Ifl^R I\ OIRSCHOT RAAKT REASTOELEN.... I fin9&£01 M&&3I Het oude handwerh wordt met ijver beoefend gjjgj j* J ~Kpen stoel is een zitmeubel op drie of vier pooten en voorzien van een rugleuning, zoo luidt de letterlijke verklaring van dit bekende, den mensch en zyn gemak dienende meubel. Zoekt men maar een nadere verklaring, dan leest men, dat de stoel het midden houdt tusschen een krukstoeltje en een armstoel. Deze drie soorten van zitmeubelen waren in de oudheid reeds bekend. In Egypte vervaardigde men den houten stoel, waarover wij het thans, in dit artikeltje, ook willen hebben. In Griekenland en in 't oude Rome kwamen reeds vele metalen en steenen stoelen voor. In het middeleeuwsche meubilair was de stoel van weinig beteekenis. Krukstoeltjes en harde, rechte armstoelen zijn ons uit die tijden bekend. Onder de zitting van die armstoelen bevond zich wel een kistachtige ruimte voor berging van allerlei zaken! In latere tyden (renaissance) waren in Italië velerlei stoéltypen bekenddaar werden óók de klap- en vouwstoeltjes in gebruik genomen, welke typen men van de oudheid had afgekeken. Tydens de 17e en 18e eeuw boden de stoelen meer comfortze werden althans bekleed. Een prachtige stoel was die in rococostijl, vol sier en edele lijnen. In de laatste jaren zijn de stoelen voornamelijk V'.i ilifl In de rugyen van een twaalftal stoelen zijn de bijnamen der maanden gestoten, Links. Slacht maand, rechts: Wintermaand. een fabrieksartikel geworden. Het oude handwerk voor dit product treft men weinig meer aan. In Oirschot echter worden nog stoelen gemaakt met de hand! In dit fraaie en landelijke dorp, waar de oude geveltjes zich schilderachtig scha ren rond den rijk met boomen beplanten Brink, vindt men de oude stoelenmakerij karakteristiek terug. Eeuwen geleden, toen er nog geen sprake was van vernuftig uitgevonden machines, maakte men te Oirschot reeds stoelen. En men maakt ze daar nóg, op dezelfde wijze.met de hand. Men noemt het product: den karakter- stoel, omdat er „pit" in zit en omdat Een sierlijke haardstoel wordt gemonteerd Lindes: J)e laatste hamd wordt gelegd aan een mono gram. Men lette op den praehtstijl van den stoel. het den stempel draagt van den vervaardiger. Men vond in den bekenden Bosschen architect, den heer Valk, die véél doet om het handwerk in stand en in eere te houden en die steeds voor zyn bevor dering op de bres staat, een uitstekenden helper. Onder zyn bezielende lei ding werd een aanvang gemaakt met het vervaar digen van stoelen, die voor negentig procent handwerk waren. Men koopt de stoelen grif, al zijn ze wat duurder Den ouden baas gaat het handwerk goed af. (Ëigen opnamen) dan fabrieksstoelen, en de gebroeders Meeuwis, aan wier werkplaatsen wij een bezoek brachten, kunnen hun vak en hun aanleg weer beoefenen en beleven, zooals het behoort. Deze bekwame stoelenmakers en hun medewerkers gaan van het logische stand punt uit, dat een stoel er is, om op te zitten en zy beginnen daarom met de zitting. Deze is eenigszins uitgehold en heeft aan de voorzijde een richel. Als de zitting gereed is, „bouwt" men den stoel daar om heen. Een teekening wordt eigenlijk niet ont worpen. De bouw groeit vanzelf in het brein van den stoelenmaker. Soms peinst hy dagenlang op een goede conceptie. Als hij zich een juiste voorstelling heeft gemaakt, begint hij met toewyding aan zijn arbeid en verkrijgt al dra een schoon geheel. De leuningstoelen hebben „kappen", die steeds verschillend zyn, doch in één ding overeenkomen, namelijk, dat ze zich nauw aansluiten by den men- schelyken rug. De stoel zit gemakkelyk! Men behoeft niet vele malen te gaan verzitten, alvorens men de goede rusthouding vindt. Het moet zijn, zoo vertelde ons- de meester- stoelenmaker schertsend, of de stoelen hun armen uitbreiden om ons tot zitten te nooden en in die omarming dient men het volle genot te ondergaan, dat het rusten in zoo'n karakterstoel kan bieden. Voor materiaal wordt meestal gebezigd het ge waterde iepenhout, dat zich uitstékend laat ver werken. De warme structuur van het hout, alsook de fyn gebeitelde versieringen, geeft aan het geheel een fraai effect en een eigen karakter, zooals onze foto's toonen. Zoo viert dan in het kleine en landelyke Oirschot het edele handwerk van den stoelenmaker zyn stille triomfen. En dit handwerk kan zeer zeker een goede toekomst tegemoetgaan. H.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 21