauw genoeg van zijn liefhebberij krijgen, dan moet hij verstand hebben van de voorwerpen, die hij zoekt, hij krijgt hierdoor een warenkennis, welke ver uitgaat boven die van een niet-verzamelaar, hij komt spelenderwijze op de hoogte van aardrijks kundige en historische gegevens, hij wordt soms een uitstekend bioloog of oudheidkundige, ja zelfs een goed technicus. Elk ding wordt gemaakt en gebruikt, liet komt ergens vandaan en het gaat ergens naar toe, liet is er vroeger al geweest of het wordt niet meer vervaardigd en elk ding vertegenwoordigt ook in Over den smaak valt niet te twisten: een man, die nooit gehengeld heeft, weet niet met welk een spanning een visscher naar zijn dobber zit te turen, terwijl hij uiterlijk onbewogen aan den kant van het water zit, een niet-rooker beseft niet hoe plezierig het is zoo bij tijd en wijle een geweldige rookwolk uit te blazen en iemand, die niet erg sportief is aangelegd, begrijpt geen steek van al de jongelieden, die hun tijd verknoeien door hard achter een bal aan te hollen. Zoo is het ook met verzamelen: je moet het zelf doen om je in te kunnen denken, wat een rasver zamelaar voelt, als hij een van zijn kostbare stukken in zijn handen houdt of met voldoening zijn vol ledige collectie bekijkt, alleen een rasverzamelaar acht den dag, waarop hij een belangrijke nieuwe aanwinst als vreedzame zeeroover naar zijn schat kamer sleepte, belangrijker dan het oogenblik, waarop hij salarisverhooging kreeg of zijn vijftigsten verjaardag vierde, alleen een ras verzamelaar heeft den gepasten trots van een bij uitstek deskundige, als hij een „leek" op het gebied van verzamelen geduldig uitlegt, wat er nu eigenlijk voor interessants aan zoo'n collectie is, waar hij zooveel moeite voor gedaan heeft om haar bij elkaar te krijgen. Oppervlakkig beschouwd zou men denken, dat een verzamelaar een min of meer heb berig man moet zijn, die steeds naar uitbreiding van z'n bezit verlangt, doch niets is minder waar: een verzamelaar is in de eerste plaats een tevreden menseh, hij is altijd aangenaam bezig met iets waar liïj van houdt, hij om ringt zijn schatten met teedere zorgen, poetst ze op en stoft ze af, plakt ze in of scheurt ze uit, zet ze neer of tilt ze op, kortom men heeft geen kind aan hem. Nu ja, zegt de mail, die dit alles toch een tamelijk kinderlijke grap penmakerij vindt, 'n schilderijen-of

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 16