Een verwaarloosd pand wordt monument De vereeniging Hendrich de Keyser 99 op de bres voor het Nederla n dseh stedenschoon De vereeniging Hendrick de Keyser" stelt zich ten doel het behoud van onze oud-Nederlandsche, zoo bij uitstek fraaie bouwkunst en wil tevens de belangstelling voor de instandhouding daarvan zooveel mogelijk wek ken. Zij heeft ruim tachtig gebouwen aangekocht en voor het grootste gedeelte reeds gerestaureerd. Deze zijn verspreid over meer dan dertig verschillende gemeenten. Voor onze lezers, die wellicht veel van deze vereeniging gehoord hebben, doch niet precies weten hoe hier in stilte gearbeid wordt, hebben wij enkele gegevens en foto's, ons door de vereeniging ter beschikking gesteld, aan het gedenkboek ontleend. Alen vindt hierin wellicht aanleiding zijn steentje bij te dragen tot het grootsche doel, dat deze zoo door en door Nederlandsche instelling nastreeft. Ncuiyerstraul G te Gouda. Laat-gothische gevel wit hel begin der zestiende eeuw. of drie sterretjes in de reis gidsen staan aangeduid. Daarvan telt ons land er niet zoo veel. Do St. Servaas te Maastricht, de kathe draal van Den Bosch, do dom van Utrecht, 't grafe lijk paleis op 't Binnenhof, het paleis op den Dam, een Voorstraat. 84 te Den Uriel. -Laat-gothische gevel vóór en na restauratie. Korte Spaarne 23 en 25 te Haarlem. Trapgevels uit het begin der zeventiende eeuw. et moet menig een van ons overkomenzijn, dat hij, argeloos wandelend in zijn eigen stad, niet zijn gedachten wellicht bij een onderwerp, ver verwijderd van de plaats waar hij zich bevond, mis schien in gepeins naar boven starend, plotseling getroffen werd door een beeld van vrede en rust het klare licht der zon uit onzen door regen schoongewassclien hemel fel lichtend op een rood- baksteenen trapgevel, soms weer kaatst in het stille water van een gracht. En hoe kommervol de ge dachten geweest mogen zijn, men voelt zich gesterkt, dit is Neder land, dit hoekje, dat getuigt van onze kalme levensvreugde, die, omdat zij kalm is, daarom niet minder intens be hoeft te zijn, dit hoekje, dat getuigt van den waardigcn levensstijl van onze voorvaderen, die in al hun zin voor schoonheid zich niet te buiten gin gen aan dwaas heden, dit hoekje, dat getuigt van ons merkwaardig klimaat, waar we zoo op schelden en dat goed voor ons is, omdat wij meer dan de zuider lingen naar «1e zon verlangen en er meer van genieten dan do noorderlin gen, dit hoekje dat zoo volstrekt Ne- derlandsch is, dat men het in elke stad kan vinden. Onze steden zijn mooi. Iedereen is het daar over eens. Maar waarom zijn ze mooi? Niet om dat, men er indruk wekkende bouw werken vindt, die met witte letters

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2