Vriendelijk ziet de berg er van buiten uit, met het vruchtbare land, de boomen en huizen De hond heep een eigen grot-woning en richtten zich een primitieve woning in. Vele van deze grotwoningen zijn thans verdwenen of dienen als berg plaats. Eén er van is echter nog intact gebleven en wordt bewoond door de wed. Blanckers. Ze heeft den hoogen leeftijd bereikt van tweeënnegentig jaar. Van haar negende jaar woont zij in de grot, die ze meer dan tachtig „lentes" trouw bleef. De laatste jaren is zij bed legerig, wegens een ongemak aan een harer beenen. Verder is ze kerngezond en zéér levenslustig. Ze kan haar praatje nog goed maken en houdt van bezoek, dat ze dikwijls ontvangt. Héél haar arbeidzaam leven heeft ze ijverig boerenwerk verricht en tuinieren kon ze ook als de beste! Nu ligt ze rustig in haar bed en slaat het leven in haar omgeving met belangstelling gade. Een vrouw helpt met de bezigheden en houdt haar gezelschap. Haar woning, die ze eenvoudig, doch zoo knus moge lijk, heeft ingericht, bestaat uit een lange gang in de rots, waarvan het voorste gedeelte als huiskamer dienst doet, terwijl het achterste deel als bergplaats wordt gebruikt. De twee gedeelten zijn, op eenvoudige wijze, door kasten gescheiden. In een nis, aan een der zijwanden, is een kachel gemet seld, die de ruimte verwarmt en waarop tevens het potje kan worden gekookt. De grotwoning werd afgesloten met mergelblokken, waarin een deur en raam zijn uitgespaard. De begroeiing op dén berg levert voorts een aardige om geving op. Wij zien hier de foto's van de laatste grotbewoonster van den Sint-Pietersberg te Maastricht. Onze lezers zullen haar de primitieve grotwoning zeker niet benijden! Zij echter voelt zich daar uitstekend op haar gemak en zou niet gaarne willen verhuizen. De gemetselde kachel in de grot dient niet alleen voor warmte, maar óók als fornuis. De 92-jarige grotbewoonster is bedlegerig. Toch ontvangt ze nog gaarne bezoek en kan dan haar woordje goeddoen. (Eigen opnamen)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3