Krachtige bestrijding der rachitis te Rotterdam Vitamine D voor 15.000 kindertjes liet lepeltje olie met vitam ine D wordt de Dc benaming „rachitis" stamt van het Grieksehe woord „rachis", dat ruggegraat beteekont. Onder rachitis wordt Engelsche of kinderziekte verstaan, die bet. beendergestel aantast en vergroeiingen en mis vorming ten gevolge beeft. De verdienstelijke, belaas onlangs overleden directeur van den G. G. en G. D. te Rotterdam,-dr. J. E. Peisser, ontving van diverse zijden ongunstige mede- deelingen, omtrent het veelvuldiger voorkomen van rachitis. Hij nam spoedig maatregelen ter bestrijding van deze gevreesde ziekte en werd daarbij vooral bijgestaan door dr. J. Jonxis, kinderarts aan bet Zuiderziekenhuis. Na het overlijden van dr. Peisser is dr. Jonxis krachtig voortgegaan met het nemen van maatregelen. En thans is reeds een flink begin gemaakt met. het toedienen van vitamine D aan kindertjes van 6 tot 24 maanden, waarvan het aantal te Rotterdam op 15.000 wordt geschat. Op de consultatiebureau's voor zuigelingen wordt aan elk kind een lepeltje olie gegeven, waarin 7 mg vitamine D is opgelost. Twee maal per jaar zal de toediening geschieden. Men hoeft niet bevreesd te zijn, dat de krachtige dosis schadelijkegevolgenzalheb- ben. Bij dezuiverlieid vange- lialte dervitamine, zooals zij in ons land wordt vervaar digd, mag dit volgens de medici worden uitgesloten. Vitamine D brengt hier dus een prachtige uit komst voor de baby's. De groote portie, die het kind thans krijgt, is voor ge- ruimen tijd voldoende. De ingenomen vitamine stapelt zich als 't ware in het lichaam op en wordt ge leidelijk verbruikt. De kosten van een en ander, die niet erg hoog zijn men schat ze op circa 6000 gulden —worden gezamenlijk gedragen dooi de gemeente en de zieken fondsen. De beter gesitu eerden betalen een kleine vergoeding. We hoeven niet te betoo- gen, dat met deze nuttige maatregelen een groot en landelijk belang wordt ge diend. kleine toegediend. Door de af deeling Bevolkingwerd voor de geneeskun dige contróle een kartotheek samenge steld met de namen van de Rotterdam- sche babie's, wélke na 1 Jlei 19-39 ge boren zijn. Bij den dokter. De baby schijnt het niet onaardig te vinden! In de gemeente-apotheek worden tal van jleschjes met vitamine D gevuld. Vóór de beha n deling op het consultatie bureau weegt men de kinderen. (Eigen opnamen)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 23