BRIEVEN VAN DEN DRÉ 10 - Ulvenhout. 19 Juni 1941. Amico, ZOMERREGEN! Den ganschen Zaterdag was donker. In den vroegen mergen, als ik mee de mannekes 't land op trok, dan suizelde keel den kuiten van 't overdadige water, dat wemelde over de waereld. De donkere loekten kongen laag over d'akkers. Ze flierden, lijk dunnen, zwarten smoor van de enders, zoo wijd ge zien kost. Ze joegen over den donkeren boschkam, over de zwartblinkende Mark, over de zwaarriekende velden en over 't buigende koren. Over ons durpke ook, dat daar stillekes en gelaten verdoken lag achter 't hooge zomergewas en heimelijk scheen weg te drijven onder den donkeren wolkensmoor, in de malsche water- stuivings. D'n Eeker rilde onder z'n natte kieltje, dat mee donkere plekken aan z'n botten begost te kleven. Z'n rattesmoeltje glom De twee wit-versehoten wenkbrauwen piekten fel onder 't gegolfde randje uit van 'n toddeke, dat ooit wel 'ns 'nen deukhoed was gewist. „Koud? Eeker?" „N-n-n-niks korre," trilde-n-ie. Den Dré hoefde-n- ik nie te vragen, die beweerde: ,,'t Zal nou lekker z\jn in de Mark, opa!" 1 „Ja, jonk. Mee zoo'n weer is 't kustelijk zwemmen!" Dan rende-n-ie veuruit, trok onderwijl den kiel al over den kop, knoopte de galgen los en 'n telleke later stond ie, daar in de verte, op de leuning van 't brugske, klaar veur den duik in 't malsche mergenwater, dat daar wegklokt tusscken de boter blommen, de eigele dotters en den wilden zuring. Dunner flierden de loekten uit malkaar. Zwarte smoorrafels trokken uiteen. En daar, waar 'k de zon zocht, dreef 'n melkglazën schijf achter 't dunne wolkenzwartsel. 'n Klèèr, kristallijnen licht glee zachtekens over den natten mergen. D'n dag gong even open; de waereld wierd wij er. „*t Gaat klèèren, baas." „Konkelefoes, Eeker; zie daar, ten westen!" Daar wemelde 't „roet" van regennevels in vage wolkpartijen, dichter, donkerder, torenhoog. „Dit houwen we vandaag, jonk." „Zou 't, ja?" „Jaja, 'k ben zeker." Scherp slisten onze stappen in 't nat gewas langs d' akkerpaaikes. Bp iedere windvlaag rooseh 't hooge koren deur de stille vroegte. Malsch plekte den wester aan oewen natten kop. Dan viel 'nen wolk leeg in vette droppen, die kwakten op 't geblaart; die soms plensden in oewen nek en koud kietelden over oewen rug. 'Nen slag van den kerktoren plompte neer in den zachten droesem van den bojem; zong golvend na, in 't natte Niks; huiverde over oew zielement, dat in dezen milden mergen openstond als 'n witte blom, bepeerld van hemelwater. Dan hoorden we, wijdweg deur 't ritselende water - gewemel, 't zompen van dravende pèèrdenhoeveh. Evenkes stonden we dan verrast. Daar galop peerde Dré III, deur den stagen regen, over den dras van de verzopen wei. We hoorden Bles blazen, den Dré lachen. We hoorden, hoé ie mee de platte hand kletste op de natte huid van 't ongez&alde pèèrd, dat hinnikend genoot van den regengalop, waarbij de hooge biezenknoppen kietelden langs zijne buik. Daar namen ze 'nen breejen sloot, 't Water fon teinde, neeë spóót onder Bles' hoeven Vandaan! Even later gong den sprong over 'n koeienkek en den blinkenden knol zweefde uit, boven den blaauwen doom, die over d'eerde hong. „Da's rijen," fluisterde den Eeker. En z'n lippen, blaauwig van den kou, bleven lachend openstaan naar dieën kostelijken rit deur de malschheid van den versch geschapen regenmergen, waarin mensch en dier, verbrand onder de akkerzon der leste weken, huiliën zoeten zalf vonden veur de moeie huid. „Gossie!" piepte den Eeker! In 'nen grooten boog had den Dré z'n pèèrd naar de Mark gedreven en op 'n plek, waar de stroom ginnen oeverkant heeft, de drinkplots van de runders, daar gongen man en pèèrd in draf te water! ,,'t Is op de wei nog nie nat genogt, Eeker," lachte- n-ik. Zóó was 't. Gulzig geworden naar 'nen over daad van malsch mergenwater trok m'n baaske dwars deur den schuimenden stroom; even zagen wij niks dan den schamp van zijnen rug en de felle ooren van 't pèèrd, dan, aan den overkant kwamen ruiter en pèèrd omhoog uit 'nen vloed van borrelend schuim, dat blaasde en driftig wegdreef op de rap vlietende Mark. Amper op den vasten grond glee Dré III van den natglanzende pèèrderug, joeg den beest dS wei in, mokte eigens 'nen zweefduik verom, schudde 't water van z'n vel, gooide dan kiel en broek aan 't sterke lijf. Den dag kost beginnen! Als we gedrieën 'n paar uren later thuiskwamen na 't mergenschaft, dan was den huis donker. Altij stroomde, wemelde, goot, klaste, motte den regen van de zwarte lochten. Den notenlèèr liet z'n veeren hangen, glinsterenden waterfranje droop uit de kroon, 't Bronoliestel op de plattebuis tooverde 'nen gelen gloei onder de schouwkap. Trui was stillekes. Hoe kost ze nou Zaterdaghouwen mee zoo'n weer.Maar ze zweeg. Wist, wij moesten er deur. Dus den ontbijt was dik in orde. De aardbeien dreven in den suiker, gesmolten in 't bloedrooie vruchtensap Dré III sloeg 'n kruiske, veul te rap, dan dat ze'r in den hemel iets van kosten gewaar worden. Den kwiebus was uitgehongerd. Ik ken dat! Van vroeger! Als ge, na zoo'n zwempartij, na zoo'nen rit, na zoo'n werkschaft én dat allegaar in den pittigen watergeur van den buiten, als ge dan bij Trui komt, die den huis vulde mee den hartigen geur van den ontbijt, dan dan zoude ziel en zaligheid verkwanselen veur 'nen stapel botrammen aan zoo'n tafel! Trui knapte op. Als die heur mansvolk zoo ziet schransen, dan komt ze vaneigens weer op toeren. „Hadden ze mee da weer nie éénen dag kunnen wachten?" klaagde ze plazierig. ,,'t Is sjuust op tijd, Trui!" kwekte den Dré: „Mergen.oem!.Zzondaggü" Enirifeestelijke gelukstemming spaaide-n-ie diep mee zijnen lepel in de aardbeien 't rooie sap liep langs z'n kin! Hah! Als'ge 'm had zien wègrijen, 'n half uur later, naar z'n klanten. Nadat ie de vroegte van deuzen dag opge..vreten had mee bast en pit! Ja z'n kruiske veur den eten was slordig, inaar zoo den dag vastpakken, die sjuust kwam uit den Schepper Zijn handen, zóó die gave aan de bloote borst drukken, als ie 't den nek van Bles dée bij den Oversteek van den Markstroomis 't heidensch om te zeggen,; dat zoo'nen gulzigen rit deur den waterdag 'n dankgebed gelijk is, veur 't lieve leven Pas op! Ik heb eigens dikkels onder den „regen boog" dien 'k trapte uit 't water, als ik te drijven lag in den mergenplas, tusschen de veld- en water blommen, m'nen eersten vaderons van zoo'nen dag den hemel ingestuurd langs den zonnepiek, die uit den dageraad over me kwam. Hah! Als ge mijn baaske had zien wegrijen, de kin ttog klam van 't vruchtensap! En stil gelukkig om.wel om den dag van mergen al! Zoo is 't leven 'n feest bij allen zwaarsten arbeid. Zoo is zelfs den zomerregendag, zoo is zoo'nen dubbelwegenden Zaterdag 'nen dag als melk zoo blank, zoo vol, zoo deugdzaam. „Rotweer," zeeën de klantjes in stad„en wa zal 't mergen weer zijn? 'Nèn pestzondag!" Ik zweeg dan maar. Zee weinig ook van de malsche groentes, want slecht- geluimde slaapkoppen zijn argdenkend en peinzen rap dat genen cent meer zult vragen veur zoo'nen gouw gelen slaaikrop, sjuust uitgedaan uit den mergen, die éénen daauw was Och ja den boer wordt slecht verstaan en ik kan verwonderd zijn over m'n eiges, da'k tóch 't „praten" nie laten kan. Maar daar mot toch iemand zijn, die 't schoone van 'nen regen dag aanwijst. En als de hemel dan tevrejen is mee 'nen boer, allee dan maar! Dan zal 't wel goed zijn. Vol. Veul groeten van Trui, Dré IÏI, den Eeker en als altijd gin horke minder van oewen t.è.v. DRÉ Eén herder en twee schapen l (Eigen opname te Nederwetten)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10